تبیان، دستیار زندگی
فیروزآبادی: سیاست بستن و مسدودسازی شبکه های اجتماعی دیگر جواب نمی دهد؛ این کار نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه برای مردم ایجاد مشکل خواهد کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دبیر شورای عالی فضای مجازی:

فیلتر دیگر جواب نمی دهد و فقط مایه دردسر مردم است

سیاست بستن و مسدودسازی شبکه های اجتماعی دیگر جواب نمی دهد؛ این کار نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه برای مردم ایجاد مشکل خواهد کرد.

بخش ارتباطات تبیان

سید ابوالحسن فیروز آبادی

سید ابوالحسن فیروزآبادی درباره بحث حمایت از شبکه های اجتماعی بومی توسط شورای عالی فضای مجازی و تدوین سندی ملی در این راستا اظهار کرد: در حال حاضر سندی برای این بحث تهیه و تدوین شده اما هنوز نهایی نشده است لذا تنها پیشنهاد آن را داده ایم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی خاطر نشان کرد: در آن سند مطرح شده که متناسب با بزرگی شبکه ها، حمایت هایی را از آنها داشته باشیم تا روال جذب مخاطبان آنها تسهیل شود.

وی درباره قالب حمایتی در نظر گرفته شده نیز گفت: حمایت ها می تواند در قالب های مختلفی نظیر خدمات تبلیغاتی کم هزینه، ارائه خدمات دولت الکترونیک، اتصال شبکه اجتماعی به شبکه مخابراتی کشور و... باشد.

او ادامه داد: همانطور که گفتم بعد از تدوین چنین اصولی می توان حمایت هایی را بسته به اینکه شبکه اجتماعی مذکور یک میلیون عضو داشته باشد یا ١٠ میلیون، داشت.

وی بار دیگر سیاست بستن و مسدودسازی شبکه ها را پاسخگوی ساماندهی فضای کسب وکاری داخل کشور در این حوزه ندانست و عنوان کرد: این کار نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه برای مردم ایجاد مشکل خواهد کرد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است در تقویت بعد حمایتی به سمت مسدودسازی و فیلترینگ شبکه های اجتماعی خارجی که اکنون در کشور فعال هستند نیز بروید و با حذف رقابت های ناعادلانه به رشد شبکه های داخلی کمک کنید؟، گفت: شاید هر روز دَه ها شبکه اجتماعی در دنیا ایجاد می شود و لذا در برخورد با آنها باید یاد داشته باشیم که تلگرام شبکه گمنامی بود و یکباره ایرانیان به سمت استفاده از آن رفتند و اعضای آن یکباره به ٥٠، ٦٠ میلیون رشد یافت.

فیروزآبادی با تأکید بر اینکه سیاست بستن و مسدودسازی شبکه های اجتماعی دیگر جواب نمی دهد، اذعان کرد: طبق بررسی هایی که انجام دادیم، تعداد شبکه های فعال در کشور ما با بیش از ١٠ هزار عضو متجاوز از ٢٠٠ شبکه است.

وی افزود: تازه این در حالی است که هزاران شبکه دیگر در دنیا وجود دارد.  دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه جهت تسهیل و رونق شبکه های اجتماعی داخلی پلت فرم اپن سورسی را توسعه دادیم، گفت: در حال حاضر هر فردی می تواند با استفاده از این قابلیت یک شبکه اجتماعی طراحی و راه اندازی کند.

وی بار دیگر سیاست بستن و مسدودسازی شبکه ها را پاسخگوی ساماندهی فضای کسب وکاری داخل کشور در این حوزه ندانست و عنوان کرد: این کار نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه برای مردم ایجاد مشکل خواهد کرد.

فیروزآبادی بار دیگر خاطر نشان کرد: به نظر من باید از سیاست های ترکیبی جهت تشویق شبکه های اجتماعی داخلی استفاده کرد تا به این طریق موجب رونق آنها شد و میل و رغبت مردم را به سمت استفاده از این بسترها سوق داد.


منبع: تسنیم