تبیان، دستیار زندگی
عاشورا بدون شک یکی از بزرگ ترین حوادث تاریخی است که مستندات بسیاری در مورد وقوع آن وجود دارد. در این واقعه علاوه بر امام حسین (ع) دو تن از ائمه هم حضور داشتند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

امام محمد باقر؛ آخرین امامی که در عاشورا حاضر بود

عاشورا بدون شک یکی از بزرگ ترین حوادث تاریخی است که مستندات بسیاری در مورد وقوع  آن وجود دارد. در این واقعه علاوه بر امام حسین (ع) دو تن از ائمه هم حضور داشتند.

بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان
ا

حضرت سجاد (ع) پسر امام حسین (ع) و امام باقر (ع) که به گفته مورخین در این واقعه بیش تر از ۴ سال نداشتند. به مناسبت شهادت امام باقر (ع) گزارشی از بررسی مستندات تاریخی حضور ایشان در واقعه عاشورا و نقش ایشان در تبیین نهضت عاشورا گردآوری شده است که در ادامه در اختیار مخاطبان قرار می گیرد

حضور امام باقر (ع)، مورد قبول مورخان است؛ زیرا روایات بسیاری وجود دارد که  حضور امام باقر در کربلا هیچ گونه منع تاریخی نداشته، و از آن جایی که سن آن بزرگوار بسیار کم بوده، به طور طبیعی با خانواده خود زندگی می کرده و در سفر همراه آنها بوده است. از جمله این روایات می توان به تاریخ ولادت آن حضرت اشاره کرد که آن را قبل از سال ۶۱ دانسته اند، مانند: این جمله که در بحارالانوار آورده شده است: «امام باقر (ع) در سال ۵۷ هجری در مدینه متولد شد».

همچنین در قسمتی از «الکافی» کلینی آورده شده است: امام باقر در پاسخ به سؤال فردی که از آن حضرت می پرسد: آیا شما زمان امام حسین (ع) را درک کرده اید، امام فرمودند: بلی.

در بخشی از تاریخ یعقوبی نیز گفته شده، امام باقر (ع) خود در مورد حضورش در کربلا، فرمودند: «جدم امام حسین (ع) کشته شدند، در حالی که من چهار ساله بودم و کشته شدن او را به یاد می آورم».

بر اساس این دست از روایات، حضور امام باقر (ع) در کربلا  تأیید شده است اما با توجه به سن کم ایشان در این واقعه کم تر کتاب های تاریخی به حضور آن امام در کربلا پرداخته اند.

تبیین نهضت عاشورا توسط امام باقر (ع) سبب استمرار جریان کربلا شد
نهضت عاشورا در زمان امام حسین (ع) در حقیقت موتور محرک تشیع از بعد حماسی بود، در زمان امام سجاد (ع) شیعیان سازماندهی خود را از دست دادند که امام سجاد (ع) از طریق دعا از صحیفه سجادیه تلاش کردند تا انسجام شیعیان را برقرار کنند و شاگردانی را نیز تربیت کردند.

در زمان امام باقر (ع) نیز محتوای علمی و فقهی در بعد فقاهت و کلام، جهان بینی، انسان شناسی و سبک زندگی شکل پیدا کرد و امام باقر (ع) به دلیل اینکه پایه های فکری نهضت امام حسین (ع) و عاشورا را تبیین کردند و در استمرار جریان عاشورا نقش مهم و اساسی داشتند به شکافنده علم معروف شدند(محسن غرویان  عضو هیئت علمی جامعه المصطفی).

امام باقر (ع) جریان عاشورا را احیا کرد و زنده نگه داشت و حتی دستور داد که چندین سال پشت سر هم در منا برای امام حسین (ع) مراسم برگزار شود. برگزاری مراسم بزرگداشت در منا به معنای برگزاری چنین مراسمی در موقعیتی است که تمامی مسلمانان آنجا جمع می شوند و امام محمد باقر (ع) اینگونه ذکر عاشورا و جریان کربلا را زنده نگه داشت( محمدرضا رحمت).


منبع:
سایت کرب و بلا

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.