تبیان، دستیار زندگی
کارلوس کی روش در بدو بازگشتش از چین به ایران، در همان فرودگاه بین‎المللی تهران یک گرد و خاک درست و حسابی راه انداخت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سرگیجه بزرگ برای فوتبال ایران

کارلوس کی روش در بدو بازگشتش از چین به ایران، در همان فرودگاه بین َالمللی تهران یک گرد و خاک درست و حسابی راه انداخت.

بخش ورزشی تبیان
فوتبال ایران

او برای اولین بار به مردم خبر داد قضاوت بازی 15مهر تیم ملی کشورمان با ازبکستان را بنجامین ویلیامز استرالیایی بر عهده خواهد داشت. این همان داوری است که در مسابقات جام ملت های آسیا، در مرحله یک چهارم نهایی با یک تصمیم بحث بر انگیز مهرداد پولادی را در نیمه اول اخراج کرد و مقدمات حذف ایران را چید. کی روش با اعلام خبر انتخاب این داور برای بازی بعدی تیم کشورمان در مسابقات مقدماتی جام جهانی روسیه، به تندی علیه او و کفاشیان موضع گرفت. مربی پرتغالی از اینکه کفاشیان نمی تواند از منصب نایب رئیسی اش در کنفدراسیون فوتبال آسیا به سود ایران استفاده کند شاکی بود. اما حالا، چند روز بعد از آن مصاحبه تند برخی منابع خبری در مورد اینکه واقعا ویلیامز برای بازی ایران و ازبکستان انتخاب شده باشد ابراز تردید می کنند.

خوشحالی عجیب ازبک ها

همزمان با ناراحتی شدید ایرانی ها از انتخاب بنجامین ویلیامز به عنوان داور بازی با ازبکستان، ازبک ها واکنش های مثبتی به این شایعه نشان دادند. بر این اساس، یک سایت آن کشور به نام «استادیوم ازبکستان» در خبری به تحلیل ماجرا پرداخت و نوشت: «ویلیامز داوری است که ایرانی ها را دوست ندارد و در برهه ای به خاطر ترس از انتقادهای رسانه های ایرانی حاضر نشد برای قضاوت یک بازی لیگ قهرمانان آسیا به این کشور برود. نوع قضاوت بنجامین ویلیامز در بازی ایران و عراق در جام ملت های استرالیا با انتقادهایی از سوی چند بازیکن مطرح استرالیایی نیز روبه رو شد. حمله طرفداران تیم ملی ایران به صفحه فیس بوک ویلیامز پس از این بازی باعث حذف شدن آن از سوی این داور شد.»

اسم این داور چطور مطرح شد؟

اما سوال بزرگ از همان ابتدا این بود که چطور ممکن است کنفدراسیون فوتبال آسیا به همین زودی و از 40روز پیش از یک مسابقه بزرگ نام داور آن را اعلام کند؟ در حال حاضر هیچ اسمی از داوران مسابقات روز سوم مقدماتی جام جهانی روی خروجی سایت کنفدراسیون فوتبال آُسیا نیست؛ بنابراین کسی نمی داند چطور اسم ویلیامز به بیرون درز کرده و به گوش کی روش هم رسیده است؟
سایت ورزش سه در توضیح این اتفاق می نویسد: «در شرایطی که داورها برای ورود به کشور مقصد باید ویزای آن کشور را دریافت کنند این اتفاق برای ویلیامز نیز افتاده و او به اتفاق تیمش درخواست ویزای ازبکستان را کرده که این درخواست ویزا از طریق یکی از کارمندان این فدراسیون افشا شده و به رسانه ها راه یافته است. در حال حاضر کنفدراسیون فوتبال آسیا رسما نام داوران دو دیدار بعدی رقابت های مقدماتی جام جهانی را اعلام نکرده اما افشای نام ویلیامز برای او دردسر بزرگی به همراه خواهد داشت؛ چراکه هر سوت اشتباه می تواند عواقب تندی برایش داشته باشد. به نظر می رسد کارلوس کی روش این بازی را آگاهانه به راه انداخته است.»

او داور بازی ما نیست

دیروز اما علی خسروی مدعی شد بنا به دلایلی، ویلیامز نمی تواند داور بازی ایران و ازبکستان باشد. این داور بازنشسته که با برنامه ورزش ومردم صحبت می کرد، در این مورد گفت: «من انتخاب بنجامین ویلیامز برای دیدار ایران و ازبکستان را تکذیب می کنم. هیچ منبع رسمی این خبر را اعلام نکرده است. اگر عده ای در استرالیا دیده اند این داور به سفارت ازبکستان رفته، دلیل نمی شود.AFC هرگز یک ماه قبل از بازی اسم داور را اعلام نمی کند. بنجامین ویلیامز بعد از جام ملت های آسیا بازی بزرگی را قضاوت نکرده و در یک سال اخیر هم بازی مهمی را در آسیا سوت نزده است. عقل سلیم حکم می کند که به هیچ عنوان ما داور بازی ایران و ازبکستان را بنجامین ویلیامز ندانیم.»

عجیب ترین اتفاق

همه این ماجراها در حالی اتفاق می افتد که حدود یک ماه ونیم پیش برخی از سایت ها و خبرگزاری های بسیار معتبر ایرانی، خبر خداحافظی بنجامین ویلیامز از دنیای داوری را منتشر کردند. این رسانه ها روز دوم مرداد نوشتند ویلیامز برای آخرین بار دیدار یوونتوس و تاتنهام را قضاوت می کند و بعد از آن از دنیای داوری کنار می رود. حالا اما دست کم روشن شده آن خبر مبنای چندان درستی نداشته و ویلیامز همچنان به کارش ادامه می دهد!


منبع : گل