تبیان، دستیار زندگی
رئیس ۱۴ امین اجلاس پیرغلامان از حضور مداحان اهل سنت در این اجلاس خبر داد و گفت: این اجلاس نویدبخش وحدت خواهد بود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تجلیل از مداحان اهل تسنن در ۱۴امین دوره اجلاس پیرغلامان

رئیس ۱۴ امین اجلاس پیرغلامان از حضور مداحان اهل سنت در این اجلاس خبر داد و گفت: این اجلاس نویدبخش وحدت خواهد بود.

بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان
ا

به گزارش کرب و بلا،  نشست خبری چهاردهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی  در مرکز بسیج سازمان صدا و سیما برگزار شد.

در ابتدای این نشست علی فروغی رئیس بسیج سازمان صدا و سیما و رئیس اجلاس چهاردهم گفت: به توجه به شرایط جهان اسلام و خیل عظیم دشمنان لازم است امسال اجلاس چهاردهم را متفاوت و با قوت بیشتر برگزار کنیم.

وی با اشاره به تمهیدات متفاوت اجلاس چهاردهم و همچنین شرایط منطقه ای ضمن بیان پیشینه ای از اجلاس های قبلی گفت: پس از ۶ دوره برگزاری اجلاس در تهران و قوام و قدرت یافتن آن اجلاس های استانی را از زنجان پایتخت شور و شعور حسینی آغاز کردیم تا امسال که نوبت به استان هرمزگان رسیده است.

وی افزود: در هر استان به سنن بومی و محلی آن  توجه خاصی داشته ایم و با توجه به ویژگی های استان هرمزگان امسال از این لحاظ دست پری خواهیم داشت.

وی در ادامه گفت: امسال پیرغلامی را داریم که ۱۲۳ سال سن دارد و قریب یک قرن است که برای سیدالشهدا پیرغلامی می کند.

فروغی اظهار داشت: حدود ۶۵۰ میهمان از داخل و خارج کشور اعم از آسیا، اروپا و آفریقا در اجلاس چهاردهم حضور دارند. ضمن اینکه یکی از اتفاقات ویژه امسال تجلیل از مادحین اهل تسنن است و ان شاءالله ندای وحدت از چهاردهمین تجلیل از پیرغلامان حسینی شنیده خواهد شد.

رئیس چهاردهمین اجلاس تجلیل از پیرغلامان حسینی اظهار داشت: این اجلاس یک کار ملی است و همه دستگاه های نظام در آن دخیل و سهیم هستند.

وی تاکید کرد: رنگ و بوی مردمی این اجلاس همواره قابل ملاحظه بوده است.

وی در پایان سخنان خود گفت: برای سال آینده سه استان خراسان رضوی، اصفهان و لرستان درخواست میزبانی دارند که در حال بررسی این پیشنهادها هستیم.


اهل تسنن هم برای سیدالشهدا (ع) عزاداری می کنند
در ادامه این نشست بهروز اکرمی معاون استاندار هرمزگان و دبیر استانی اجلاس در سخنانی گفت: باتوجه به جایگاه اقتصادی و تجاری هرمزگان این استان همواره از این منظر مورد توجه بوده است. از رهگذر این اجلاس بعد معنوی هرمزگان به مردم معرفی خواهد شد.

وی ادامه داد: بر همین اساس بیش از ۱۰ کمیته از ابتدای امر شروع بکار کردند و تا به امروز بیش از ۸۰ درصد کارها انجام شده است.

دبیر استانی اجلاس پیرغلامان همچنین افزود: امسال دو اثر سینه زنی نشسته و علم گردانی ثبت ملی خواهند شد. سال گذشته نیز مراسم سنگ زنی را به ثبت ملی رساندیم. همچنین تمبر یادبودی نیز قبل از برگزاری اجلاس رونمایی خواهد شد.

اکرمی در پایان با اشاره به اینکه بسیاری از شهرهای این استان سنی نشین هستند اما برای امام حسین (ع) عزاداری می کنند، افزود: حضور مداحان اهل تسنن در این اجلاس و ثبت این رخداد بزرگ معنوی و فرهنگی در شرایط حال حاضر جهان اسلام نشان می دهد ارزش های مشترک بین اهل تشیع و اهل سنت بسیار زیاد است.

مداحان با مرامنامه ای هم قسم خواهند شد که طبق اصول مداحی کنند
در ادامه نشست مهدی دهقان نیری دبیر اجلاس پیرغلامان حسینی نیز ضمن اشاره به برنامه اجلاس چهاردهم گفت: در این اجلاس می خواهیم سنت عباگذاری هنگام مداحی را ترویج کنیم. بر این اساس ۵ مداح جوان و مشهور کشور از جمله مهدی سلحشور و میثم مطیعی عباگذاری می شوند و از آن پس هنگام مداحی عبا بر دوش خواهند داشت.

وی در ادامه گفت: دو نکته بسیار مهم در اجلاس ۱۴ ام مد نظر برگزار کنندگان است.
نکته اول توجه به منویات رهبری که هیئت های حسینی را دانشگاه معرفت دینی و اجتماعی عنوان کردند.
نکته دوم تببین اقتصاد مقاومتی از طریق هیئت های مذهبی است که سخنرانانی در این خصوص سخنرانی خواهند داشت.

نیری همچنین گفت: حضور مهمانان خارجی از ادیان آسمانی دیگر با هدف نشان دادن فرهنگ حسینی به عنوان عصاره ادیان آسمانی از دیگر برنامه های این اجلاس است که نمایندگانی از اسقف ها و خاخان ها و نماینده پاپ در اروپا در این مراسم حضور خواهند داشت.

وی رونمایی انیمیشن ناسور و سمفونی کاروان عشق، تجلیل از برگزیدگان مسابقه مستند پیرغلامان و تجلیلی از شیخ عیسی قاسم و حمید سبزواری را از دیگر برنامه های این همایش عنوان کرد.

نیری در پایان گفت: در این اجلاس مرامنامه ای توسط مداحان قرائت می شود که در آن هم قسم می شوند به بندهای این مرامنامه پایبند باشند.


منبع:
سایت کرب و بلا
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.