تبیان، دستیار زندگی
مسیحیان با برگزاری دوره های انجیل خوانی مسلمانان و پیروان دیگر مذاهب را به آیین خود دعوت میکنند، ما نیز با اختیار داشتن قرآن می توانیم پیروان مذاهب مختلف را به اسلام دعوت کنیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قرآن بهترین فرصت برای خنثی کردن تهدیدهاست

خنثی کردن تهدیدها

تبیان به نقل از گزارش خبرگزاری مهر، استاد عباس سلیمی پیشکسوت قرآنی کشور، در آیین اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان مرحله استانی سومین جشنواره قرآنی گل های محمدی(صلی الله و علیه وآله) و فاطمی(سلام الله علیها) استان مرکزی که به میزبانی ساوه برگزار شد گفت: فعالیت قرآنی باب ورود به فهم، درک و حاکمیت رفتار قرآنی است از این رو از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی بر اهمیت برگزاری جلسات قرآنی در بخش های مختلف خانگی، اداری و... تأکید کرد و افزود: مسیحیان با برگزاری دوره های انجیل خوانی مسلمانان و پیروان دیگر مذاهب را به آیین خود دعوت میکنند، ما نیز با اختیار داشتن قرآن می توانیم پیروان مذاهب مختلف را به اسلام دعوت کنیم.

خداوند متعال راه مصونیت از خدعه های شیطان را گرویدن به مبانی قرآن ذکر کرده، در احادیث مختلف از پیامبر اکرم(صلی الله و علیه وآله) و ائمه اطهار(علیهم السلام) نیز به اینکه قرآن راه نجات از وسوسه های شیطانی است تأکید شده. راه نجات و سعادت به سادگی به دست نخواهد آمد، جوانان و کودکان بدانند اگر از سنین پایین با قرآن انس بگیرند قطعاً کلام الهی در گوشت و خون آنها رسوخ پیدا می کند و همین امر عاملی است برای برون رفت از مشکلات و آسیب های روزمره.

سلیمی تصریح کرد: برگزاری جلسات قرآن در قالب حفظ، قرائت، فصیح خوانی، صوت و لحن و... همه و همه حلقات بهم پیوسته ای هستند که سبک زندگی اسلامی با شاخصه های قرآنی را محقق می سازد. تجارب حاصله از برگزاری سه دوره جشنواره قرآنی گل های محمدی(صلی الله و علیه وآله) اعم از آیین نامه، نقاشی های قرآنی و دلنوشته می تواند با راه اندازی سایت قرآنی دسته گل های محمدی(صلی الله و علیه وآله) در اختیار عموم قرار گیرد.

پیشکسوت قرآنی کشور با تأکید بر فعالیت قرآنی در فضای مجازی افزود: فعالیت مجازی برای جشنواره قرآنی گل های محمدی(صلی الله و علیه وآله) با رویکرد جدید می تواند به عنوان الگویی برای سایر استان ها مورد استفاده قرار گیرد.

وی به تشریح تهدیدها و فرصت ها در زندگی پرداخت و اظهار کرد: از زمانی که خدا آدم و حوا را آفرید تا اینکه نافرمانی کردند و شیطان به جایگاه انسان حسادت کرد و همین عامل زمینه خدعه و نیرنگ در زندگی انسان را فراهم، انسان با تهدید مواجه شده است.

سلیمی ادامه داد: خداوند متعال راه مصونیت از خدعه های شیطان را گرویدن به مبانی قرآن ذکر کرده، در احادیث مختلف از پیامبر اکرم(صلی الله و علیه وآله) و ائمه اطهار(علیهم السلام) نیز به اینکه قرآن راه نجات از وسوسه های شیطانی است تأکید شده. راه نجات و سعادت به سادگی به دست نخواهد آمد، جوانان و کودکان بدانند اگر از سنین پایین با قرآن انس بگیرند قطعاً کلام الهی در گوشت و خون آنها رسوخ پیدا می کند و همین امر عاملی است برای برون رفت از مشکلات و آسیب های روزمره.

وی خطاب به قرآن آموزان گفت: قرآن بهترین فرصت برای خنثی کردن تهدیدهاست، حضور کودکان، نوجوانان، جوانان و حتی خانواده ها در جشنواره قرآنی گل های محمدی(صلی الله و علیه وآله) فرصتی مغتنم برای فاصله گرفتن از آسیب هاست، تقویت این جشنواره از مسیر همدلی و هم افزایی بین دستگاه های دولتی و مردم می گذرد، هرچه این همدلی بیشتر باشد شاهد موفقیت بیشتری خواهیم بود و خوشبختانه اتحاد بین مسئولان و مردم استان مرکزی مثال زدنی است.

قاری بین المللی قرآن در ادامه تأکید کرد: زمانی می توان به آینده کشور امیدوار و خوش بین بود که جوانان با لیاقت و پویا داشته باشیم، اگر کودکان امروز در مسیر قرآن تربیت شوند فردا مدیرانی متعهد و متخصص در عرصه های مختلف خواهیم داشت.

وی با ابراز نگرانی از توسعه شبکه های اجتماعی در راستای اهداف دشمنان اضافه کرد: امروز دشمن با توسعه شبکه های مجازی معاند، همه هستی و داشته های ما را نشانه گرفته است آنها دارای هیچ خط قرمزی نیستند و به راحتی با امکانات خود دست به فریب جوانان می زنند. اگر هر پدر و مادری به فرزندش قرآن بیاموزد تاج پادشاهی در بهشت به آنها عنایت خواهد شد، قرآن رمز سعادت و خوشبختی فرزندان است.

ظرفیت حوزه های علمیه یکی از منابع بسیار غنی در شهرستان ها هستند، به برکت وجود این اماکن مقدس می توانیم کرسی های تفسیر منظم را با حضور نوجوانان و جوانان برگزار و آنها را با روح قرآن و اصول کاربردی آن آشنا کرد.

پیشکسوت قرآنی کشور با ابراز خرسندی از برگزاری جشنواره قرآنی گل های محمدی(صلی الله و علیه وآله) در استان مرکزی تصریح کرد: ادامه این حرکت نیاز به سرمایه گذاری جدی تر دارد. عدم توقف در الفاظ قرآنی باید مورد توجه قرار گیرد و برای رسیدن به این مهم باید برنامه ریزی دقیق داشت، گاهی نوجوانان از حضور در کلاس های حتی بزرگان نیز سر باز می زنند اما با به خرج دادن ذوق و سلیقه می توانیم مفاهیم قرآن را استخراج و به صورت کاربردی به آنها تفهیم کنیم.

وی ادامه داد: ظرفیت حوزه های علمیه یکی از منابع بسیار غنی در شهرستان ها هستند، به برکت وجود این اماکن مقدس می توانیم کرسی های تفسیر منظم را با حضور نوجوانان و جوانان برگزار و آنها را با روح قرآن و اصول کاربردی آن آشنا کرد.

سلیمی در تشریح تکثر رشته های جشنواره قرآنی گل های محمدی(صلی الله و علیه وآله) گفت: باید سرودهای قرآنی نیز مدنظر قرار گیرد، امروز شاهدیم در برخی از مهد کودک ها سرودهای غیراسلامی به کودکان آموزش داده می شود که جای بسی تأسف دارد، می توانیم سرودهای اسلامی را از قرآن استخراج و به کودکان آموزش دهیم و شاهد رونق و پویایی آنها در دوران جوانی باشیم.

پیشکسوت قرآنی کشور در پایان ایجاد فضای با نشاط و رقابت سالم را از مزایای جشنواره قرآنی گل های محمدی(صلی الله و علیه وآله) دانست و اضافه کرد: امتیازبندی اگر به صورت تیمی انجام شود بسیار بهتر است و اگر جایزه در قالب کاپ قرآنی به تیم ها داده شود شرکت کنندگان متوجه خواهند شد هیچ فرقی بین رشته های ورزشی با قرآنی حتی در شکل برگزاری وجود ندارد.

یاد آور می شود؛ در پایان این مراسم از ۱۱۳ منتخب رشته های جشنواره قرآنی تجلیل شد.


منبع:
خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .