تبیان، دستیار زندگی

علائم آسمی که کنترل نشده

بسیاری از افراد مبتلا به آسم به طور موفقیت‌آمیزی می‌توانند علائم بیماری  شامل سرفه، خس‌خس سینه، تنگی نفس و تنگی قفسه سینه را کنترل کنند. اگر علائم بیماری کنترل نشوند، کیفیت زندگی فرد کاهش می‌یابد. اگر شما متوجه هر کدام از نشانه‌های زیر در خود شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید و جهت تغییر روند درمان از او کمک بگیرید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

علائم آسم، بیماری ریوی، بیماری روده، بیماری آسم، بیماری تنفسی،

داشتن علائم بیش از دو بار در هفته

متخصصین قلب، ریه و خون می‌گویند: اگر علائم آسم کمتر از دو بار در هفته رخ دهد، قابل کنترل است. اما اگر شما دچار خس‌خس سینه و دیگر علائم آسم  بیش از دو بار در هفته می‌شوید لازم است که به پزشک مراجعه کنید.


سرفه در شب

راه های تنفسی هر فردی در هنگام خواب محدود می‌شود. راه تنفسی بیماران مبتلا به آسم در طول روز نیز محدود است و این موضوع می‌تواند تنفس را در شب برای آنها مشکل تر سازد. اگر شما شب هنگام و یا صبح زود بیش از دو بار در ماه دچار سرفه می شوید، درمان فعلی آسم ممکن است موثر نباشد.

استرس ناشی از علائم آسم کنترل نشده می‌تواند زندگی روزانه را سخت کرده و منجر به بروز مشکلاتی در سلامتی شود. بنابراین مهم است که به دنبال یک درمان اثربخش باشید

 

استفاده از داروهای نجات بخش بیش از دو بار در هفته

داروهای سریع الاثر، که گاهی با عنوان داروی نجات بخش از آنها یاد می‌شود، راه سریعی را برای درمان حمله آسم ارائه می‌دهند.
اگر شما به منظور کاهش علائم آسم  بیش از دو بار در هفته از داروهای نجات بخش استفاده می کنید، به این معناست که شما نیاز دارید گام جدیدی را در درمان خود بردارید.

 

استفاده‌ی مکرر از کورتیکواستروئید خوراکی

کورتیکواستروییدهای (کورتون های) خوراکی مثل پردنیزون، می توانند در ترکیب با داروهای نجات بخش در تسکین حملات شدید آسم موثر باشند. این استروئیدها در حملات کوتاه مدت آسم، نهایتا به مدت پنج روز تا چند هفته استفاده می‌شوند. اگر شما بیش از چند بار در سال به این داروها نیاز پیدا می کنید، نشانه ی کنترل نشدن آسم است.

پایین بودن حداکثر جریان تنفس

اندازه گیری حداکثر جریان تنفس برای آسم مانند یک دماسنج برای اندازه گیری تب کار می‌کند. اگر اندازه ی جریان تنفس اوج بیش از 15 درصد زیر سطح نرمال باشد، نشان دهنده ی آسم شبانه است.داشتن علائم آسم شبانه، نشان دهنده ی آسم کنترل نشده می باشد.

علائم زندگی‌تان را تحت الشعاع قرار داده

زمانی که علائم آسم کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهند، به طوری  نتوانید از فعالیت‌هایتان به اندازه ی کافی و معمول لذت ببرید، زمان آن رسیده که نزد یک پزشک بروید. استرس ناشی از علائم آسم کنترل نشده می‌تواند زندگی روزانه را سخت کرده و منجر به بروز مشکلاتی در سلامتی شود. بنابراین مهم است که به دنبال یک درمان اثربخش باشید.

خطرات آسم کنترل نشده

کودکانی که بیماری آسم شان کنترل نشده، دچار مشکلاتی از جمله ضعف تناسب قلبی عروقی، درجات بالای چاقی و ناتوانی در یادگیری می‌شوند. علاوه بر این بزرگسالان مبتلا به علائم آسم کنترل نشده نیز دچار مشکلات افسردگی و عدم تمرکز ذهنی می‌شوند. با پزشک راجع به تغییر داروهای خود صحبت کنید.


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.