تبیان، دستیار زندگی
٢٤ شرکت با هدف ورود به بازار اپراتوری موبایل در کشور، موافقتنامه اصولی دریافت پروانه اپراتور مجازی موبایل (MVNO ) را دریافت کردند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با مجوز سازمان تنظیم مقررات؛

٢٤ اپراتور مجازی وارد بازار موبایل می شوند

٢٤ شرکت با هدف ورود به بازار اپراتوری موبایل در کشور، موافقتنامه اصولی دریافت پروانه اپراتور مجازی موبایل (MVNO ) را دریافت کردند.

فرآوری: بابایی- بخش ارتباطات تبیان

تلفن همراه

با پایان یافتن مهلت ارائه مدارک متقاضیان دریافت پروانه اپراتور مجازی تلفن همراه، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موافقتنامه ٢٤ متقاضی را برای دریافت پروانه اپراتور مجازی موبایل (MVNO) صادر کرد.

رگولاتوری از ٢٥ بهمن ماه سال ٩٤ و پس از برگزاری فراخوان صدور پروانه اپراتورهای مجازی تلفن همراه (MVNO)، شرایط ٥١ متقاضی را که مدارک و مستندات لازم را ارائه کرده بودند براساس ضوابط ذکر شده در فراخوان و مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.

با توجه به شرایط مدنظر در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و کسب حداقل امتیازهای لازم را برای دریافت موافقتنامه اصولی، رگولاتوری تا ٣١ مردادماه امسال به این شرکتها، مهلت داد تا مدارک و مستندات مورد نیاز را به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تحویل دهند.

هم اکنون و با گذشت مدت زمان درنظر گرفته شده، رگولاتوری موافقت نامه اصولی برای ٢٤ شرکت را صادر کرد که این شرکتها باید در گام بعدی، با یکی از  ٣ اپراتور تلفن همراه کشور، قرارداد همکاری برای استفاده از ظرفیتهای موجود این اپراتورها، منعقد کنند تا در نهایت رگولاتوری پروانه فعالیت این اپراتورهای جدید را صادر کند.

در حال حاضر از میان 24 شرکت متقاضی دریافت پروانه اپراتور مجازی موبایل، یک شرکت موفق به عقد قرارداد با یکی از اپراتورهای فعلی تلفن همراه کشور شده است که البته رگولاتوری با این قرارداد به دلایل برخی ایرادات در تطابق با مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، موافقت نکرده است و این قرارداد برای اصلاح مجدد، عودت داده شده است

پیش از این نیز مهلت ٦ ماهه برای دریافت کنندگان موافقتنامه اصولی درنظر گرفته شده بود تا ظرف این مدت، این شرکتها حداقل با یک اپراتور به عنوان اپراتور میزبان قرارداد ببندند. اما هم اکنون و با هدف ایجاد شرایط یکسان برای تمامی شرکتها، این مهلت برداشته شده است. اما با این وجود، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برآورد کرده است که تا پایان امسال، تکلیف صدور پروانه های فعالیت این اپراتورها مشخص خواهد شد و از ابتدای سال آینده، اپراتورهای مجازی برای عرضه سیم کارت به بازار، فعالیت خود را آغاز می کنند.

در حال حاضر از میان ٢٤ شرکت متقاضی دریافت پروانه اپراتور مجازی موبایل، یک شرکت موفق به عقد قرارداد با یکی از اپراتورهای فعلی تلفن همراه کشور شده است که البته رگولاتوری با این قرارداد به دلایل برخی ایرادات در تطابق با مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، موافقت نکرده است و این قرارداد برای اصلاح مجدد، عودت داده شده است. برخورد کردند فقط در این دوره ٦ ماهه می توانند موضوعات را به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منژس کنند.

برآورد می شود که دارندگان موافقت اصولی پروانه MVNO، پس از طی مراحل نهایی صدور پروانه، حداقل ظرف مدت ٣ ماه از دریافت پروانه، سیم کارت مربوط به خود را به متقاضیان واگذار کند.

اپراتورهای مجازی موبایل، مانند اپراتورهای فعال فعلی در کشور، می توانند خدمات مربوط به تلفن همراه را به متقاضیان بدهند. اما ملزم به شبکه سازی نیستند و باید از شبکه ٣ اپراتور فعلی استفاده کنند. براین اساس کد ٠٩٩٩ به اپراتورهای موبایل مجازی اختصاص داده شده و این اپراتورها می توانند سیم کارت های خود را با این شماره عرضه کنند.

دستاورد حضور بزرگان مخابراتی دنیا در تهران

در پی مذاکرات بسیاری که در حاشیه کنفرانس «کانکت» و نمایشگاه مربوط به آن انجام شد، ٣ سند تفاهم همکاری و قرارداد با اپراتورهای مطرح مخابراتی به امضا رسید.

بزرگترین اپراتورهای مخابراتی دنیا با حضور در کنفرانس ایران کانکت ٢٠١٦ تمایل خود را برای همکاری با ایران و سرمایه گذاری دربخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشورمان اعلام کردند.

شرکت ارتباطات زیرساخت در روزهای ١٦ و ١٧ شهریورماه جاری میزبان نمایندگان بیش از ٢٠٠ شرکت بزرگ بین المللی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بود که این اتفاق در نوع خود بی سابقه محسوب می شود.

فعالان مخابراتی جهان همه ساله در کشورهای مختلف در قالب کنفرانس ظرفیت (کانکت) گردهم می آیند تا برای ایجاد و توسعه ظرفیت های ارتباطی جهان به مذاکره بنشینند. این بار و پس از حدود ٥ سال رایزنی از طرف ایران، این بازیگران صنعت ICT به تهران آمدند و شرکت ارتباطات زیرساخت موفق به میزبانی این کنفرانس در تهران شد.  در این کنفرانس آنچه که برای شرکت ارتباطات زیرساخت اهمیت داشت، معرفی و شناساندن ظرفیت های زیرساختی و ارتباطی ایران به اپراتورهای بین المللی بود تا این اپراتورها به نقش ایران به عنوان بازیگر مهم در منطقه پی ببرند.

از آنجایی که هم اکنون تمامی ارتباطات پرحجم در دنیا از طریق اپراتورهای مخابراتی اروپایی جابجا می شود، تعامل با این اپراتورها در راستای همکاری با ایران، می تواند راهگشای برنامه ایران برای رسیدن به هاب ارتباطی منطقه خاورمیانه باشد.  در این زمینه در مراسم افتتاح این گردهمایی، محمود واعظی وزیر ارتباطات و محمدجواد آذری جهرمی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، با اشاره به ظرفیتهای موجود ایران و نیز موقعیت استراتژیکی که دارد خواستار سپردن مدیریت ترانزیت ارتباطی منطقه خاورمیانه از طریق ایران شدند.  در همین حال و در پی مذاکرات بسیاری که در حاشیه کنفرانس «کانکت» و نمایشگاه مربوط به آن انجام شد، ٣ سند تفاهم همکاری و قرارداد با اپراتورهای مطرح مخابراتی به امضا رسید که می تواند ایران را یک گام به اهداف مدنظر خود برای حضور در منطقه نزدیک کند.

کیفیت دسترسی به ارتباطات ٢٠میلی ثانیه بهبود می یابد

در این زمینه محمد جواد آذری جهرمی با اشاره به ظرفیت های موجود در منطقه چابهار برای ایجاد هاب ارتباطی منطقه از اپراتورهای بزرگ دنیا خواست تا انتقال مسیر ترافیک شرق به غرب را به ایران بسپارند.  وی با اشاره به ویژگی های منحصر به فرد ایران در حوزه ترافیک ارتباطات خاطرنشان کرد: در صورتی که انتقال مسیر ترافیک ارتباطی شرق به غرب دنیا از ایران بگذرد، کیفیت دسترسی به ارتباطات ٤٠ میلی ثانیه بهبود می یابد و هزینه دسترسی کاهش پیدا خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه بیش از یک سوم جمعیت جهان در آسیا زندگی می کنند، اما نیمی از مراکز داده (دیتاسنتر) دنیا در اروپا قرار دارند، خاطرنشان کرد: ظرفیت بالقوه ای برای تجارت ترانزیت ارتباطی در آسیا فراهم است که با توجه به موقعیت استراتژیک ایران، این ظرفیت می تواند از طریق ایران برای سایر کشورهای منطقه فراهم شود.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: مسیر فیبرنوری که از شرق آسیا آغاز شده و با عبور از باب المندب و کانال سوئز به اروپا می رسد، مسیری طولانی و هزینه بر است که بر کیفیت ارتباطات و میزان قطعی تاثیرگذار است.

با امضاء این قرارداد، مقرر شد شرکت ایتال تله کام، مرکز تبادل اطلاعات را برای استفاده توزیع کنندگان و سرویس دهندگان محتوا (CDN) در منطقه خاورمیانه در تهران راه اندازی کند. این چهارمین مرکز تبادل اطلاعات خاورمیانه پس از مراکز (POP) امارات، عمان و استانبول خواهد بود.

بر این اساس کشورهای آسیایی به دنبال ایجاد مسیری جایگزین هستند. برای مثال می توان به برنامه ریزی کشورهای عضو آ سه آن با محوریت کره جنوبی اشاره کرد که سبب شده است با ایجاد مسیر دریایی، کیفیت ارتباطات آن منطقه بهبود یابد.  مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه این ظرفیت در خاورمیانه نیز وجود دارد، اضافه کرد: هم اکنون تبادل اطلاعات خاورمیانه از طریق اروپا انجام می شود که باعث افزایش هزینه ها و کاهش کیفیت ارتباط دهی شده است، اما ایران تصمیم گرفته است با اعلام منطقه چابهار به عنوان هاب ارتباطی منطقه، هزینه اتصال متقابل (اینترکانکشن و لندینگ) را به نزدیک صفر برساند و ارتباطات منطقه را با کیفیت مناسب فراهم کند.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه طی سه سال اخیر بالغ بر ٦٠٠ گیگابیت ترانزیت ارتباطات بین الملل از طریق ایران انجام شده است، خاطرنشان کرد: هم اکنون ٧٠ درصد ترافیک عراق، ٣٠ درصد ارتباطات افغانستان و صددرصد ارتباطات آذربایجان و نخجوان از مسیر ایران عبور می کند و در صورتی که مسیر ارتباطات شرق به غرب از طریق ایران فراهم شود، شاهد افزایش کیفیت ارتباطات در منطقه خاورمیانه خواهیم بود.

راه اندازی مرکز تبادل اطلاعات خاورمیانه در ایران با همکاری ایتالیا

قرارداد راه اندازی مرکز تبادل اطلاعات (POP) در حاشیه اجلاس بین المللی «ایران  کانکت ٢٠١٦» میان محمدجواد آذری جهرمی معاون وزیر ارتباطات، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت و الساندرو تالوتا مدیر شرکت تله کام ایتالیا اسپارکل به امضاء رسید.

با امضاء این قرارداد، مقرر شد شرکت ایتال تله کام، مرکز تبادل اطلاعات را برای استفاده توزیع کنندگان و سرویس دهندگان محتوا (CDN) در منطقه خاورمیانه در تهران راه اندازی کند. این چهارمین مرکز تبادل اطلاعات خاورمیانه پس از مراکز (POP) امارات، عمان و استانبول خواهد بود.

این قرارداد در پی توافق صورت گرفته در سفر رئیس جمهور و وزیر ارتباطات به ایتالیا است و پس از مذاکرات چندین ماهه این قرارداد در کنفرانس کانکت به امضاء رسید.  راه اندازی (POP) بین المللی در تهران، ایران را به عنوان مرکز بین المللی سرویس دهی منطقه ای معرفی می کند و به جای آنکه مسیر ترانزیت ارتباطی کشورهای منطقه به اروپا برود، مستقیم در تهران مدیریت می شود و این موضوع افزایش کیفیت و کاهش قیمت سرویس اینترنت را برای خدمات دهندگان اینترنت بین الملل به همراه خواهد داشت. تا پیش از این کشورهای منطقه برای دریافت ارتباطات مجبور به استفاده از مسیر اروپا بوده اند.

راه اندازی مرکز تبادل اطلاعات در ایران اولین گام به سمت برنامه ایران برای ایجاد هاب بین المللی منطقه خواهد بود و ایران امیدوار است زمینه رشد سرویس های ویدئویی را با قرار گرفتن (CDN)های منطقه ای در منطقه خاورمیانه فراهم کند. براین اساس ایران در قراردادهای بعدی درصدد جذب (CDN)های بین المللی برای استقرار در این مرکز خواهد بود.

ایجاد مسیرهای ارتباطی جایگزین در منطقه با همکاری ترکیه

در ادامه رایزنی های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، برای همکاری با اپراتورهای بزرگ مخابراتی دنیا، در حاشیه کنفرانس بین المللی «ایران کانکت ٢٠١٦» این وزارتخانه با اپراتور «ترکسل» نیز تفاهم کرد.

اپراتور «ترکسل» بزرگترین شرکت مخابراتی ترکیه محسوب می شود که به عنوان اپراتور در کشورهایی مانند آذربایجان، قزاقزستان، گرجستان و مولداوی و اوکراین نیز فعالیت دارد.

با گذشت بیش از یک دهه از تلاش ترکسل برای حضور در بازار ایران، این اپراتور با رایزنی های انجام شده از سوی ایران، بار دیگر نسبت به همکاری با کشورمان ابراز تمایل کرد.

مدیر عامل شرکت ترکسل آمادگی خود را برای توسعه همکاری های مشترک با شرکت های مخابراتی ایران اعلام کرد و تفاهم نامه ای نیز بین شرکت ارتباطات زیرساخت ایران و شرکت ترکسل امضا شد.

این تفاهم نامه در برگیرنده فرصت هایی برای ایجاد مسیرهای جایگزین از منطقه خلیج فارس به ترکیه و سایر کشورها در زمان قطع ارتباط در مسیرهای کانال سوئز و باب المندب است. لذا امکان حضور طرف سوم در این مشارکت را فراهم می آورد.

تبدیل ایران به هاب ارتباطی منطقه با همکاری آلمان

مقدمات تبدیل ایران به هاب ارتباطی منطقه با هدف اتصال به اپراتورهای مطرح دنیا و استقرار پلتفرم پیرینگ (PEERING ) در کشور، فراهم شد. به نحوی که همزمان با دومین روز از برگزاری همایش «ایران کانکت ٢٠١٦»، شرکت ارتباطات زیرساخت و شرکت دکیکس آلمان با موضوع اتصال ایران به اپراتورهای مطرح دنیا و استقرار «پلت فرم پیرینگ» در کشور تفاهم همکاری امضاء کردند.

این تفاهم همکاری بین شرکت ارتباطات زیرساخت ایران و دکیکس آلمان، به منظور افزایش کیفیت و کاهش هزینه ها برای ارائه دهندگان سرویس اینترنت و همچنین فراهم سازی تبدیل ایران به هاب ارتباطی در منطقه امضا شد.

ایران برای تبدیل شدن به هاب منطقه نیازمند مقدماتی است که پلت فرم مذکور یکی از پیش نیازها برای ارتقای جایگاه ایران در حوزه تولید و دسترسی به محتوای بین المللی به حساب می آید

این تفاهم نامه شامل دو بخش است که در بخش اول شرکت ارتباطات زیرساخت به مرکز Peering (همتایی) فرانکفورت آلمان متصل می شود که در این مرکز ٧٥٣ اپراتور و تأمین کنندگان محتوا دنیا به هم مرتبط هستند.

بر اساس این تفاهم نامه ایران به بزرگترین تامین کنندگان محتوا و اپراتورهای دنیا به صورت مستقل متصل می شود؛ این اتصال در گذشته به وسیله کشورهای همسایه به وجود می آمد و هم اکنون با اجرای این طرح، هزینه ارتباطات برای کاربران ایرانی کاهش می یابد.

بخش دوم این تفاهم نامه نیز به این صورت است که شرکت دکیکس آلمان پلتفرمی از Peering را در ایران مانند فرانکفورت آلمان راه اندازی می کند تا این مرکز نیز در ایران بتواند به اپراتورهای مطرح منطقه وصل شود و زمینه تبدیل شدن کشورمان به هاب منطقه را فراهم کند.

ایران برای تبدیل شدن به هاب منطقه نیازمند مقدماتی است که پلت فرم مذکور یکی از پیش نیازها برای ارتقای جایگاه ایران در حوزه تولید و دسترسی به محتوای بین المللی به حساب می آید.

در راستای این قرارداد (استقرار پیرینگ بکیت) به کاربران و تولیدکنندگان محتوا اجازه داده می شود تا تبادل مستقیم با تامین کنندگان محتوای بین المللی با قیمت ارزان و کیفیت بالا داشته باشند.


منابع: گرداب، مهر