تبیان، دستیار زندگی
رئیس پارلمان فرانسه با اشاره به این نکته که حساسیت های گروه ویژه اقدام مالی مربوط به همه کشورها بوده و مختص ایران نیست، تاکید کرد که فرانسه درصدد است فعالیت هایی را در چارچوب انتقال تجربیات و همکاری های فنی برای پیاده سازی استاندارد های FATF با ایران انجا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

FATF؛ ابزار فشار ایران روی آمریکا

رئیس پارلمان فرانسه با اشاره به این نکته که حساسیت‌های گروه ویژه اقدام مالی مربوط به همه کشورها بوده و مختص ایران نیست، تاکید کرد که فرانسه درصدد است فعالیت‌هایی را در چارچوب انتقال تجربیات و همکاری‌های فنی برای پیاده‌سازی استاندارد‌های FATF با ایران انجام دهد تا بتواند بر ایالات‌متحده فشار آورد.

بخش اقتصاد تبیان
fatf

رئیس کل بانک مرکزی نیز در ملاقات با رئیس پارلمان فرانسه و هیات همراه که در ساختمان بانک مرکزی انجام شد، از مقامات سیاسی و پارلمان این کشور خواست نسبت به رفع موانع برقراری و تکمیل روابط بانکی با بانکداران فرانسه و بانک‌های بزرگ گام‌های موثرتری بردارند. سیف حضور ایران را در لیست سیاه FATF، سیاسی و بدون توجیه دانست و گفت: در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی نام ایران در کنار کره شمالی آورده شده بود؛ در حالی که کشورهایی همچون نیجریه و سودان به‌عنوان کشور همکار شناخته شده است.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، سیف با تاکید بر لزوم گسترش روابط بانکی دو کشور افزود: ایران به‌واسطه برخورداری از منابع طبیعی غنی و نیروی کار جوان، ماهر و تحصیل‌کرده و همچنین بازار مصرف قابل‌توجه، فرصتی منحصربه‌فرد برای فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران دنیا به‌شمار می‌آید که لازم است با ایجاد روابط مستحکم بانکی مورد بهره‌برداری قرار گیرد. یقینا فرانسه با جایگاهی که در میان کشورهای اروپایی دارد، می‌تواند اثرگذار باشد و موانع را رفع کند.
رئیس کل بانک مرکزی برجام را عرصه تلاش دیپلمات‌ها و پسابرجام را کارزار فعالان اقتصادی دانست و گفت: خوشبختانه با ایجاد بستر و فرصت‌های بی‌شمار در پسابرجام، زمینه برای توسعه همکاری‌های اقتصادی فراهم شده است که پیش‌نیاز استفاده از این ظرفیت، روابط بانکی مناسب برای تسهیل امور است و در مقایسه با شرایط موجود، روابط بانکی گسترده‌تری مورد نیاز است. سیف، روابط بانکی را پیش‌نیاز گسترش مراودات اقتصادی دانست و افزود: طی ملاقات با رئیس کل سابق بانک مرکزی فرانسه و سفر رئیس‌جمهور کشورمان به این کشور، مذاکراتی با رئیس کل جدید این بانک داشتیم که در هر دو جلسه به این نتیجه رسیدیم که فضای توسعه همکاری‌های مشترک به‌خوبی فراهم شده و باید آن را مورد بهره‌برداری قرار داد. رئیس شورای پول و اعتبار با تاکید بر اهمیت رفع موانع گسترش روابط بانکی گفت: انتظار ما این است که با توجه به گشایش‌های فراهم شده در فضای پسا‌برجام، اروپا نیز از قافله عقب نماند و در رابطه با رفع موانع، اقدامات لازم را به عمل بیاورد. در این خصوص ما جلسات و مذاکرات زیادی برای تقویت همکاری با بانکداران اروپایی داشته‌ایم.

بارتولون درباره نقش همکاری فرانسه در موضوع FATF در برقراری ارتباط مالی با ایران و همچنین کمک به ایران در زمینه مشکلات فنی و تکنیکی اظهار کرد: کشور فرانسه درصدد است فعالیت‌هایی را در چارچوب انتقال تجربیات و همکاری‌های فنی برای پیاده‌سازی استاندارد‌های FATF با ایران انجام دهد تا بتواند بر ایالات‌متحده فشار آورد و در این زمینه آماده حمایت و همکاری با ایران هستیم

وی افزود: بانک‌های ایتالیا، اتریش و آلمان روابط خوبی را با ایران آغاز کرده‌اند؛ اما احساس می‌شود نظام بانکی فرانسه در این رابطه بسیار محافظه‌کار بوده و با احتیاط بیشتری عمل می‌کند. در حال حاضر سه شعبه از بانک‌های ایرانی مجوز فعالیت در فرانسه را به‌دست آورده‌اند که لازم است با تشویق دولتمردان فرانسوی، بانک‌های فرانسوی هم روابط خود را با بانک‌های ایرانی گسترش دهند. سیف با اشاره به تسویه حساب با موسسات بیمه صادرات اروپایی گفت: بلافاصله بعد از اجرایی شدن برجام، همکاران ما در بانک مرکزی، مذاکرات خود را با این موسسات آغاز کردند و با رفع مغایرت‌ها، تمام پرداخت‌ها انجام شد.
رئیس شورای پول و اعتبار با یادآوری رتبه ریسک سابق ایران در OECD گفت: هم‌اکنون رتبه اعتباری ایران بنا به شاخص‌های OECD، از 7 به 6 ارتقا یافته و این درحالی است که پیش از تحریم‌ها رتبه اعتباری ایران 4 بود. اکنون به‌واسطه سیاست‌های دولت یازدهم، طی سه سال گذشته که تورم 40 درصدی، به‌طور پایدار، تک رقمی شده و آرامش و ثبات به اقتصاد ایران بازگشته است و حتی شرایط اقتصادی از زمان قبل از تحریم‌ها به مراتب بهترشده است که در آینده نیز شاهد استمرار ثبات مالی پایدار خواهیم بود، به‌نظر نمی‌رسد رتبه 6 مناسب باشد و انتظار ما این است به همان رتبه قبل از تحریم یعنی 4، برسیم.

تاکید بر گسترش روابط اقتصادی و بانکی

در این دیدار رئیس پارلمان فرانسه از آمادگی این کشور برای گسترش روابط اقتصادی و بانکی با ایران خبر داد و گفت: مسوولان فرانسوی نسبت به ظرفیت‌های ایران آگاهی دارند و امید است بتوانیم از آنها استفاده کنیم. تاکنون اقدامات مناسبی در زمینه‌های اقتصادی میان دو کشور انجام شده و امیدواریم این روند در آینده نیز ادامه داشته باشد. کلود بارتولون درخصوص اقدامات گروه ویژه اقدام مالی در سطح جهانی گفت: هر چند در زمینه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) حساسیت‌هایی وجود دارد؛ اما این مساله تنها مربوط به ایران نیست و این مساله در کشورهای دیگر نیز وجود دارد.

رئیس مجلس فرانسه با تاکید بر اینکه اتلاف وقت برای گسترش روابط جایز نیست، گفت: وزارت امور اقتصادی فرانسه آماده انجام مذاکرات برای گسترش روابط اقتصادی با ایران است. وی با اشاره به کسب جایگاه ناظر در منطقه اوراسیا ازسوی ایران گفت: این امر نشانه مثبتی است؛ ضمن اینکه دولت فرانسه عزم جدی برای اجرایی شدن همه مفاد برجام دارد. بارتولون درباره نقش همکاری فرانسه در موضوع FATF در برقراری ارتباط مالی با ایران و همچنین کمک به ایران در زمینه مشکلات فنی و تکنیکی اظهار کرد: کشور فرانسه درصدد است فعالیت‌هایی را در چارچوب انتقال تجربیات و همکاری‌های فنی برای پیاده‌سازی استاندارد‌های FATF با ایران انجام دهد تا بتواند بر ایالات‌متحده فشار آورد و در این زمینه آماده حمایت و همکاری با ایران هستیم. در پایان این دیدار، رئیس مجلس فرانسه نشان عالی پارلمان این کشور را به ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی اهدا کرد.منبع : دنیای اقتصاد