تبیان، دستیار زندگی
بیش از 10 ماه از اجرای طرح کارت های اعتباری خرید کالای داخلی می گذرد ولی با وجود بخشنامه ها و تسهیلاتی که بعد از ابلاغ طرح جهت رونق آن در دست اجرا قرار گرفت هنوز این طرح در حالت اغماء قرار دارد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سیستم بانکی، عامل شکست کارت اعتباری خرید کالاست

کارت‌ اعتباری خرید کالا

بیش از 10 ماه از اجرای طرح کارت های اعتباری خرید کالای داخلی می گذرد ولی با وجود بخشنامه ها و تسهیلاتی که بعد از ابلاغ طرح جهت رونق آن در دست اجرا قرار گرفت هنوز این طرح در حالت اغماء قرار دارد که رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران دلیل آن را نظام بانکی کشور عنوان می کند.

محمدرضا مرتضوی با بیان اینکه کارت اعتباری ویژگی خارق العاده ای ندارد، گفت: کارت اعتباری نوعی خدمات است که در همه جای دنیا به شکل معمول توسط بانک ها ارائه می شود اما در کشور ما به خاطر سودهای عجیب و غریب بانکی و جنس نظامی که در بانکداری ما وجود دارد تمایلی برای ارائه این نوع خدمات وجود ندارد که این عدم تمایل گریبان طرح کارت های اعتباری خرید کالای داخلی دولت را هم گرفته است.

وی افزود: مشکل اجرای طرح کارت های اعتباری لزوما به دولت بر نمی گردد و در وهله اول نیاز است سیستم بانکی خود را اصلاح کند که بتوان انتظار خدماتی از این دست را از آنها داشت.

رییس خانه صنعت و معدن ایران درباره وضعیت تسهیلات صنعتگران گفت: شاهد هستیم بانک ها همچنان در حال ارتکاب تخلف در ارائه تسهیلات هستند و به کسی به عنوان یک مرجع نظارتی پاسخگو نیستند و عزمی هم برای اصلاح آن وجود ندارد. به طور نمونه صنعتگرانی داریم که ۱۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردند و به عنوان بدهکار بانکی معرفی شده اند و در حالیکه به عنوان بازپرداخت این وام ۲۰۰۰ میلیارد تومان را تاکنون برگردانده و با محاسبات بانکی که انجام شده همچنان به عنوان بدهکار شناخته می شود و سیستم بانکی ۶۰۰۰ میلیارد تومان دیگر به عنوان جریمه دیرکرد و سود تسهیلات از وی طلب می کنند و این قبیل موارد مشکل اغلب صنعتگران است.

مرتضوی با بیان اینکه نیاز است بیشتر از اینکه قانون های حمایتی مختلف برای صنعتگران تصویب و ابلاغ شود ابتدا نظام بانکی مطابق با اهداف اقتصاد مقاومتی و سیاست های رفع موانع تولید برنامه ریزی شود و مواردی همچون جریمه دیرکرد، سودهای بالای بانکی و ... به عنوان مشکل اصلی صنایع خودنمایی نکنند.منبع: ISNA News Feed

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .