تبیان، دستیار زندگی
سومین نشست دادستانی تهران در حوزه آسیب های اجتماعی به موضوع عفاف و حجاب اختصاص داشت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نظارت بر مزون های عرضه لباس های غیرمتعارف

لباس های غیرمتعارف

سومین نشست دادستانی تهران در حوزه  آسیب های اجتماعی به موضوع عفاف و حجاب اختصاص داشت. در این جلسه که ریاست آن با عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران بود، مسئولان پلیس و دستگاه های اجرایی مرتبط با آسیب ها و چند تن معاونان دادسرای تهران حضور داشتند.

جعفری دولت آبادی با طرح این موضوع که جمهوری اسلامی ایران همانند دیگر کشورها با مصادیق متعدد آسیب های اجتماعی از جمله افزایش سن ازدواج، افزایش طلاق، روابط غیرمتعارف پیش از ازدواج، مشروبات الکلی، اعتیاد، مصرف مشروبات الکلی تبلیغ سبک زندگی غربی، کاهش سن اعتیاد، تفریحات غیرسالم، فیلم های مبتذل و مستهجن، ازدواج سفید و نظایر آن مواجه است، گفت یکی از راهکارهای مؤثر در مبارزه با آسیب ها توجه به عفاف ورزیدن در جامعه است.

عفاف ورزیدن و نهادینه شدن آن در جامعه ضروری است

دادستان تهران با اشاره به آیه  «والیستعفف الذین لایجدون نکاحاً حتی یغنیهم الله من فضله» (سوره نور) اظهار داشت: عفاف، پیام قرآن است؛ جوامع بشری مفرّی جز عفاف ندارند و عفاف ورزیدن و نهادینه شدن آن در جامعه ضروری است و عفاف باید شعار جامعه  اسلامی ایرانی شود.

جعفری دولت آبادی با بیان اینکه باید عفاف ورزیدن را در جامعه نهادینه کنیم، عفاف را کم هزینه ترین راه برای مبارزه با آسیب های اجتماعی دانست و گفت: دستگاه ها باید به گونه ای عمل کنند که عفاف مورد توجه همه قرار گیرد. نمی توان برای همه افراد و خانواده ها مأمور بگذاریم ولی می توان با دعوت آن ها به عفاف بسیاری از آسیب ها را مهار نمود.

دادستان تهران ابراز امیدواری کرد که همه مسئولان عفاف ورزیدن را به عنوان راهکاری مهم و پیام قرآن مورد توجه قرار دهند تا بتوان با عفاف ورزیدن با کمترین هزینه ها آسیب های اجتماعی را رفع کرد.

وی با اشاره به آیات دیگری از همین سوره که می فرماید «قل للمومنین یغضوا من ابصارهم و قل للمومنات یغضضن من ابصارهن»، آن را به اقدامات ایجابی در حوزه ی عفاف تعبیر کرد و اظهار داشت: اتخاذ راهکارهای پیشگیرانه از جمله غمض عین یا عفاف چشم که در این آیات مورد اشاره قرار گرفته، راهکاری پیش گیرانه و مؤثر است ولی متأسفانه در این حوزه ها کار زیادی صورت نگرفته است.

جعفری دولت آبادی به انعکاس برخی موضوعات مطرح در جلسه  گذشته  دادستانی با موضوع عفاف و حجاب در رسانه ها دائر بر این که اقدامات سلبی در حوزه  عفاف بی نتیجه است، اشاره کرد و گفت: ما هم معتقد به اقدامات ایجابی هستیم  و این توصیه قرآن است که افراد را به اجتناب از گناه و عفت ورزی دعوت کنیم، اما این اعتقاد مانع از انجام اقدامات سلبی نیست به این شرط که اقدامات ایجابی در حد وسیع؛ و اقدامات سلبی در حد ضرورت انجام گیرد. وی افزود: باید در حوزه مبارزه با آسیب های اجتماعی هزینه کرد، وقتی ازدواج سخت و طلاق آسان شود، نتایجی چون بالارفتن سن ازدواج و افزایش روابط پیش از ازدواج به دنبال خواهد داشت.

دادستان تهران شأن جلسه را، اتخاذ راهکارهای عملی دانست، اما این امر را مانع از انجام فعالیت های پژوهشی و تطبیقی به منظور استفاده از راهکارهای موفق در سایر کشورها ندانست.

وی ضمن این که از اعضای جلسه خواست نتایج فعالیت های پژوهشی، تطبیقی و نظرسنجی های دستگاه های اجرایی را در جلسه ارائه دهند، اظهار داشت: به عنوان مثال معتادان متجاهر در معابر و خیابان های تهران رها هستند. باید دید که دنیا در مورد این پدیده ها چگونه عمل کرده است و به نظر می رسد کشورها در حوزه ی آسیب های اجتماعی علاوه بر برنامه ریزی هزینه های زیادی می کنند.

سردار کریمی جانشین رییس پلیس تهران در مورد اقدامات پلیس طی دو هفته گذشته در مورد عرضه و توزیع پوشاک های نامتعارف در تهران گزارشی ارائه کرد.

وی از جمله اقدامات پلیس را تذکر به واحدهای صنفی متخلف و بازرسی مأمورین پلیس از این اماکن اعلام کرد و اظهار داشت: در این راستا چند مجتمع تجاری تهران شامل گلستان، کوروش، میلاد نور و ... مورد بازرسی مأمورین پلیس قرار گرفت و با دعوت از مدیران و همکاری بازرسان اتحادیه ی پوشاک، از ۳۸۰۰ واحد صنفی بازدید به عمل آمد که در این راستا ۲۰۰۰ واحد تذکر گرفتند؛ و تعدادی نیز پلمپ شدند.

انتقاد از فعالیت فروشگاه هایی که لباس های غیرمتعارف ارائه می دهند

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت ارشاد، مشکل این کارگروه را، نه در ارائه ی ایده، بلکه در عرضه دانست و اظهار داشت: در حال حاضر ۲۵۰ فروشگاه عفاف و حجاب و هشتصد مزون لباس در تهران فعالیت دارد که چهارصد مزون فاقد مجوز است.

در این جلسه از فعالیت مزون ها و فروشگاه هایی که، لباس غیرمتعارف ارائه می دهند، انتقاد شد. هم چنین انجام اقدامات فرهنگی از سوی سازمان صدا و سیما و استفاده از بیلبوردهای تبلیغاتی شهری مورد توجه قرار گرفت و از محتوای برخی آگهی های تبلیغاتی که از طریق بیلبوردها ارائه می گردد انتقاد گردید. نماینده ی شهرداری تهران اعلام آمادگی کرد در خصوص حجاب و عفاف خدمات خود را توسعه دهد.

حمایت قضایی از اقدامات پلیس

دادستان تهران توسعه  اقدامات ایجابی و محدود کردن اقدامات مقابله ای به حد ضرورت و تمرکز بر روی مراکز تولید لباس های مبتذل را ضروری دانست و اعلام نمود: دادستانی در موارد لازم از اقدامات پلیس و سایر دستگاه ها با استفاده از ظرفیت ماده ی ۱۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری حمایت قضایی خواهد کرد.

دکتر جعفری از پلیس خواست وضعیت اماکنی که تحت عنوان برند لباس های غیرمجاز و نامناسب ارائه می دهند بررسی کند و از وزارت صنعت و معدن خواست در صدور مجوز برای اماکن عرضه کننده لباس های خارجی دارای برند دقت نماید.

تغییر فضای مردم با تحول در تبلیغات شهری

استفاده از ظرفیت سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان صدا و سیما و شهرداری تهران برای فعالیت های فرهنگی و توجه به اهمیت تبلیغات شهری مورد تأکید دادستان تهران قرار گرفت و در ادامه افزود: برای تحقق عفاف به عنوان پیام قرآن در شهر، استفاده از تبلیغات شهری و بیلبوردها مؤثر است و اگر می خواهید فضای فکری مردم عوض شود، باید تبلیغات شهری که در اختیار برخی نهادهای فرهنگی از جمله شهرداری است، متحول گردد.

جعفری بر انجام کارهای میدانی و پژوهشی و ارائه  نتایج آن در جلسه تأکید نمود و با اشاره به نتایج یک نظرسنجی که طی آن، ۹۰ درصد مردم آمادگی خود را برای دفاع از کشور اعلام نموده اند، اظهار داشت: این امر نشان می دهد که مردم چنان چه کشور را در معرض خطر ببینند، با مسوولان همراه خواهند شد اما عملکرد برخی مسوولان، اعتماد آن ها را کاهش می دهد.

نقش دستگاه های فرهنگی در موضوع عفاف و حجاب

وی با خاطرنشان کردن این نکته که اداره ی یک جامعه ی بزرگ، مستلزم اشراف و تسلط بر وضعیت شهر است و ابراز امیدواری نسبت به آثار مثبت برگزاری این جلسات، اظهار داشت: اصلاح وضعیت شهر تهران می تواند الگویی برای سایر شهرها باشد و با شکل گیری این ایده، نگاه و چهره ی شهرها عوض خواهد شد.

دادستان تهران با اعلام این ضرورت که دستگاه های فرهنگی کشور باید از حالت انفعال خارج شوند، افزود: در این صورت، تردید نکنید مردم پشتیبان مسوولان خواهند بود و دستگاه قضایی حمایت خود را در چارچوب قانون اعمال خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، جعفری دولت آبادی با توجه به صدور مجوز مزون های لباس و تأیید طراحی لباس ها توسط کمیسیون مد و لباس وزارت ارشاد خواست بر نحوه  فعالیت مزون ها که لباس های غیرمتعارف عرضه می کنند، نظارت کند. دادستان تهران از نهادهای فرهنگی از جمله سازمان تبلیغات و شهرداری تهران خواست برای افزایش تعداد اماکنی که بتوانند لباس های مناسب عرضه نمایند، همکاری کند.

جعفری دولت آبادی از مسئولان ذی ربط که طرح ها و ایده های خود را در راستای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب به صدا و سیما و سایر نهادهای فرهنگی ارائه کنند.

وی تأکید کرد: در صورتی که پیام عفاف در پایتخت طنین انداز شود، این موضوع به سایر شهرها نیز تسری خواهد یافت.منبع: خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .