تبیان، دستیار زندگی
طرح ملی ترابردپذیری شماره های همراه در حالی به اجرای نهایی رسیده که هنوز برخی مشترکان نمی دانند با ترابرد شماره شان چه اتفاقی برای اطلاعات آنان می افتد؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ترابرد شماره چه اطلاعاتی را از سیم کارت شما پاک می کند؟

طرح ملی ترابردپذیری شماره های همراه در حالی به اجرای نهایی رسیده که هنوز برخی مشترکان نمی دانند با ترابرد شماره شان چه اتفاقی برای اطلاعات آنان می افتد؟

بخش ارتباطات تبیان

تلفن همراه

طرح ملی ترابردپذیری شماره های تلفن همراه در آستانه هفته دولت به صورت تجاری در کشور راه اندازی شد تا مردم بتوانند بدون دغدغه خاطری به اثاث کشی بین اپراتوری با هزینه اندک بپردازند.

اپراتورهای موبایل کشور نیز با دستور سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی سامانه های مستقل اما یکپارچه با مرکز ترابرد رگولاتوری را تعبیه و طراحی کردند.

ترابردپذیری شماره های تلفن همراه (MNP) سرویسی است که به مشترک اجازه می دهد بدون تغییر شماره تلفن همراه خود، از خدمات اپراتور تلفن همراه دیگری استفاده کند.

به عبارت دیگر ارزش سرشماره های موبایل از بین رفته و با هر سرشماره ای می توان وارد اپراتورهای ارتباطی شد؛ از این حیث است که مهاجرت و اثاث کشی بین اپراتوری نیز به آن اطلاق می شود.

علی رغم اینکه اجرای تجاری طرح ملی ترابردپذیری شماره های تلفن همراه (MNP) بیش از دو هفته است اجرایی شده و پیش از آن هم حدود 40 روز در بستر پایلوت بود، انتظار می رفت اطلاع رسانی های بیشتری درباره چالش های این طرح صورت گیرد.

مشترکان اعتباری باید مطلع باشند که علاوه بر پاک شدن اطلاعات موجود روی سیم قبلی شان، اعتبار کنونی شان را هم از دست می دهند.

در حال حاضر بسیاری از مشترکانی که متقاضی ترابرد شماره شان هستند یا این کار را انجام داده اند نسبت به برخی امور مرتبط و حیاتی اطلاعات کافی ندارند.

یک مورد از چالش ها این است که با انجام ترابرد شماره به اپراتوری دیگر برخی اطلاعات مشترکان پاک می شود و بنابراین در پاسخ به این سوال که "با ترابرد شماره چه اطلاعاتی از سیم کارت پاک می شود؟" باید گفت:  با ترابرد شدن شماره تلفن همراه، تمامی اطلاعاتی که از قبل روی سیم کارت وجود داشته مانند دفترچه تلفن حذف می شود، چرا که تعویض سیم کارت مانند سوزاندن سیم کارت قبلی و دریافت سیم کارت جدید است.

علاوه بر اینکه برای سیم کارت های اعتباری، میزان اعتبار نیز صفر خواهد شد.

بنابراین مشترکان اعتباری باید مطلع باشند که علاوه بر پاک شدن اطلاعات موجود روی سیم قبلی شان، اعتبار کنونی شان را هم از دست می دهند.


منبع: تسنیم