تبیان، دستیار زندگی
آخرین خبر ها حاکی از این است که با تزریق اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومانی از سوی دولت، امکان تردد زائران از طریق اتصال ریلی به کربلا قوت می گیرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تسهیل سفر زائران کربلا از طریق اتصال ریلی

آخرین خبر ها حاکی از این است که با تزریق اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومانی از سوی دولت، امکان تردد زائران از طریق اتصال ریلی به کربلا قوت می گیرد.

بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان
ت

به گزارش کرب وبلا به نقل از ایسنا، سفر سالانه چند میلیون ایرانی به شهرهای زیارتی عراق باعث شده گزینه سفرهای ریلی به عنوان ایمن ترین و در عین حال ارزان ترین نوع حمل ونقل عمومی به شهر های عراق مطرح شود.

بر اساس این گزارش تنها در ایام اربعین به طور میانگین بیش از یک میلیون نفر از مرزهای زمینی ایران به سمت عراق حرکت می کنند. از این رو وزارت راه و شهرسازی از حدود دو سال قبل و در جریان مذاکرات مستقیم با مسئولان عراقی، بنا را بر آن گذاشت تا شرایط برای اتصال ریلی به عراق از دو نقطه مرزی متفاوت فراهم شود.

در کنار مرز جنوبی ایران که برای اتصال آن به بصره نیاز به رساندن ریل به مرزهای دو طرف و البته ساخت یک پل متحرک بر روی اروندرود وجود دارد، در مرز غربی نیز برنامه ریزی هایی صورت گرفته که اجرایی شدن آن منوط به تکمیل راه آهن غرب خواهد بود.

با پیگیری های صورت گرفته ساخت راه آهن تا سال آینده به استان همدان خواهد رسید تا بخش پایانی این مسیر به سمت کرمانشاه کشیده شود، موضوعی که سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام کرده حدود ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرایش در نظر خواهد گرفت.

این مسیر که در دو قطعه اراک به کرمانشاه با ۲۶۷ کیلومتر و کرمانشاه به خسروی با ۲۶۳ کیلومتر طول ساخته خواهد شد، مقدمات نهایی اتصال ریلی ایران به عراق را فراهم خواهد کرد.

هرچند فراهم آوردن مقدمات زیرساختی در این منطقه بسیار دشوارتر از منطقه بصره خواهد بود و احتمالا افتتاح راه آهن در مرز خسروی زمان طولانی تری از مرز جنوبی ایران می خواهد، اما رساندن منابع اعتباری تازه به این طرح شانس افزایش سرعت ساخت خطوط ریلی در غرب کشور و سپس اتصال به یکی از مهم ترین همسایه های ایران را فراهم می کند.


منبع:
سایت کرب و بلا
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.