تبیان، دستیار زندگی
فسیل های هفت میلیون ساله کشف شده از سایت نورآباد ، شامل گونه های متنوعی از مهره داران است که برای اولین بار در زاگرس مشاهده می شود
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رونمایی از اولین فسیل های متنوع زاگرس

فسیل های هفت میلیون ساله کشف شده از سایت نورآباد ، شامل گونه های متنوعی از مهره داران است که برای اولین بار در زاگرس مشاهده می شود.

title

به گزارش خبرگزاری مهر، آنا اسماعیلی، کارشناس بخش دیرینه شناسی دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم رونمایی فسیل های 7 میلیون ساله لرستان گفت: سایت نورآباد در 70 کیلومتری مرکز استان لرستان است که سایتی که غنی از فسیل های مهره دار است که طی سال های اخیر آن را کشف و گزارش کردیم.

اسماعیلی افزود: سال 1392 هنگام احداث جاده، تعدادی نمونه های فسیلی کشف کردند و به ما اطلاع دادند. تیم فسیل شناسی از مرکز اعزام شد و با پیمایش صحرایی و بررسی های زمین شناسی مشخص شد در 30 متر مربع تعداد زیادی از فسیل های مهره داران از خانواده اسب ها، گاوسانان، گوشتخواران، زرافه ها و به طور کلی پستانداران خشکی زیست که اولین بار در ارتفاعات زاگرس مشاهده می شد، در سایت وجود دارد.

وی با اعلام اینکه تراکم و تنوع گونه ها خیلی زیاد بود، ادامه داد: تنوع نمونه ها تشابهات زیادی با فسیل های کشف شده از سایت مراغه داشت که سال گذشته از آمریکا مسترد شد. این نکته برای ما خیلی حائز اهمیت است که مشابه نمونه های یافت شده در البرز را چگونه در زاگرس یافته ایم.

اسماعیلی تصریح کرد: این اولین بار در لرستان بود که چنین کشفیاتی داشتیم. قدمتی که به دلیل تشابه با نمونه های مراغه تخمین می زنیم مربوط به اواخر دوره میوسن تا همیوسن یعنی حدود 7 میلیون سال است. تلاش می کنیم طی ماه های آینده با رسوب زدایی و جداسازی نمونه ها، جزئیات بیشتری را مشخص و اطلاع رسانی کنیم.


دنیای سفر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .