تبیان، دستیار زندگی
پانزدهمین دوره رقابت های پارالمپیک 2016 ریو روز پنج شنبه در برزیل افتتاح شد. در این میان نمایندگان ایران در رشته های دوومیدانی، شنا، فوتبال هفت نفره و بسکتبال با ویلچر به مصاف حریفان خود رفتند که حاصل این روز کسب یک مدال نقره در رشته پرتاب وزنه برای ایران
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شروع خوب کشورمان در پارالمپیک ریو

پانزدهمین دوره رقابت های پارالمپیک 2016 ریو روز پنج شنبه در برزیل افتتاح شد. در این میان نمایندگان ایران در رشته های دوومیدانی، شنا، فوتبال هفت نفره و بسکتبال با ویلچر به مصاف حریفان خود رفتند که حاصل این روز کسب یک مدال نقره در رشته پرتاب وزنه برای ایران بود.

بخش ورزشی تبیان
 پارالمپیک ریو

سامان پاکباز موفق به کسب مدال نقره در رشته پرتاب وزنه شد تا نخستین مدال آور ایران در پارالمپیک 2016 باشد.در رقابت پرتاب وزنه مردان کلاس F12 سامان پاکبازدر پرتاب ششم خود رکورد 15/ 98 متر را ثبت کرد تا دررده دوم ایستاده و موفق به کسب مدال نقره شود.
وی پس از این مسابقات گفت اگر استرس نداشت طلا می گرفت: «مسابقه هیجان زیادی داشت و تماشاگران زیادی حضور داشتند. من استرس زیادی داشتم و موفق شدم در پرتاب آخر صاحب مدال نقره شوم.اگر استرس نداشتم قطعا مدال طلا کسب می کردم.»
اما تیم ملی فوتبال هفت نفره ایران در نخستین بازی خود در بازی های پارالمپیک با نتیجه سه بر یک مقابل آرژانتین پیروز شد تا شروع خوبی در این رقابت ها داشته باشد.
محمد خراط بازیکن تیم ملی فوتبال هفت نفره در این خصوص گفت:«بازی برابر این تیم زیبا بود. این برد را به مردم ایران تقدیم می کنم و امیدوارم بتوانیم در بازی مقابل آمریکا چنین عملکردی را تکرار کنیم. امیدوارم بتوانیم با قهرمانی در این مسابقات باعث سرافرازی ملت ایران شویم. نباید هیچ تیمی را دست کم بگیریم. اردوهای مختلفی را پش سر گذاشته ایم و همه کشورها برای گرفتن جام قهرمانی تلاش می کنند. ما هم به برزیل آمده ایم تا جام را به ایران ببریم.»
اما تیم ملی بسکتبال با ویلچرایران نیز در نخستین دیدار خود مقابل آلمان به پیروزی رسید. در این دیدار که شامگاه پنج شنبه در سالن کاریوکا شهر ریودوژانیرو برگزار شد تیم ایران توانست در گروه B با نتیجه 69 بر 63 مقابل آلمان به برتری برسد. تیم ملی ایران در گروه B رقابت ها با تیم های آلمان، الجزایر، برزیل، آمریکا و بریتانیا همگروه است.
در روز دوم ساره جوانمردی بانوی تیرانداز کشورمان در بخش تفنگ بادی 10 متر موفق شد مدال خوشرنگ طلا را بدست آورد و رکورد جهان را نیز ارتقا بخشید.
پیش از این هم سامان پاکباز در پرتاب وزنه به مدال نقره پارالمپیک رسیده بود.
در جدول رده بندی چینی ها موفق شده اند تا پایان این روز 20 طلا، 17 نقره و 12 برنز در مجموع 49 مدال کسب کنند.
کاروان بریتانیا هم با  12 طلا،  6 نقره و 9 برنز و با مجموع 27 مدال دوم هستند و اوکراینی ها با پیشی گرفتن از سایر رقبای خود با 7 طلا، 6 نقره و 13 برنز در مجموع 26 مدال را تصاحب کرده اند و جایگاه سوم را بدست آورده اند.


منبع : سایت کمیته المپیک