تبیان، دستیار زندگی
«دوست شهید من» نام طرح جالبی است که در آن کودکان و نوجوانان هرکدام شهیدی را به عنوان دوست خود انتخاب می کنند. یک دوست نیکو که اخلاق و منشش الگویی برای نونهالان کشورمان می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یک طرح زیبا با بچه ها

«دوست شهید من» نام طرح جالبی است که در آن کودکان و نوجوانان هرکدام شهیدی را به عنوان دوست خود انتخاب می کنند. یک دوست نیکو که اخلاق و منشش الگویی برای نونهالان کشورمان می شود.

بخش فرهنگ پایداری تبیان

شهدا

گردهمایی فعالان این طرح جمعه 12 شهریورماه در آستانه شهادت امام جواد (ع) با حضور بیش از یک صد نفر از کودکان و نوجوانان همراه با خانواده شان و همین طور قریب به 10 خانواده شهدای مدافع حرم در گلزار شهدای تهران برگزار شد. مجری این طرح مجموعه رایه الزینب (س) و فرهنگسرای رضوان بودند که بچه های رایه الزینب (س) به صورت خودجوش و با هزینه های شخصی این طرح را برگزار می کردند. نوجوانانی که از پیش با مشورت و راهنمایی والدین خود یک شهید را به عنوان دوست خود انتخاب کرده و درباره او تحقیق کرده بودند، با نوشتن نامه به دوست شهیدشان او را به دیگران نیز معرفی کردند.


 گام های دوستی با یک شهید


گام اول در طرح «دوست شهید من» انتخاب فقط یک شهید است؛ یعنی بسیار مهم است که فقط یک شهید انتخاب کنید. گام دوم در این طرح عهد بستن با شهید است و گام بعدی شناخت شهید؛ بنابراین باید تا می توانید از دوست شهیدتان اطلاعات جمع آوری کنید. ژس، کلیپ، دست نوشته، خاطرات هم رزمان، خاطرات همسر شهید و... گام بعدی هدیه ثواب اعمال خود به شهید است و درگیر کردن خود با شهید. این طرح بسیار مهم و قابل اهمیت است. عدم گناه در حضور رفیق یکی از مهم ترین فواید این طرح است. آیا در حضور دوستی معنوی و روحانی به این باصفایی می توان گناه کرد؟ مطمئناً با شیرینی ای که در این طرح چشیده اید از این مسیر خارج نخواهید شد.

«ابراهیم هادی» شهید شاخص

روز جمعه در فرهنگسرای رضوان برنامه های متعددی برگزار شد. پخش کلیپ هایی درباره شهدای مدافع حرم، روایتگری راوی، فروش کتاب «تن تن و سندباد»، فروش لوازم التحریر ایرانی، مسابقه کتاب خوانی خانوادگی با عنوان هرچه می خواهی از قرآن بپرس، مسابقه نقاشی خانوادگی بانام «خانواده ما و شهدا» که ازجمله برنامه های اجانبی این طرح بودند یک به یک اجرا شدند. همچنین مسئولان برگزاری این برنامه علاوه بر شهدای انتخابی بچه ها، شهید ابراهیم هادی را نیز به عنوان شهید شاخص طرح انتخاب کردند و در خلال برنامه ها کتاب زندگینامه این شهید بزرگوار همراه با بروشورهایی در همین رابطه میان شرکت کنندگان در برنامه توزیع شد. اهدای پک فرهنگی، حضور در کنار سنگ یادبود شهید ابراهیم هادی و مسابقه ژاسی ازجمله برنامه های دیگری بود که برای دختران و پسران نوجوان در این روز در نظر گرفته شده بود. سخنرانی و خاطره گویی مادران و همسران شهدای مدافع حرم نیز از دیگر برنامه های این طرح بود. خانواده های شهید مسعود عسگری، شهید محرم ترک، شهید مهدی قاضی خانی، شهید سید احسان میرسیار، شهید حسین براتی (از شهدای فاطمیون)، شهید مصطفی صدرزاده، شهید مهدی حیدری، شهید مهدی ثامنی راد ازجمله مدعوین خاص این برنامه بودند.
شهید محرم ترک در 28 دی سال 1390 در آخرین روز مأموریتش براثر سانحه انفجار به شهادت رسید و نامش به عنوان اولین شهید مدافع حرم ایرانی در لیست فدائیان حضرت عقیله بنی هاشم (ع) ثبت شد. شهید مهدی ثامنی راد هجدهمین شهید مدافع حرم شهرستان ورامین است که بهمن ماه سال 94 به دست تروریست های داعش در جنوب غربی حلب به شهادت رسید و پیکر مطهر این شهید جاویدالاثر در اختیار تروریست های داعش ماند. شهید احسان میرسیار از نیروهای صابرین سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ که در بهمن ماه 94 در درگیری های مستشاری در سوریه مفقودالاثر شده بود. پس از این واقعه تصور می شد که ایشان به اسارت نیروهای تکفیری درآمده است. بعد از بررسی ها شهادت وی تأیید شده اما اکنون جسد وی در دسترس نیست و تصور می شود که نیروهای تکفیری جسد این شهید را منتقل کرده اند. شهید مهدی قاضی خانی متولد سال 64 بود که در 16 آذر ماه سال 94 در حلب سوریه به شهادت رسید. شهید مسعود عسگری 21 آبان ماه سال 94 طی عملیات مستشاری در حلب سوریه به شهادت رسید. پیکرش 22 آبان ماه به کشور بازگشت و طی مراسم باشکوهی در 24 آبان ماه تشییع شده و در قطعه 26 گلزار شهدای بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد. شهید مدافع حرم، مهندس مهدی حیدری از اهالی شهرستان ورامین و از پاسداران قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) بود که در 21 دی ماه سال 94 در دفاع از حریم اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در سوریه توسط تروریست های تکفیری به شهادت رسید. پیکر مطهر او بعد از گذشت پنج ماه از شهادتش به کشور بازگشته است. شهید مصطفی صدرزاده در سال 92 برای دفاع از دین و حرم بی بی زینب (س) بانام جهادی سیدابراهیم داوطلبانه به سوریه عزیمت کرد و به علت رشادت در جنگ با دشمنان دین، فرماندهی گردان عمار و جانشین تیپ فاطمیون شد، سرانجام پس از چندین بار زخمی شدن در درگیری با داعش، ظهر روز تاسوعا مقارن با اول آبان 94 در عملیات محرم در حومه حلب سوریه به آرزوی خود، یعنی شهادت درراه خدا رسید و به دیدار معبود شتافت و در گلزار شهدای بهشت رضوان شهریار آرام گرفت.


منبع: روزنامه جوان