تبیان، دستیار زندگی
دبیر سیزدهمین کنگره بین المللی ام اس ایران با بیان اینکه موج خطرناک ام اس در راه است، گفت: طی سال های اخیر شمار مبتلایان در کشور افزایش یافته است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هشدار به قلیانی ها: موج «ام اس» در راه ایران

دبیر سیزدهمین کنگره بین المللی ام اس ایران با بیان اینکه موج خطرناک ام اس در راه است، گفت: طی سال های اخیر شمار مبتلایان در کشور افزایش یافته است.

بخش دانش و زندگی تبیان

جمعیت

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی در آستانه برگزاری سیزدهمین کنگره بین المللی ام اس ایران، اظهار کرد: بررسی ها نشان می دهد در سال های اخیر یک شیب افزایشی در ابتلا به ام اس در کشور وجود دارد.

وی افزود: کشور ما از نظر ابتلا به ام اس در منطقه پرخطر قرار دارد و چون این بیماری بیشتر جوانان را درگیر می کند پرداختن به جنبه های مختلف بیماری ام اس که تاکنون به آنها کمتر پرداخته شده اما در زندگی بیماران نقش بسزایی دارد بسیار حائز اهمیت است.

دبیر سیزدهمین کنگره بین المللی ام اس ایران درباره علل شیوع ام اس در کشور، گفت: کمبود ویتامین D، شیوع مصرف سیگار و قلیان، عفونت ها و حتی تغییر شیوه تغذیه طی 20 سال اخیر از عوامل مهم ابتلا به ام اس شناخته شده است.

عضو مرکز تحقیقات ام اس بیمارستان سینا، یادآور شد: خوشبختانه در مدارس شاهد توزیع ویتامین دی هستیم که این می تواند گامی مهم در پیشگیری از بیماری باشد.

وی خاطرنشان کرد: اقدام در جهت کاهش مصرف مواد دخانی و قلیان در جوانان و زنان نیز می تواند از راه های مقابله با ام اس باشد.

ناصر مقدسی در پایان گفت: ارسال مقالات از طریق وب سایت کنگره به نشانی www.mscongerss.com ادامه دارد.


منبع: مهر