تبیان، دستیار زندگی
گفت و گو با هوشنگ مرادی کرمانی در سالروز 72 سالگی اش
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آرزوهای زیادی برای نوشتن دارم

گفت و گو با هوشنگ مرادی کرمانی در سالروز 72 سالگی اش

بخش ادبیات تبیان
آرزوهای زیادی برای نوشتن دارم


72 سال از 16 شهریور 1323 می گذرد، روزی که نویسنده «قصه های مجید» و «خمره» و «مربای شیرین» و «مهمان مامان» و ... در روستای سیرچ کرمان متولد شد، «هوشو»ی دیروز که امروز نامی بزرگ دارد: «هوشنگ مرادی کرمانی» همان خالق شخصیت ها و قصه هایی که چند نسل با آن بزرگ شده اند .

چه کسی قصه های مجید را نخوانده و ندیده است، چه کسی با تنهایی های هوشو متاثر نشده است. نمکوی داستان قالیباف خانه، لیلای قصه چکمه، اسماعیل شجاع و مهینوی داستان گوشواره شخصیت هایی هستند که هنوز هم برای کودکان دیروز و امروز جذاب و پُر از خاطره اند.

برای شما سالروز به دنیا آمدن بیشتر شبیه چیست؟

خیلی تعابیر را می توان برایش گفت، ولی بنظرم بالا رفتن سن و گذشت هر سال بیشتر شبیه بالا رفتن از پله است پله ها را یکی پس از دیگری طی می کنی و البته باید بدانی که پایین آمدنی هم هست و هر از گاهی باید برگشت و آنچه پشت سر گذاشته ای را نگاهی بیاندازی.

زادگاه شما سیرچ است؟

بله در اطراف کرمان.

آخرین بار کی رفتید زادگاهتان؟

حدود یک ماه پیش.

پس زیاد می روید؟

نه، این سری بعد از دو سال فاصله رفتم سیرچ.

اگر بخواهید مردم را به سیرچ دعوت کنید چه جاذبه هایی را می گویید؟

یک جایی مثل اوشان فشم تهران است.

یعنی فضای ییلاقی دارد؟

پشت کوه در یک دره ای واقع شده است تا کرمان نزدیک به هفتاد کیلومتر راه است، البته سیرچ خیلی معروف است نه فقط در کرمان و حتی در ایران معروف است.

لابد به خاطر شما؟

(می خندد) نه! جای گردشگری است، دیدن کلوت ها، می دانید کلوت مثل مجسمه های مفهومی است که باد آنها را با شن درست کرده، خیلی ها برای دین این کلوت ها که می آیند به سیرچ می رسند. آب گرم هم دارد و به طور کلی می گویند یکی از ده روستای برتر گردشگری ایران است.

کتاب «شما که غریبه نیستید» زندگی نامه شماست، در این کتاب اشاره کرده اید که در دوران کودکی تان در همین روستای سیرچ تعزیه بازی می کردید.

بله بیشتر شمر می شدم.

حالا چرا شمر؟

می خواستم بیشتر دیده بشوم، آن موقع به این فکر نمی کردم که آن نقش چیست، فقط می دیدم که مردم شمر ار بیشتر می بینند در واقع یک نقش منفی خیلی جذاب بود.

سال گذشته شما که شما یک عمل جراحی سنگین داشتید، کودکان سیرچ نامه خیلی عاطفی و زیبایی برایتان نوشتند، با بچه های این منطقه ارتباط تان چگونه است؟

آنجا یک مدرسه را به نام من ثبت کرده اند، دبستان دولتی هوشنگ مرادی کرمانی، طبیعتا آنجا و در آن مدرسه بچه ها بیشتر درباره من صحبت می کنند من هم هر از گاهی بروم سعی می کنم یری به آنجا بزنم، ولی به واسطه چاپ آثارم در کتاب های درسی بیشتر بچه ها در ایران من را می شناسند.

وقتی کتاب های شما را می خوانیم، قهرمان هایش «هوشو»، «نمکو» و حتی «مجید» همه برگرفته از یک فضای کاملا ایرانی و بومی و روستایی هستند، و همین فضا هم توانسته برای شما موفقیت های جهانی رقم بزند و آثارتان به چندین زبان ترجمه شود، اما امروز خیلی از نویسندگان جوان ترجیح می دهند به بهانه جهانی نویسی سراغ مولفه های و شیوه های غربی نگارش بروند، شما این رویکرد را چگونه تحلیل می کنید؟

در درجه اول من یک مقدار خودباختگی در آنها می بینم، نکته بعدی این است که اگر می خواهیم حرفی بزنیم که از مرزها بگذرد، باید چیزی بنویسید که در آن طرف نباشد، آنها شیفته نوعی از زندگی هستند که خودشان نداشته باشند، نکته دیگر که خیلی ها به آن اعتقاد دارند این است که برای جهانی شدن اول باید بومی شد، نیما یوشیج می گوید من روی سنگ رودخانه روستایم می نشینم و برای جهان شعر می نویسم، از طرفی نمی توان این را هم نادیده گرفت که شخصیت آدم ها با هم فرق می کند، یک نقل قول معروفی هست که می گوید فلانی را می توان از روستا در آورد ولی روستا را نمی توان از او درآورد، من از دسته دوم هستم با وجود آن که از سیزده، چهارده سالگی، از روستا درآمدم ولی روستا را نمی توان از من درآورد این حس های روستایی همیشه همراهم هست.

یک بار در همین رابطه در جمع معماران گفتم خانه های کودکی مثل لاک  "لاک پشت" می ماند با آدم به وجود می آید و در تمام عمر با آدم هست.

این که مردم لطف دارند و می گویند با داستان های من بزرگ شدند به این دلیل است که کوه و روستا در من وجود دارد، من یک کودکی قوی در وجودم است، در واقع کفش های کودکی به پای من تنگ نیست و اگر آثارم تاثیری داشته به دلیل همین خلوص و صمیمیت کودکی ست که با خودم و در کارم داشته ام.

شما دوران کودکی دشواری را پشت سر گذاشته اید، بدون پدر و مادر بزرگ شدید، خودتان چند فرزند دارید؟

من سه فرزند دارم.

ایران هستند؟

بله، فرزندان من خیلی خانگی هستند، یکی در کتابخانه فرهنگستان زبان و ادب فارسی مشغول است، دیگری در حوزه سینمای مستند و تجربی فعالیت می کند و یک دختر هم دارم که دانشجوی فوق لیسانس پژوهش هنر است و در یک مدرسه هنر تدریس می کند.

هیچ وقت نخواستند از ایران بروند؟

راستش خودم که علاقه ای ندارم، موقعیت اش هم پیش نیامده است که بخواهند خارج از کشور بروند. خاله و عمه و دایی هم نداشتیم! و مهمتر از همه این که خودشان تمایلی ندارند.

امرزو تولد شماست،  دوست دارم بپرسم بهترین کادویی که در روز تولد گرفته اید چه بوده است؟

کادو خیلی گرفته ام، همه هم خوب بودند ولی آن حس خوبی که به من هدیه می شود به واسطه کارم است مثلا یک نشریه امروز لوحی به من دادند که از طرف خوانندگانشان است این که منتظر خواندن قصه های من هستند اینها به من می گوید عمرم را تلف نکرده ام.

72 سال را پشت سر گذاشته اید، کار نکرده ای مانده که بخواهید مثلا در این سن انجام دهید، به عبارتی حسرت و آرزوی انجام کاری را دارید؟

نوشتن اصولا چیزی ست مثل آرزو، انسان تا وقتی آرزو دارد، دوست ندارد که بمیرد، این آروز و امید هست که انسان را نگه می دارد، صبح که از خواب پا می شویم آروز هم همراه ما در ذهن و فکر ما بیدار می شود، برنامه می ریزیم که چکار کنیم، چه بخریم و ... برای کسی که توان هنری هم داشته باشد همین طور است، آرزوهای زیادی دارد برای نوشتن و این آرزو همیشه در من هست.

من یک چیز را یاد گرفتم، این که برای به دست آوردن چیزی زیاد ننویسم، لذت نوشتن به این است که وقتی می نویسی از خود بی خود شوی آنچنان که شبیه زنی باشی که بچه ای را می خواهد به دنیا بیاورد من همیشه از نوشتن لذت بردم و این نوشتن جای همه نبودن ها را در من گرفته است و خدا را شکر که مردم هم پسندیده اند، کارهایم به چند زبان ترجمه شده و ...

آقای کرمانی به عنوان آخرین پرسش، کتاب جدیدی هم آماده دارید؟

من تا بنویسم داغِ داغ می دهم برای چاپ، ولی بین نوشتن هایم چند سال فاصله هست، هیچ کتابم شبیه آن یکی نیست، زیاد می نویسم، پاره می کنم، دور می ریزم، فکر می کنم به موضوع تازه، هیچ وقت نخواستم اگر یک کارم موفق بوده عین آن را دوباره تکرار کنم یا از روی دست کسی نگاه کنم، یک جور انضباط کاری در درونم دارم، از طرفی اصلا طاقت ندارم چیزی که نوشته ام و من را راضی کرده است نگه دارم در کمد و کشو و ... من که نمی خواهم کار سیاسی کنم، حکومت را عوض کنم، هرچی بنویسم می راحت می دهم منتشر شود، من نویسنده ام و همیشه جوری می نویسم که نه به گروهی نان قرض بدهم نه با یک گروه دیگر بد بشوم، اصلا هیج وقت این گونه نبوده ام.


منبع: جام جم آنلاین