تبیان، دستیار زندگی
کارگردان و فیلم ساز مطرح ایرانی ، در آیین رونمایی از مجموعه آثار پوران درخشنده گفت: درخشنده از ابتدای فعالیتش پیشتاز سینمای پس از انقلاب اسلامی ایران بود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پوران درخشنده پیشتاز سینمای پس از انقلاب است

کارگردان و فیلم ساز مطرح ایرانی ، در آیین رونمایی از مجموعه آثار پوران درخشنده گفت: درخشنده از ابتدای فعالیتش پیشتاز سینمای پس از انقلاب اسلامی ایران بود.

بخش سینما و تلویزیون تبیان
title

مسعود جعفری جوزانی با اشاره به اینکه او همواره بدون هیچ ادعایی برای مردم کار کرده است ادامه داد: درخشنده هیچگاه پیوند خود را با مردم قطع نکرد.
کارگردان فیلم سینمایی ایران برگر ادامه داد: در دنیای تکنولوژی که تغییرات با شتاب فزاینده ای در حال شکل گیری است ، پوران درخشنده هرگز هدف خود را گم نکرد وی دانست که به کدام سو و با چه سرعتی باید حرکت کند.
جوزانی با تاکید بر اینکه انسانیت و شرف هیچگاه در آثار این فیلمساز فراموش نشد گفت: او هرگز در مقابل کسانی که می خواستند سینما را در مقابل سلیقه های ناقص خودشان تنزل دهند کوتاه نیامد.
وی تصریح کرد: درخشنده همواره سهم خودش در زندگی را از دست مردم گرفت و این نکته را درک کرد که فیلم هایی بسازد که با مردم پیوند داشته باشد.
جوزانی خاطرنشان کرد: درخشنده یک هنرمند مردمی است که بعد از انقلاب به سرعت حرکت کرد و به دنیا نشان داد که زنان ایرانی در خلاقیت و شهامت هیچ چیزی از مردان کم ندارند.
به گزارش ایرنا در ادامه این مراسم ابوالحسن داودی کارگردان سینما درباره اهمیت حضور درخشنده در سینمای ایران گفت: در سینمای ما کسانی که از قبل از انقلاب شروع به کار کردند و بعد به انقلاب رسیدند همواره بحران های مختلفی را به چشم دیده اند ، بنابر این با همین نگاه وارد سینما شدند.
وی افزود: البته برخی به دنبال شهرت و بعضی نیز برای پول وارد سینما شدند ، اما برخی تنها برای اینکه حرفی بزنند و چیزی که به آن اعتقاد دارند را بیان کنند به هنر هفتم ورود کرده اند و پوران درخشنده از این دسته از هنرمندان و فیلم سازان بود.
کارگردان فیلم ' رخ دیوانه ' تصریح کرد: پوران درخشنده از جمله کارگردان هایی بود که بقول معروف سرش برای برخی مشکلات درد می کرد و برای خلق آثار تاثیرگذار همواره یک مسیر را بدون لغزش طی کرد.
داودی گفت: آثار اولیه خیلی از کارگردانان ما بسیار فاخر بوده است ولی مهم ترین مشکل شان همان تغییر و خارج شدن از مسیر درست فیلم سازی بوده است ، اما درخشنده همواره یک مسیر درست و رو به جلو را با منحنی رو به پیشرفت طی کرده است.
این کارگردان سینما با تاکید بر اینکه کارکردن با معلولان در سینما همواره دشوار بوده است ، افزود: درخشنده این سختی را در فیلم های خود به جان خرید و هیچگاه بخاطر پول در سینما کار نکرد.
داودی در پایان خاطرنشان کرد: یک یا دو کارگردان در سینما هستند که همواره با ممارست و یکدستی در سینما کار کرده اند که بدون اغراق اولین آنها پوران درخشنده است.
به گزارش ایرنا سید مصطفی ابطحی مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری دیگر سخنران این مراسم بر این باور بود که دوران شکوفایی و روزهای خوب سینما را طی می کنیم ، گفت: آرزوی بزرگ سینماگران که آشتی مردم با سینما و اقبال آنها به دیدن فیلم از طرف مردم بوده ، در این روزها در حال تحقق است.
وی افزود: فروش فوق العاده سینما در سالجاری نشانگر هجوم سرمایه ها به سینما است که موجب تولید بیشتر فیلم ، ساخت سالن های سینمایی و آمدن تکنولوژی به هنر هفتم در کشور است.
ابطحی استفاده از تکنولوژی در نمایش خانگی و تاسیس ' VOD ' یا 'سند' را از جمله پیشرفت های سینمای نمایش خانگی ایران عنوان کرد و افزود: با این تکنولوژی علاقه مندان سینمای ایران در کشور و دنیا می توانند آثار برجسته هنرمندان ایرانی را ببینند.
ابطحی همچنین به اجرای پروژه بزرگ سینما سیار اشاره کرد و گفت: به این شکل، سینما را به شهرهای کوچک می بریم و مردمی که هرگز تجربه رفتن به سینما را ندارند با طرح سینما سیار همزمان با پایتخت نشینان می توانند فیلم های روز سینمای ایران را ببینند.
مدیرعامل موسیه رسانه های تصویری خاطرنشان کرد: امروز جمع شده ایم تا به پاس زحمات طولانی پوران درخشنده بانویی که 30 سال حضور در سیمای ایران را با ساخت آثار ارزشمند تجربه کرده است قدردان باشیم.
ابطحی با تاکید بر اینکه آثار پوران درخشنده مخاطبان بسیار را به سینما آورده است گفت: توجه به ناتوانان جسمی و حرکتی که 11 درصد از جمعیت کشور ما را تشکیل می دهند یکی از نکات مثبتی است که می توان در آثار درخشنده دید.
مجموعه آثار پوران درخشنده شامل ۱۰ فیلم با عناوین رابطه (۱۳۶۵)، پرنده کوچک خوشبختی (۱۳۶۶)، عبور از غبار (۱۳۶۸)، زمان از دست رفته (۱۳۶۸)، عشق بدون مرز (۱۳۷۷)، شمعی در باد (۱۳۸۲)، رویاهای خیس (۱۳۸۴)، بچه های ابدی (۱۳۸۵)، خواب های دنباله دار (۱۳۸۸)، هیس دخترها فریادنمی زنند (۱۳۹۱)، در این مراسم رونمایی شد.
تهیه و توزیع این مجموعه و نیز مراسم امروز از سوی موسسه رسانه های تصویری به انجام رسیده است.
پوران درخشنده کارگردان حوزه سینمای اجتماعی کار خود را با فیلم «رابطه» در سال ۱۳۶۵به عنوان تهیه کننده و کارگردان آغاز کرد.درخشنده جوایز متعددی را از جشنواره های معتبر داخلی و خارجی همچون فجر، جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان، جشنواره فیلم زنان از آرژانتین، جشنواره فیلم غیرمتعهدها در کره شمالی، جشنواره فیلم جیفونی ایتالیا کسب کرده است.
درخشنده عضو انجمن های فیلمسازان زن آمریکا (WIF) و مرکز بین المللی فیلم کودکان و نوجوانان یونسکو (CIFEJ) است.


منبع: ایرنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .