تبیان، دستیار زندگی
بیر پنجمین جشنواره تئاتر شهر با بیان اینکه یکهزار و 355 گروه نمایشی متقاضی شرکت در این جشنواره بودند، گفت: این جشنواره با 70 گروه نمایشی در شهر تهران برگزار می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حضور 70 گروه نمایشی در پنجمین جشنواره تئاتر شهر

دبیر پنجمین جشنواره تئاتر شهر با بیان اینکه یکهزار و 355 گروه نمایشی متقاضی شرکت در این جشنواره بودند، گفت: این جشنواره با 70 گروه نمایشی در شهر تهران برگزار می شود.

بخش سینما وتلویزیون تبیان
title

شهرام کرمی روز دوشنبه در نشست خبری پنجمین جشنواره تئاتر شهر در محل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران افزود: این جشنواره 22 شهریورماه با شعار «تهران، تکریم زندگی» در هشت بخش مسابقه تئاتر صحنه‌ای، تئاتر کودک و نوجوان، تئاتر خیابانی، تئاتر شورایی، مسابقه نمایشنامه نویسی، مسابقه عکاسی تئاتر، مدرسه تئاتر و بخش ویژه (تئاتر توان یابان، مرور آثار استاد اسماعیل خلج) آغاز می شود.
وی با بیان اینکه یکهزار و 355 گروه نمایشی در مرحله فراخوان متقاضی شرکت در جشنواره بودند، افزود: در نهایت در این جشنواره 70 گروه نمایشی و یکهزار و 68 هنرمند با 197 اجرا حضور خواهند داشت.
کرمی گفت: براین اساس پنجمین جشنواره تئاتر شهر میزبان 17 نمایش در بخش مسابقه تئاتر صحنه ای، 15 نمایش در بخش مسابقه تئاتر کودک و نوجوان، 18 نمایش در بخش مسابثه تئاتر خیابانی، 6 گروه در بخش تئاتر شورایی، چهار گروه در بخش توان یابان، چهار نمایش تولیدی مدرسه تئاتر، 6 اجرای نمایش نامه خوانی از آثار استاد اسماعیل خلج است.
وی با اشاره به میزبانی 13فرهنگسرا و مرکز فرهنگی هنری شهر تهران از پنجمین جشنواره تئاتر شهر افزود: آثار این جشنواره در فرهنگسراهای فدک، خاوران، سرو، شفق و ارسباران اجرا می شود.
دبیر پنجمین جشنواره تئاتر شهر گفت: باغ موزه هنرهای ایرانی، مجموعه تئاتر مولوی، سالن های مجموعه تالار محراب، خانه نمایش اداره برنامه های تئاتر نیز میزبان پنجمین جشنواره تئانر شهر هستند.
کرمی حمایت از گروه ها و هنرمندان جوان حوزه تئاتر و گروه های فعال تئاتر در فرهنگسراها و مراکز فرهنگی هنری شهر تهران را از جمله اهداف پنجمین جشنواره تئاتر شهر عنوان کرد.
وی با اشاره به بخش مسابقه عکاسی تئاتر در پنجمین جشنواره تئاتر شهر گفت:این بخش با مدیریت رضا موسوی با هدف آموزش عکاسی تئاتر، جمع آوری آرشیو عکاسی تئاتر و گردهمایی عکاسان جوان برگزار می شود که سال گذشته 80 عکاس در این بخش حضور داشتند.
دبیر پنجمین جشنواره تئاتر شهر با اشاره به داوران این جشنواره اظهار کرد: رضا فیاضی، محمد اعلمی، پرستو گلستانی از جمله داوران بخش مسابقه تئاتر کودک و نوجوان، علی اکبر قاضی نظام، سروش طاهری، محسن حسن زاده داوران بخش مسابقه تئاتر خیابانی و رضا موسوی، ساتیار امامی، بهنام صدیقی، ابراهیم حسینی، مهدی وثوق نیا، مهدی مقیم نژاد، یلدا معیری، ابراهیم سیسان و روشن نوروزی داوران بخش مسابقه عکاسی تئاتر هستند.
کرمی برگزاری سه کارگاه نمایشی - مدرسه تئاتر با حضور محمد چرمشیر(کارگاه نمایشنامه نویسی) و مریم کاظمی تئاتر کودک و نوجوان، مریم داننده و علی بیگدلی (کارگاه نمایش خلاق) حمیدرضا نعیمی (کارگاه بازیگری) و محمود اکبرشاهی و فاطمه عرب کرمانی(کارگاه تئاتر نونهالان را از جمله برنامه های جنبی پنجمین جشنواره تئاتر شهر عنوان کرد.
مدیر امور نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: آیین اختتامیه پنجمین جشنواره تئاتر شهر 30 شهریورماه با حضور شهردار تهران در پردیس تئاتر خاوران برگزار می شود که در این آیین از دو هنرمند پیشکسوت حوزه هنر نمایش مریم معترف و اکبر زنجانپور تقدیر خواهد شد.
وی با بیان اینکه سال آینده 14 سالن تئاتر برای اجرای نمایش در شهر تهران اضافه خواهد شد، اظهار کرد: ششمین دوره جشنواره تئاتر شهر متحول شده و به صورت حرفه ای و تخصصی تر با حضور گروه های جوان تئاتری برگزار می شود.
کرمی با اشاره به افتتاح و آماده سازی پردیس های تئاتر تهران از جمله پردیس تئاتر تهران و مرکز هنرهای نمایشی صبا اظهار کرد: در یک سال گذشته پیگیر مشکلات پردیس تئاتر خاوران بودیم و معتقدیم که ابتدا باید مشکلات زیرساختی این مجموعه از جمله آب، برق و گاز و... حل و پردیس تئاتر خاوران به صورت کامل و استاندارد افتتاح شود.
مدیر امور نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: پردیس تئاتر خاوران به صورت غیررسمی مهرماه امسال افتتاح و در دهه فجر فعالیت رسمی خود را آغاز خواهد کرد.
کرمی افزود: مشکلات مرکز هنرهای نمایشی صبا نیز در حال پیگیری است.

* حمایت از تئاتر دغدغه شهرداری تهران است
امیر عبدالحسینی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در این نشست با اشاره به توجه شهرداری تهران به هنر تئاتر گفت: بنا به تاکید شهردار تهران هنر تئاتر باید شرایط استاندارد و حرفه ای در شهر تهران پیدا کند و بر این سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران رویکرد حرفه ای و تخصصی را در حوزه هنر تئاتر در پیش گرفته که برگزاری جشنواره تئاتر شهر و سوگواره هنرهای نمایشی و آیین های مذهبی «خمسه» از جمله اقدامات در این حوزه است.
معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران حمایت و تولید آثار نمایشی فراگیر و شاخص و حمایت از اجرای تئاتر در فرهنگسرها را از جمله اقدامات این سازمان برای گسترش تئاتر در شهر تهران عنوان کرد و گفت: سال گذشته یکهزار و 700 نمایش در فرهنگسراها و مراکز فرهنگی هنری شهر تهران اجرا شد که اغلب آنان آثار شرکت کننده در چهارمین دوره جشنواره تئاتر شهر و دومین جشنواره خمسه بودند.
وی افزود: سال گذشته نمایش های «دریادلان» به نویسندگی و کارگردانی امیرحسین شفیعی، «اروند خون» به نویسندگی ایوب آقاخانی و کارگردانی کوروش زارعی و «بیرق ماندگار» به نویسندگی حمید حرا و کارگردانی مهرداد مهرابی با حمایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اجرای عمومی پیدا کردند.
عبدالحسینی تعیین تکلیف پردیس تئاتر تهران، مرکز هنرهای نمایشی صبا و خانه موزه استاد انتظامی را از دیگر فعالیت های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در حوزه هنر تئاتر برشمرد و گفت: خانه موزه استاد انتظامی به بهره برداری رسید و در اختیار مدیریت فرهنگی هنری منطقه یک قرار گرفته اما پردیس های تئاتر تاکنون به صورت رسمی افتتاح نشدند.
معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزاری جشنواره تئاتر شهر در سال های اخیر را مناسب ارزیابی کرد و گفت: این جشنواره بنا به نظر متخصصان از لحاظ کمی و کیفی رشد قابل توجهی داشته و گروه های نمایشی بیشتری در چهارمین دوره این جشنواره حضور داشتند و بر این اساس دوره پنجم این جشنواره با کیفیت و تخصص بیشتر به ویژه در گروه های سنی جوان زیر 30 سال برگزار می شود.
وی با بیان اینکه دانشجویان و علاقه مندان هنر نمایش گروه هدف جشنواره تئاتر شهر هستند، اظهار کرد:آثار نمایشی این جشنواره باید در طول سال حمایت شده و در مراکز فرهنگی و هنری اجرا شوند.
عبدالحسینی با بیان یانکه مخاطبان تئاتر افرادی خاص هستند، گفت: ما در فرهنگسراها سعی می کنیم با ایجاد امکان اجرا برای تئاتر شورایی، تئاتر خیابانی و تئاتر آپارتمانی، با مبلغ بسیار کم و رایگان امکان بهره مندی مخاطبان عام از نمایش را فراهم کنیم.
معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بودجه پنجمین جشنواره تئاتر شهر را 5 میلیارد و 500 میلیون ریال عنوان کرد و افزود: بودجه این جشنواره نسبت به جشنواره های دیگر بسیار ناچیز است که بخشی اعظم آن صرف کمک هزینه گروه های نمایشی و جوایز برگزیدگان، هزینه انتشارات و امور اجرایی می شود.
در پایان این نشست پوستر پنجمین جشنواره تئاتر شهر اثری از مازیار تهرانی رونمایی شد.


منبع: ایرنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .