تبیان، دستیار زندگی
برقراری ارتباط سامانه ها در سرعت بخشیدن به فرایند شناسایی و معرفی مشمولان غایب نقش بسزایی دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برخورد با مشمولان فراری
مشمولان فراری

سردار "محمد شرفی"  در خصوص اقدامات پلیس پیشگیری ناجا در برخورد با مشمولان فراری، افزود: به موجب ماد 1 قانون خدمت وظیفة عمومی، به منظور دفاع از استقلال، تمامیت ارضی، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، جان و مال و نوامیس مردم، کلیة اتباع ذکور کشور به جز کسانی که از انجام خدمت وظیفة عمومی معاف هستند،در شمول قانون خدمت وظیفة عمومی بوده و باید خدمت دوره ضرورت را انجام دهند.
وی افزود: از سوی دیگر در مواد 10 و 58 مکرّر، 63 مکرّر و مواد دیگر، محدودیت‌های اجتماعی و تنبیهاتی برای مشمولان غایب و فراری در کشور در نظر گرفته شده و اعمال محرومیت های اجتماعی بیشتر برای آنان خوشبختانه موجب مراجعه بخشی از مشمولان غایب برای تعیین تکلیف به رده های وظیفه عمومی نسبت به روشن کردن وضعیت خود شده است.
رئیس پلیس پیشگیری ناجا ادامه داد: حسن اجرای قانون مذکور، وظیفه نیروهای مسلح و دیگر مبادی ذیربط مندرج در قانون است و هم اندیشی، همکاری و تلاش همه جانبه، در اجرای مطلوب قانون مثمرثمر است.
وی با تاکید بر اینکه نیروی انتظامی نقش برجسته ای در این میان دارد، گفت: شناسایی، تعقیب و دستگیری مشمولان فراری، بررسی و شناسایی آنان به هنگام ارائه خدمات از قبیل صدور و تعویض گواهینامه، شماره گذاری و ... در معاونت ها و پلیس های تخصصی ناجا اقدام و مشخصات آنان برای برخورد قانونی به سازمان وظیفه عمومی ارسال و این موضوع با رعایت ظرافت های لازم اطلاع رسانی می شود.
این مقام عالی انتظامی با اشاره به اثرات مخرب نبود برخورد با مشمولان غایب گفت: پلیس پیشگیری ناجا در این راستا، با برگزاری جلسات هم اندیشی با مبادی مرتبط درون و برون سازمانی، شرکت فعال کارشناسان در جلسات تشکیل شده ستاد کل نیروهای مسلح و ابلاغ مصوبات به استان‌ها و پیگیری آنها اقدام کرده است.
سردار شرفی به پیگیری در برقراری ارتباط سیستمی بین سازمان وظیفه عمومی و پلیس پیشگیری ناجا اشاره کرد و افزود: ایجاد تعامل با سازمان وظیفه عمومی برای شناسایی و برخورد با سربازان فراری، ارسال اخطار به مشمولان غایب از طریق سامانه ها و ارسال اخطار با عنایت به بعد مسافت با مسائل امنیتی و به منظور پیشگیری از خطرات احتمالی از طریق پست بسیار حائز اهمیت است.
وی از صدور بخشنامه و دستورالعمل‌های متعدد به استان های سراسر کشور در راستای افزایش دستگیری مشمولان غایب خبر داد و گفت: همچنین به تمامی مؤسسات دولتی و غیر دولتی از قبیل کارخانه‌ها، شرکت‌ها، آموزشگاه‌ها، کارگاه‌ها، بنگاه‌ها، مغازه‌ها و تعمیرگاه‌ها ابلاغیه ای برابر ماده 63 قانون خدمت وظیفه عمومی مبنی بر  بکارگیری نکردن مشمولین غایب و عواقب آن ارسال شد.
رئیس پلیس پیشگیری ناجا به پیشنهاد این پلیس برای تشکیل کمیته‌ای به منظور تعامل نهادها و سازمان های مرتبط با موضوع مشمولان و اجرای دقیق قوانین خدمت وظیفه عمومی اشاره و بیان کرد:‌ ساختار این کمیته، ریاست وزیر کشور در مرکز و عضویت دادستانی کل، سپاه پاسداران، ثبت احوال، وزارتخانه های فناوری و اطلاعات و ارتباطات، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت، کشور و ساختار متناظری در استان‌ها به ریاست معاون امنیتی انتظامی استانداری در نظر گرفته شده و مطمئناً در جلوگیری از فرار از قانون متخلفان و تسهیل در اجرای قوانین سازنده است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .