تبیان، دستیار زندگی
بالغ بر ۸۱۲ هزار دامنه اینترنتی با هویت ایرانی در فضای مجازی فعال است و بررسی ها نشان می دهد که در ۶ ماهه اول سال حدود ۶۰ هزار دامنه جدید به ثبت رسیده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بر اساس آخرین آمار منتشر شد؛

فعالیت ٨١٢هزار دامنه اینترنتی در ایران

بالغ بر ٨١٢ هزار دامنه اینترنتی با هویت ایرانی در فضای مجازی فعال است و بررسی ها نشان می دهد که در٦ ماهه اول سال حدود ٦٠ هزار دامنه جدید به ثبت رسیده است.

بخش ارتباطات تبیان

اینترنت

براساس آمارهای ارائه شده از سوی مرکز ثبت پسوندها و دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانشهای بنیادی، تاکنون ٨١٢ هزار و ٢١٧ دامنه اینترنتی در کشور توسط کاربران ایرانی به ثبت رسیده و فعال است که این آمار در پایان سال ٩٤ بالغ بر ٧٥٤ هزار دامنه اعلام شده بود.

بررسی ها نشان می دهد که پسوند « آی.آر» همچنان در صدر ثبت دامنه های فعال اینترنتی با هویت ایرانی در فضای مجازی قرار دارد و پسوند net.ir نیز کمترین میزان ثبت دامنه را به خود اختصاص داده است.

آخرین وضعیت ثبت دامنه های اینترنتی نشان می دهد که هم اکنون تعداد ٨٠٣ هزار و ٣٠٣ دامنه با پسوند ir در کشور فعال است که بیشترین تعداد دامنه اینترنتی را شامل می شود؛ همچنین شمار پسوندهای ثبت شده co.ir بالغ بر ٣ هزار و ٨٣٦ دامنه، شمار دامنه های ثبت شده با پسوند ایران ٢ هزار و ١٥٦ دامنه و شمار دامنه های ثبت شده با پسوند ac.ir حدود یک هزار و ٥٣٠ دامنه اعلام شده است.

رشد ثبت دامنه «IR.» در سال 92شمار دامنه های فعال اینترنتی به بیش از 400 هزار پسوند رسیده است و در سال 93 نیز با رشد صعودی این دامنه ها از مرز 600هزار دامنه و در سال 94 از مرز 750 هزار دامنه گذشت.

در همین حال تعداد دامنه های فعال به ثبت رسیده با پسوند sch.ir حدود ٣٣٦ دامنه، با پسوند gov.ir بالغ بر ٢٧٧، پسوند org.ir بالغ بر ٣١٥ و id.ir بالغ بر ٤٢٣ دامنه است؛ تاکنون ٤١ دامنه نیز با پسوند net.ir به ثبت رسیده و در مجموع ٨١٢ هزار و ٢١٧ دامنه در پایگاه ثبت دامنه های اینترنتی در ایران تا شهریورماه ٩٥ ثبت شده و فعال است.

از این رو شمار دامنه های اینترنتی فعال در کشور، با رشد چشمگیری در حال ثبت است. به نحوی که بررسی ها نشان می دهد در سال ٩١ بیش از ١٠٠ هزار دامنه «دات آی  آر» ثبت  شد که تعداد دامنه های ثبت شده در سال ٩١ دو برابر سال ٩٠ بوده است؛ همچنین با توجه به رشد ثبت دامنه «IR.» در سال ٩٢شمار دامنه های فعال اینترنتی به بیش از ٤٠٠ هزار پسوند رسیده است و در سال ٩٣ نیز با رشد صعودی این دامنه ها از مرز ٦٠٠هزار دامنه و در سال ٩٤ از مرز ٧٥٠ هزار دامنه گذشت.

هم اکنون ایران با تعداد دامنه های اینترنتی فعال، از نظر تعداد دامنه اینترنتی کشوری، نه تنها بزرگترین کشور در منطقه است، بلکه از کشورهایی نظیر سنگاپور، مالزی، هنگ کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند هم پیشی گرفته است و با رشد سالانه ?? درصدی در میان چهار کشور برتر جهان از نظر رشد دامنه اینترنتی قرار دارد.


منبع:  مهر