تبیان، دستیار زندگی
اگر قرار بر توسعه زیرساخت ملی اینترنت باشد، تنها با نصب چند سرور و سوئیچ نمی توان به این بستر رسید و باید پذیرفت در چنین فضایی «همه» تولیدکنندگان اصلی محتوا سهیم باشند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رانت خواری از شبکه ملی اطلاعات

اگر قرار بر توسعه زیرساخت ملی اینترنت باشد، تنها با نصب چند سرور و سوئیچ نمی توان به این بستر رسید و باید پذیرفت در چنین فضایی «همه» تولیدکنندگان اصلی محتوا سهیم باشند.

بخش ارتباطات تبیان

اینترنت

بسترهای داخلی ویدیویی با مدل VOD در حالی آهسته گسترش می یابد و قانونی عرضه فیلم های سینمایی، مستند و موسیقی را آغاز کرده اند که هنوز بخشی از بستر ویدیویی کشور در سطح جهان به عنوان VOD دارای ضابطه و شکل قانونی نیست و در فضایی مملو از لابی گری و عدم شفافیت مالی پیش می رود.

محدود شدن دسترسی به برخی بسترهای جهانی اینترنت، منجر به ایجاد بازارهای بومی برای برخی محصولات آنلاین مشابه شده و اتفاقاً اصرار برخی برای بسته شدن هر بستر اینترنتی جهانی -که در ایران مورد توجه قرار می گیرد- با هدف عرضه محصول مشابه بومی و کسب درآمدی است که با وجود رقیب قدرتمند خارجی هیچ  گاه حاصل نمی شود.

سوای آثار مثبت و منفی این محدودیت ها، اصل راه انداری این بسترهای بومی، اتفاق ارزشمندی است و علاوه بر افزایش حجم تولید محتوای فارسی و بومی متناسب با نیازهای مخاطب ایرانی، فرصت های فنی و شغلی وسیعی برای بستر وب در ایران به وجود می آورد. از این منظر، باید از راه اندازی بسترهای بومی که در بلندمدت قدرت رقابت با نمونه های خارجی داشته باشند، حمایت کرد.

اگر قرار بر توسعه زیرساخت ملی اینترنت باشد، تنها با نصب چند سرور و سوئیچ نمی توان به این بستر رسید و باید پذیرفت در چنین فضایی «همه» تولیدکنندگان اصلی محتوا سهیم باشند و سفره برای دوستانِ نزدیک که ظاهراً حتی از برخوردهای مرسوم در قبال تولید محتوای نامتعارف نیز مصون هستند، به صورت ویژه و اختصاصی چیده نشود

بنابراین، وقتی بسترهای عرضه جهانی فیلم های آمریکایی و اروپایی نظیر «نتفلیکس / Netflix»، «هولو / Hulu» و «جوست/ Joost» که با تعبیر VOD شناخته می شوند در ایران قابل دسترسی نیست، راه اندازی بسترهای بومی برای پوشش نیاز داخلی اتفاق مهم و ارزشمندی است؛ اما این فضا زمانی ماندگار خواهد شد که پس از دوره ای دیگر، نیاز به کمک های مستمر دولتی برای بقا نداشته باشد و سپس بتواند با بسترهای جهانی رقابت کند و لااقل به بازار عرضه بین المللی محصولات ایرانی مبدل شود.

البته VOD در بستر جهانی تعریف وسیع تری از «نتفلیکس / Netflix» و «هولو / Hulu» دارد و وقتی از شرکت های عرضه کننده ویدیو «Video on demand» سخن به میان می آید، یک بخش دیگر نیز تعریف می شود که مبنای فعالیتش عرضه فیلم  سینمایی و کسب درآمد از اشتراک نیست و از راه های دیگری نظیر تبلیغات و فروش حجم و پهنای باند کسب درآمد می کند که «یوتیوب / YouTube» و «ویمیو / Vimeo» از جمله این بسترها هستند.

داستان دنباله دار رانت خواری در قالب تولید «یوتیوب وطنی»

در ایران پس از فیلتر «یوتیوب / YouTube»، برخی از فرصت استفاده کردند و به مرور وب سایت های مشابهی راه افتاد، تا جایی که امروز شمار وب سایت های ارائه کننده خدماتی مشابه «یوتیوب / YouTube» در ایران دو رقمی شده؛ اما اثرگذاری قریب به اتفاق این وب سایت ها به واسطه عدم برخورداری از «استراتژی محتوا / Content Strategy» به اندازه قدرت بالقوه ویدیو نبوده است.

شعار بدیهی «محتوا پادشاه است / Content Is King» که توسط بیل گیتس مطرح شد، یک پایه اصلی برای توسعه هر محصول آنلاین به خصوص بسترهای عرضه کننده فیلم و ویدیو محسوب می شود؛ اما با توجه به آنکه گردانندگان برخی از این بسترهای ویدیو، نگاه یک سرمایه گذار خصوصیِ «واقعی» را به این بسترها ندارند، طبیعتاً این ظرفیت ها به موفقیت حداقلی با سرمایه گذاریِ حداکثریِ متکی به رانت های دولتی می رسد.

اکنون با افزابش شمار این بسترها، یکی از این بسترها توانسته با عقد قراردادهای متعدد با مراکز موثر در توزیع و تأمین اینترنت و مجموعه نهادهای دارای بودجه های کلان تحت عنوان تولید بودجه بومی، امتیازات قابل توجهی دریافت کند و سایر بسترهای مشابه به واسطه اینکه علاوه بر عدم شناخت و برخورداری از استراتژی محتوا، این رانت را نیز ندارند از قافله عقب مانده اند و ظاهراً این فضای رانتی روز به روز در حال توسعه است.

اصل راه انداری این بسترهای بومی، اتفاق ارزشمندی است و علاوه بر افزایش حجم تولید محتوای فارسی و بومی متناسب با نیازهای مخاطب ایرانی، فرصت های فنی و شغلی وسیعی برای بستر وب در ایران به وجود می آورد.

یکی از هدف گذاری های شبکه ملی اطلاعات، گردش مالی پهنای باند در داخل کشور است و در واقع با توجه به آنکه سرورهای بیشتر وب سایت های پربیننده داخلی در چند سال اخیر به داخل کشور منتقل شده، تصور می شود باید میان عرضه کننده اینترنت و بسترهای مصرف اینترنت یا همان تولیدکنندگان محتوا رابطه منصفانه ای به وجود آید و شرکت های داخلی از درآمد پهنای باند، رقمی را به وب سایت های داخلی اختصاص دهند.

ظاهراً زمینه بهره برداری از این فرصت های اقتصادی نیز فراهم شده اما نه برای همه، بلکه برای برخورداران از امتیازات ویژه و در همین بستر بازدید از برخی وب سایت ها فاقد هزینه اینترنت برای کاربران می شود؛ اما شماری از وب سایت های پربازدید حتی هزینه پهنای باند(آپلود) نیز پرداخت می کنند. این در حالی است که همین هزینه در قالب دانلود از مخاطب داخلی نیز اخذ می شود و سود دوپهلویی بر جای می گذارد!

به هر ترتیب، اگر قرار بر توسعه زیرساخت ملی اینترنت باشد، تنها با نصب چند سرور و سوئیچ نمی توان به این بستر رسید و باید پذیرفت در چنین فضایی «همه» تولیدکنندگان اصلی محتوا سهیم باشند و سفره برای دوستانِ نزدیک که ظاهراً حتی از برخوردهای مرسوم در قبال تولید محتوای نامتعارف نیز مصون هستند، به صورت ویژه و اختصاصی چیده نشود.


منبع: ایتنا