تبیان، دستیار زندگی
آئین رونمایی از کتاب «منا منهای بسیاران» در فرهنگسرای مهر برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روایت فاجعه منا از زبان شاهدان عینی

آئین رونمایی از کتاب «منا منهای بسیاران» در فرهنگسرای مهر برگزار شد.

فرآوری: راحله خلیلی - بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
روایت فاجعه منا از زبان شاهدان عینی

مجموعه شعر «منا منهای بسیاران» با حضور حجت الاسلام دکتر سید جواد مظلومی، معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری، مرتضی رکن آبادی برادر شهید غضنفر رکن آبادی (سفیر سابق ایران در لبنان)، مسعود سیاح گرجی قاری بین المللی قرآن  و از بازماندگان حادثه منا، علیرضا قزوه، میلاد عرفان پور، نفیسه سادات موسوی، مصطفی محدثی خراسانی و   جمعی از  اهالی فرهنگ و ادب رونمایی شد.
بی کفایتی آل سعود چهره اسلام را در چشم جهانیان نازیبا می کند
در آغاز برنامه سعید رنجبریان رئیس فرهنگسرای مهر و مدیر فرهنگی هنری منطقه نوزده، ضمن عرض تسلیت و ابراز همدردی با بازماندگان فاجعه منا گفت: ابعاد بعضی از حوادث آن قدر عمیق و فجیع است که در نهایت غم و اندوه قلب هر انسان آزاداندیشی را به درد می آورد. در حادثه منا مردم صرف نظر از هر سلیقه و طرز تفکری با بازماندگان این فاجعه ابراز همدردی کردند.
رئیس فرهنگسرای مهر در ادامه افزود: در این فاجعه هر کس به قدر و قیمت بضاعت خود این جنایت را محکوم کرد، یکی با مشت گره کرده که مشابه آن را در نماز جمعه روز قبل شاهد بودیم، یکی با برگزاری کمپین در فضای مجازی، یکی با کشیدن کاریکاتور و نقاشی و دیگری با قلم.
رنجبریان ادامه داد: امروز در خدمت کسانی هستیم که با زبان شعر و با ابزار برنده قلم، این بی لیاقتی و جنایت فجیع شجره بعثه را  محکوم  می کنند تا شاید التیامی  بر درد عظیم حادثه دیدگان باشد. متاسفانه این اولین باری نیست که علیه جهان اسلام، حوادث عظیمی رخ می دهد  و این بی کفایتی رژیم آل سعود چهره اسلام را  در پیش چشم جهانیان نازیبا می کند.
سعودی ها برای علاج حادثه هم کاری نکردند
حجت الاسلام سید جواد مظلومی، معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در این مراسم گفت: اگر به احکام و معارف اسلامی مراجعه کنیم می دانیم که اگر از کسی بدی دیدیم نباید برای کسی نقل کنیم، چون حکم غیبت پیدا می کند و خداوند دوست ندارد که کسی بدی های انسان دیگری را آشکار کند، اما در این بین استثناهایی هم وجود دارد و آن این است که اگر کسی مورد ظلم واقع شد و بر او ستم روا گردید این فرد حق دارد که ستم را فریاد بزند.
در این برنامه علیرضا قزوه، میلاد عرفانپور، مصطفی محدثی خراسانی، نفیسه سادات موسوی، محسن رضوانی، مهدی جهاندار و فاطمه نانی زاد در وصف شهدای مظلوم منا شعرخوانی کردند.
حجت الاسلام مظلومی ادامه داد: اگر حوادث سال گذشته را مرور کنیم، می بینیم که جمعی به ظلم و ستم از این دنیا رفته اند. جمعی که بی گناه بودند. قصد اغراق نداریم اما کسی که در روز عرفات در  صحرای عرفه حاضر شود خداوند به او وعده داده که گناهانش بخشیده می شود. شهدای این فاجعه با قلب پاک در روز عرفه حاضر شده و با خدای خود راز و نیاز کرده بوده و هر قدمشان عبادتی در بارگاه حق تعالی بوده است. سوال من اینست: کسی که با این حجم از طهارت  به شهادت رسیده، آیا حقش نیست که بگوییم به او ظلم روا شده و خونش بی گناه ریخته شده است؟
وی افزود: کسانی که  از خط فکری  حضرت آقا آگاهند، می دانند  که  این حد از عصبانیت و ظلم ستیزی که در بیانات ایشان دیده می شود، نه فقط به خاطر توطئه انجام شده بلکه به دلیل اتفاقات پس از این حادثه است. حتی اگر بپذیریم که آنها هیچ پیش بینی برای وقوع حادثه نداشتند، برای علاج حادثه هم کاری نکردند.
کمیته حقیقت یاب ابعاد واقعی این حادثه را روشن کند
سعود سیاح گرجی؛ قاری بین المللی اعزامی سیمای جمهوری اسلامی ایران و از بازماندگان حادثه منا گفت: نمی دانم سخنم را با کدام بخش از جنایات رژیم خودفروخته  آل سعود آغاز کنم، جنایاتی که حتی نمی توانم به مستندات آن در تلویزیون نگاه کنم چراکه خود در این حوادث حضور داشته و تلخی آنرا با تمام وجودم احساس کردم.
گرجی با یادآوری فجایع آن روز با چشمان اشکبار و چهره متالم ادامه داد: در روز حادثه و پیش از آغاز تلاطم ها، متوجه تحرکات عجیب هلی کوپترهای عربستان بر فراز منا بودم و برایم عجیب بودکه آنها هیچ اقدامی نمی کردند. به حاج آقا قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت موضوع را عنوان کرده و گفتم که از این تحرکات بوی توطئه می آید. چطور می شود کشور عربستان که سالهای سال حج رامدیریت کرده، نتواند هیچ حرکتی برای پیشگیری از وقوع حوادث فجیع تر انجام دهد.
رکن آبادی با اشاره به سکوت معنا دار کشورهای مسلمان با گذشت حدود یکسال از وقوع حادثه گفت: در این فاجعه نه تنها از شورای امنیت و سازمان ملل و صدور قطعنامه و بیانیه خبری نیست، بلکه فعالان سیاسی، روشنفکران، و نخبگان سیاسی دنیا نیز سکوت کرده اند
وی ادامه داد: من بر روی سخنان مقام معظم رهبری هیچ حرفی نمی زنم و انتظار دارم تا یک کمیته حقیقت یاب دور از این هیاهو ابعاد واقعی این حادثه را روشن کند، اما حوادث پس از این جنایت بود که قلب مرا به درد آورد. این که از سوی آنها عنوان میشد که چون ایرانی هستند به آن ها توجه نکنید و یا به ایرانی ها آب ندهید و به خود اجازه می دادند تا بر روی پیکر مطهر حادثه دیدگان راه بروند.
وی با یادآوری و توصیف آن لحظات گفت: از تشنگی و خستگی طاقت فرسا در گرمای وحشتناک منا جانی نداشتم اما ظلم فراوانی که به هموطنان رفت را دیدم و متوجه بودم. مثلی هست که می گوید شنیدن کی بود مانند دیدن و یادآوری این لحظات تا عمق استخوانم را می سوزاند.
سکوت روشنفکران و نخبگان دنیا در برابر فاجعه منا
در ادامه  این برنامه مرتضی رکن آبادی؛ برادر  شهید غضنفر رکن آبادی در جایگاه قرار گرفته و گفت: جنایتی که سال گذشته در منا رقم خورد اگر چه در نوع خود فجیع ترین فاجعه در تاریخ بشر است اما بدون شک آخرین آن هم نخواهد بود. چنان که ادامه آن را در کشور لیبی،سوریه ، یمن و جای جای دنیا توسط عوامل سعودی  شاهد هستیم. اگر به رفتارهای خائنانه عربستانی ها در حوادث اخیر مثل فردودگاه جده، حادثه منا و کمی قبل و بعد از آن نگاهی بیندازیم می بینیم که همگی با یک هدف به صورت پیوسته و در یک راستا بوده و  پیگیری و مطالبه مجازات آن توسط تمام ملتها می تواند پایانی بر رفتارهای ددمنشانه آنها باشد.
وی به خود فروختگی برخی سران کشورهای اسلامی  اشاره کرده و گفت: اگر دنیا در مقابل آنها نایستند باید منتظر فجایع بزرگتری باشیم. جای بسی تاسف است که دولتها در برابر این حادثه سکوت کرده و در برابر این ظلمهای روا شده نمی ابستند. این دولتها با سکوت شان در این فجایع شریکند و  بسا که گناه بزرگتری دارند.
رکن آبادی با اشاره به سکوت معنا دار کشورهای مسلمان با گذشت حدود یکسال از وقوع حادثه گفت: در این فاجعه نه تنها از شورای امنیت و سازمان ملل و صدور قطعنامه و بیانیه خبری نیست، بلکه فعالان سیاسی، روشنفکران، و نخبگان سیاسی دنیا نیز سکوت کرده اند.
رکن آبادی با اشاره به  بی لیاقتی و ناکارآمدی  رژیم آل سعود اشاره کرده و گفت: آنها لیاقت برگزاری و اداره بزرگترین تجمع مسلمانان را ندارند و جامعه جهانی باید این بی لیاقتی آل سعود را بپذیرد.
در پایان برنامه علیرضا قزوه، میلاد عرفانپور، مصطفی محدثی خراسانی، نفیسه سادات موسوی، محسن رضوانی، مهدی جهاندار و  فاطمه نانی زاد در وصف شهدای مظلوم منا شعرخوانی کردند.

منابع:
مهر
فارس