تبیان، دستیار زندگی
تبیان به نقل از گزارش خبرگزاری مهر، نشست خبری نخستین سالگرد گرامیداشت شهدای قرآنی فاجعه منا امروز ۱۵ شهریور با حضور رحیم قربانی رئیس قرآن و عترت سازمان بسیج تهران و حسن محمدی مدیرعامل اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تولید ۷ مستند تلویزیونی با محوریت شهدای قرآنی منا

محوریت شهدای قرآنی منا

تبیان به نقل از گزارش خبرگزاری مهر، نشست خبری نخستین سالگرد گرامیداشت شهدای قرآنی فاجعه منا امروز ۱۵ شهریور با حضور رحیم قربانی رئیس قرآن و عترت سازمان بسیج تهران و حسن محمدی مدیرعامل اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور برگزار شد.

در ابتدای این نشست رحیم قربانی با بیان اینکه نزدیک به یک سال از فاجعه دردناک منا می گذرد، اظهار داشت: در این فاجعه غم بار چند نفر از نخبگان قرآنی کشورمان را از دست دادیم. بر همین اساس به بهانه نزدیک شدن به سالگرد این فاجعه و با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم نگهداشتن یاد و خاطره فاجعه منا جامعه قرآنی همایشی تدارک دیده است.

وی با اشاره به اینکه ستاد گرامیداشت یاد و خاطره شهدای قرآنی فاجعه منا تشکیل شده است، افزود: در این ستاد عزیزان پیگیر احقاق حقوق خانواده های این عزیزان هستند گرچه باید این مطلب را مدنظر قرار داد که سازمان حج و زیارت، بنیاد شهید و وزارت خارجه پیگیر اصلی حقوق شهدای منا است اما جامعه قرآنی نیز در حد توان برای زنده نگهداشتن یاد این نخبگان قرآنی تلاش می کند.

قربانی از برگزاری جلساتی با مسئولان بعثه مقام معظم رهبری در سازمان حج و زیارت خبر داد و گفت: خوشبختانه مسئولان سازمان حج و زیارت در حال پیگیری حقوق خانواده های شهدای قرآنی فاجعه منا هستند. شهدای قرآنی ما از وضعیت خوبی برخوردار نیستند. در اوایل فاجعه منا مسئولان قول هایی دادند اما بسیاری از وعده ها محقق نشد.

وی با بیان اینکه با پیام محکم و صریح مقام معظم رهبری پس از فاجعه منا به نظر می رسید که مسئولان نیز روند بهتری در پیگیری احقاق حقوق شهدای منا پیش گیرند، خاطرنشان کرد: متأسفانه ما به صورت مستقیم با عربستان رابطه نداریم و با واسطه با آن ها در ارتباط هستیم آن ها حتی به مسئولان ما اجازه ورود و پیگیری در بحث فاجعه منا را نمی دهند. سعودی ها با بودجه ای که دارند می توانند خانواده های بسیاری از افرادی را که در این فاجعه جان خود را از دست دادند از احقاق حقوق خود منصرف کنند.

رئیس قرآن و عترت بسیج با اشاره به برگزاری همایشی به مناسبت گرامیداشت یاد و خاطره شهدای قرآنی فاجعه منا، گفت: بیش از ۳۰ برنامه تدارک دیده ایم که برخی از آن ها عمومی و برخی توسط نهادهای خاص برگزار می شود که امیدواریم با اجرای آن ها بتوانیم یاد و خاطره این عزیزان را زنده نگه داریم.

قربانی پخش اذان و تلاوت شهدای قرآنی در رسانه ملی را یکی از برنامه های ستاد گرامیداشت شهدای قرآنی فاجعه منا، عنوان کرد و افزود: اولین سالگرد شهدای قرآنی با عنوان «سوره های سرخ منا» با حضور قاضی عسگر و خانواده شهدای منا فردا در سالن اجتماعات سازمان حج و زیارت برگزار می شود.

متأسفانه ما به صورت مستقیم با عربستان رابطه نداریم و با واسطه با آن ها در ارتباط هستیم آن ها حتی به مسئولان ما اجازه ورود و پیگیری در بحث فاجعه منا را نمی دهند. سعودی ها با بودجه ای که دارند می توانند خانواده های بسیاری از افرادی را که در این فاجعه جان خود را از دست دادند از احقاق حقوق خود منصرف کنند.

وی تهیه ویژه نامه ای به منظور شناخت ابعاد شخصیتی ۷ نفر از شهدای قرآنی فاجعه منا را یکی دیگر از برنامه های جامعه قرآنی در سالروز شهادت نخبگان قرآنی کشورمان در فاجعه منا برشمرد و گفت: ۷ مستند ۲۰ دقیقه ای نیز از زندگی شهدای قرآنی منا آماده شده است که از شبکه قرآن و شبکه ۳ سیما پخش خواهد شد.

رئیس قرآن و عترت بسیج با بیان اینکه ستاد گرامیداشت شهدای منا طرح هایی همچون ختم قرآن از طریق شبکه های اجتماعی، صعود به قله های کشور، برپایی محافل انس با قرآن و کرسی های تلاوت را در برنامه قرار داده است، افزود: در همایش بزرگداشت شهدای قرآنی فاجعه منا ۱۵۰۰ نفر از جامعه قرآنی گرد هم می آیند. در این مراسم حسین رستمی مسعود سیاح گرجی و صالح اطهری فرد تلاوت می کنند و هادی ایزدپناهی یکی از شاهدان عینی فاجعه منا به بیان خاطراتی از این فاجعه دردناک خواهد پرداخت.


منبع:
خبرگزاری مهر
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .