تبیان، دستیار زندگی
از چیدن ماهیتابه ها روی هم بپرهیزید چون باعث خراب شدن آن ها می شود. به این ترتیب نیز لایه محافظتی آن ها حفظ شده و مواد غذایی کمتر به آن می چسبند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

9 توصیه برای اینکه غذا به ماهیتابه نچسبد

از چیدن ماهیتابه ها روی هم بپرهیزید چون باعث خراب شدن آن ها می شود. به این ترتیب نیز لایه محافظتی آن ها حفظ شده و مواد غذایی کمتر به آن می چسبند.

فاطمه مهدی پور -بخش تغذیه و آشپزی تبیان
ماهیتابه

آشپزی می تواند یک کار خوشایند و دوست داشتنی باشد به شرطی که راه و چاه آن را به خوبی بلد باشید. بدون شک اگر مجبور شوید بعد از آشپزی به جان ماهیتابه و قابلمه ها بیافتید و آن ها را به زور بسابید کم کم علاقه تان را به این کار از دست می دهید. چون تمیز کردن چربی ماسیده و مواد غذایی چسبیده به ماهیتابه کار ساده نیست. واقعیت این است که تلاش برای پاک کردن لکه های چسبیده به ته ظروف کار وقت گیری است. اما خوشبختانه ترفندهای زیادی وجود دارد که این مشکل را حل کرده و شما را از شر سابیدن ظروف خلاص می کند.

برای هم زدن غذا در داخل این ظروف حتماً از قاشق های چوبی یا پلاستیکی استفاده کنید

توصیه حرفه ای های این کار این است که از چیدن ماهیتابه ها روی هم بپرهیزید چون باعث خراب شدن آن ها می شود. به این ترتیب نیز لایه محافظتی آن ها حفظ شده و مواد غذایی کمتر به آن می چسبند. در ادامه 9 راه کار ارائه می دهیم که مانع از چسبیدن مواد غذایی به ماهیتابه ها شده و در نتیجه وقتتان در آشپزخانه و برای شستن ظروف به هدر نمی رود.

از روغن زیتون استفاده کنید

ریختن کمی روغن زیتون به ته ماهیتابه یکی از روش های موثر برای پیشگیری از چسبیدن مواد غذایی به آن می شود. بنابراین کافی است مقدار کمی از این روغن را داخل ظرف ریخته و در تمام بخش های آن پخش کنید. می توانید از یک دستمال تمیز نیز برای این کار استفاده کنید و مطمئن باشید که تمام سطح ظرف به روغن آغشته شده است. قبل از افزودن مواد غذایی صبر کنید تا ماهیتابه به اندازه کافی داغ شود. البته نباید اجازه دهید روغن بسوزد.

ماهیتابه

کمی نمک اضافه کنید

مواد غذایی زودتر و راحت تر به ماهیتابه های آلومینیومی می چسبند. دلیل آن نیز وجود خلل و فرج در سطح ظرف است. برای مقابله با چسبیدن مواد غذایی به ماهیتابه های آلومینیومی یک لایه نازک روغن آفتاب گردان داخل ظرف بریزید، سپس یک نوک انگشت نمک به آن اضافه کرده و در تمام سطح ماهیتابه پخش کنید. البته نباید در افزودن نمک زیاده روی کنید چون روی طعم غذا و ارزش غذایی آن تأثیر خواهد گذاشت. اگر اشتباهی مقدار زیادی نمک اضافه کرده باشید بهتر است قبل از داغ شدن ماهیتابه با دستمال کاغذی آن را پاک کنید.

از سرکه سیب استفاده کنید

بعد از شستن ماهیتابه ها و قبل از گذاشتن آن ها داخل کابینت ها لازم است که آن ها را در مجاورت هوای آزاد خشک کنید. چون رطوبت باقی مانده می تواند باعث تولید کپک شود که استفاده از ماهیتابه ها را مشکل می کنند

اگر در ماهیتابه آلومینیوم و دیگر جنس هایی که دارای خلل و فرج می باشند آشپزی می کنید لازم است که قبل از شروع به کار به فکر صاف شدن سطح ظرف باشید تا مواد غذایی به ته ظرف نچسبد. برای این کار لازم است که داخل ماهیتابه روغن ریخته و سپس مقدار کمی سرکه سیب اضافه کنید. لازم است که سرکه سیب به آرامی داغ شده و قبل از شروع پخت مواد غذایی به طور کامل تبخیر شود. با همین کار ساده مواد غذایی به کف ظرف نمی چسبند.

از کره طبیعی استفاده کنید

کره طبیعی دارای مواد مغذی مهمی برای بدن است و ترکیبات آن می تواند به پخت ساده تر و بهتر غذا کمک کند. کره برحسب محل تولید آن می تواند منبع اسیدهای چرب ضروری، ویتامین ها و مواد معدنی و ترکیبات آنتی اکسیدانی باشد. می توانید برای چرب کردن ماهیتابه از یک قاشق کوچک کره طبیعی استفاده کنید. در این صورت برای پخت تخم مرغ، سوسیس و مواد غذایی دیگر با مشکل چسبیدن آن ها به ماهیتابه مواجه نمی شوید. برای پیشگیری از سوختن کره از حرارت ملایم استفاده کرده و مقدار کمی نمک به آن اضافه کنید.

از قاشق های فلزی استفاده نکنید

همانطور که می دانید نباید قاشق های فلزی را به ماهیتابه های نچسب بزنید چون باعث خش دار شدن و تخریب آن ها می شود. بنابراین برای هم زدن غذا در داخل این ظروف حتماً از قاشق های چوبی یا پلاستیکی استفاده کنید. در این صورت نیز ماهیتابه ها سالم مانده و غذا به آن ها نخواهد چسبید.

ماهیتابه

از سیم ظرفشویی استفاده نکنید

بعضی از افراد با مشاهده کمترین ماده چسبیده به ته ماهیتابه با سیم و قاشق و غیره به جان آن می افتند تا ظرف را تمیز کنند. اما این سیم ها و اسکاچ های سفت که حاوی مواد سابنده هستند باعث افزایش اندازه خلل و فرج های ماهیتابه های آلومینیومی شده و کف ماهیتابه های نچسب را خراب می کنند. اگر می خواهید عمر ماهیتابه تان طولانی تر باشد و به این زودی ها غذا به کف آن نچسبد برای تمیز کردن آن ها از اسفنج و یا دستمال های نرم استفاده کنید.

ماهیتابه ها را روی هم نچینید

اگر از ماهیتابه های تفلون استفاده می کنید هرگز آن ها را روی هم نچینید. جنس این ماهیتابه ها حساس بوده و هر نوع خش یا ضربه ای تمام خاصیت نچسبی آن را از بین می برد.

قبل از مرتب کردن ماهیتابه ها آن ها را به خوبی خشک کنید

برای مقابله با چسبیدن مواد غذایی به ماهیتابه های آلومینیومی یک لایه نازک روغن آفتاب گردان داخل ظرف بریزید، سپس یک نوک انگشت نمک به آن اضافه کرده و در تمام سطح ماهیتابه پخش کنید

بعد از شستن ماهیتابه ها و قبل از گذاشتن آن ها داخل کابینت ها لازم است که آن ها را در مجاورت هوای آزاد خشک کنید. چون رطوبت باقی مانده می تواند باعث تولید کپک شود که استفاده از ماهیتابه ها را مشکل می کنند.

کف ماهیتابه ها را چرب نگه دارید

اصل مهم در جلوگیری از چسبیدن مواد غذایی به ماهیتابه این است که همیشه آن را اندکی چرب کنید. اگر در حین آشپزی متوجه می شوید که ماهیتابه چربی خود را از دست داده است حتماً مقدار کمی روغن به آن اضافه کنید و با قاشق چوبی آن را به تمام سطح ظرف پخش کنید.
مطمئن باشید با رعایت توصیه های ساده ارائه شده در این مطلب عمر ظروفتان بیشتر شده و غذاها به ماهیتابه نخواهند چسبید. در نتیجه راحت تر آشپزی می کنید و بعد از آن نیز مجبور به تمیز کردن و سابیدن ظروف نخواهید بود.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.