تبیان، دستیار زندگی
امروز سه شنبه بیست و سوم شهریور 1395 هجری خورشیدی، یازدهم ذی الحجه 1437 هجری قمری و سیزدهم سپتامبر 2016 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بیست و سوم شهریور در آینه تاریخ معاصر ایران

امروز سه شنبه بیست و سوم شهریور 1395 هجری خورشیدی، یازدهم ذی الحجه 1437 هجری قمری و سیزدهم سپتامبر 2016 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

هومن بهلولی- روابط عمومی

تاریخ معاصر ایران

23 شهریور 1392

منوچهر امیری دوان بنیان گذار کلینیک تخصصی جراحی گوش و حلق و بینی کشور که منشا تحولات بزرگی در جراحی نوین گوش، حلق و بینی و سر وگردن در کشور بود در 64 سالگی درگذشت.

23 شهریور 1378

مرتضی راوندی پژوهشگر، تاریخ نگار معاصر و صاحب آثاری چون تاریخ اجتماعی ایران در 10 جلد، تفسیر قانون اساسی، اقتصاد بشری و سیر قانون و دادگستری در ایران در 86 سالگی درگذشت.

23 شهریور 1357

شماری از مردم در جریان تظاهرات گسترده در شهرهای تبریز و مشهد به وسیله نیروهای نظامی رژیم پهلوی به شهادت رسیدند.

23 شهریور 1357


جمعی از مردم تهران در هفتم شهدای 17 شهریور به دعوت جامعه روحانیت مبارز در بهشت زهرا تجمع و علیه رژیم پهلوی تظاهرات کردند. ماموران رژیم که سعی داشتند از حضور آنان در این مکان جلوگیری کنند، موفق نشدند و مردم در بهشت زهرا حضور یافتند.

23 شهریور 1350

منوچهر آزمون معاونت نخست وزیر و ریاست سازمان اوقاف را عهده دار شد.

23 شهریور 1346

چریک های مسلح قشقایی و بویراحمدی، پاسگاه های ژاندارمری و پادگان های محلی را خلع سلاح کردند و شهرهای کازرون، بوشهر و بسیاری دیگر از شهرهای استان فارس را به تصرف خود درآوردند.

23 شهریور 1342

آیت الله سید محمد هادی میلانی شرکت در انتخابات بیست و یکمین دوره مجلس شورای ملی را حرام اعلام کرد.

23 شهریور 1339

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) با حضور پنج کشور تولید کننده بزرگ نفت جهان در نشستی در بغداد پایتخت عراق تشکیل شد. از جمله هدف های این سازمان می توان به هماهنگی و یکنواخت ساختن سیاست کشورهای عضو و تعیین بهترین روش به منظور حفظ منافع کشورهای مزبور، تثبیت قیمت نفت خام در بازارهای جهانی با ایجاد راه ها و وسایل لازم و جلوگیری از تغییرهای غیرمنطقی و زیان آور قیمت ها و اداره سازمان برپایه تساوی کشورهای عضو اشاره کرد.

23 شهریور 1326

وزیر کشور در گزارشی به رضا حکمت نخست وزیری وقت از آماده سازی امور برای تشکیل انجمن های فرعی و محلی حقوق بشر خبر داد.

23 شهریور 1321

لوییس دریفوس وزیر مختار آمریکا در تهران در تلگرافی به وزارت امور خارجه کشورش اعلام کرد که دولت ایران از عملکرد آرتور میلسپو رضایت ندارد و ترجیح می دهد فرد باتجربه تری مسوولیت اصلاح امور مالی ایران را برعهده بگیرد.