تبیان، دستیار زندگی
این روزها خالکوبی یا همان تتو، برای گروهی از جوانان نشانه «مد روز» بودن است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خودنمایی جوانان با خالکوبی بر روی بدن

خالکوبی

این روزها خالکوبی یا همان تتو، برای گروهی از جوانان نشانه «مد روز» بودن است. در واقع جوانان با میل به ابراز وجود و به نوعی خودنمایی ممکن است با به کارگیری انواع و اقسام آرایش های متفاوت و لباس هایی با رنگ های مختلف در پی کسب توجه دیگران باشند. در برخی مواقع نیز با اعمالی همچون روش های متنوع تتو و خالکوبی این امر بروز می کند.
 
 چندی پیش رئیس اتحادیه آرایشگاه های مردانه تهران اعلام کرده بود که آرایش های نامتعارف برای مردان از جمله مدل های موی سر همچون شیطان پرستان، برداشتن زیر ابرو، تتو، سولاریوم و خالکوبی و... کاملا غیرمجاز است. البته تهدید های مصطفی گواهی، تنها مربوط به آرایشگاه ها نبوده بلکه حتی کسانی را که در منازل، خدمات این چنینی ارائه می دهند، در بر گرفته است.
 
او به انجام این گونه کارها در فضاهای مسکونی و غیر رسمی اشاره کرده و گفته است: «دلیل انجام آرایش های غیرقانونی در واحدهای مسکونی، منافع مالی زیادی است که برای برخی افراد به همراه دارد. درحالی که این واحدها مجوز ندارند و مسکونی هستند، با نام آرایشگران دست به انجام آرایش های غیرقانونی برای مردان می زنند اما اگر بازرسان اتحادیه متوجه این موضوع شوند یا گزارشی از سوی مردم ارسال شود، پس از ورود بازرسان، به اماکن اطلاع داده شده و حکم قضائی در این رابطه اتخاذ خواهد شد که با برخوردهای قانونی همراه است.»
 
خیلی ها بعد از خواندن حرف های رئیس اتحادیه آرایشگاه های مردانه، برایشان این پرسش به وجود می آید که: تنها دلیل انجام برخی کارهای زیبایی در محیط های غیر رسمی ، علاقه به سود مالی است یا تقاضا هم در این میانه سهمی دارد؟
 
محمدرضا که صاحب آرایشگاهی در خیابان میرداماد است، می گوید: «آن قدر برای تتو تقاضا داریم که واقعا نمی رسیم همه را انجام دهیم. کار هم به این صورت است که اغلب به خانه مشتری ها می رویم یا به یکی از باشگاه های ورزشی که چند نفر آنجا می خواهند کار تتو انجام دهند. خب، وقتی مردم می خواهند این کار را بکنند و ما هم بلدیم، چرا نباید انجام بدهیم؟ نمی شود که همه چیز را در همه جا ممنوع کرد. مدل مو را هم خود مشتری تعیین می کند، ما که نمی توانیم بگوییم فلان مدلی که می خواهی ممنوع است و نمی توانیم این طوری درست کنیم. قوانین باید طوری باشد که ما هم بتوانیم کار و کاسبی مان را حفظ کنیم و مشتری ها احساس نکنند به آنها بی احترامی کرده ایم.»
 
وقتی به قیمت کارهایی مثل تتو نگاه کنیم، می بینیم که واقعا وسوسه برانگیز است.
 
 سعید که یکی از تتوکارهای شناخته شده است و بین کسانی که او را می شناسند به «تدی» معروف است، در این باره می گوید: «قیمت کار بستگی به اندازه و جزئیاتش دارد. مثلا برای یک طرح دو سانتی متر مربعی، بین 300 تا 600 هزار تومان دستمزد می گیریم. هزینه اقلام مصرفی هم به عهده مشتری است.»
 
 سعید آرایشگاه ندارد و کارش در هیچ جا ثبت نمی شود. می گوید: «من همه کارم تلفنی است. کسانی که من را می شناسند، معرفی می کنند و هرجا که بخواهند، می روم. اگر تعداد بالا باشد تخفیف هم می دهم.»
 
تتوی تایلندی
 
باوجود تمام خط و نشان های مسئولان، مثل اینکه تتو آن قدر طرفدار پیدا کرده که یک نفر مانند سعید از اینجا بکوبد برود تایلند تا به صورت حرفه ای آموزش ببیند.منبع: فرهنگ نیوز

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .