تبیان، دستیار زندگی
همسر این هنرمند - منصوره رضایی - درگذشت این هنرمند را تأیید کرد.او که امروز (۱۷ شهریورماه) در سن ۸۵ سالگی در تهران درگذشت، در مردادماه امسال چندبار به دلیل بیماری در بیمارستان بستری شده بود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فرهنگ شریف درگذشت

فرهنگ شریف - نوازنده پیشکسوت تار - درگذشت.

همسر این هنرمند - منصوره رضایی - درگذشت این هنرمند را تأیید کرد.او که امروز (۱۷ شهریورماه) در سن ۸۵ سالگی در تهران درگذشت، در مردادماه امسال چندبار به‌دلیل بیماری در بیمارستان بستری شده بود.

بخش هنری تبیان
فرهنگ شریف

فرهنگ شریف با ابداع‌هایی که در نحوه‌ی انگشت‌گذاری و مضراب‌زنی در نقاط مختلف سیم‌های تار انجام داده، از این ساز صدایی متفاوت درآورده که بسیاری از کارشناسان معتقدند، زیباترین صدای تولیدشده از ساز تار است.شریف در سال ۱۳۱۰ در شهرستان آمل به دنیا آمد. دو ساله بود که با پدر و مادرش به تهران آمدند. از همان دوران کودکی به موسیقی گرایش زیادی داشت، به‌طوری که وقتی پدرش یک‌بار با تار قطعاتی را می‌زد، او به ذهن می‌سپرد و همان قطعات را می‌نواخت. یک روز که پدرش در خانه نبود، سازش را برداشت و شروع به نواختن کرد. وقتی پدر ناگهان به خانه وارد شد و ذوق و استعداد پسرش را دید، او را تشویق کرد و به کلاس‌های استاد علی‌اکبرخان شهنازی برد. به این ترتیب، فرهنگ شریف تحت تعلیم استاد شهنازی قرار گرفت و پرورش یافت.

فرهنگ شریف از ارزش‌های موسیقی بود

حسام‌الدین سراج - خواننده - درپی درگذشت «فرهنگ شریف» گفت: متأسفم که این گوهر گران‌بها را از دست دادیم.این خواننده موسیقی سنتی تأکید کرد: آقای شریف - نوازنده پیشکسوت تار - از ارزش‌های موسیقی ایرانی پس از استاد جلیل شهناز بود و شیوه سرآمدی در نوازندگی تار داشت.او با اشاره به این‌که من تجربه همکاری با فرهنگ شریف را داشتم، افزود: ایشان بسیار با اخلاق و متواضع بود. نوازندگی‌اش نیز صرفا ردیف موسیقی نبود و صاحب سبک بود. ساز او بسیار با شور و حال بود.منبع: ایسنا