تبیان، دستیار زندگی
در عملیات کربلای 5، «حاج قاسم سلیمانی» فرمانده لشکر 41 ثارالله در محاصره دشمن گیر می کند. با بی سیم همراه با دادوفریاد به قرارگاه می گوید: «عراقی ها ما را محاصره کردن. تو چند متری مون هستن. بعید می دونم کسی از ما زنده بمونه. دیدار به قیامت!»...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بوسه امام برای «اِشلو»


در عملیات کربلای 5، «حاج قاسم سلیمانی» فرمانده لشکر 41 ثارالله در محاصره دشمن گیر می کند. با بی سیم همراه با دادوفریاد به قرارگاه می گوید: «عراقی ها ما را محاصره کردن. تو چند متری مون هستن. بعید می دونم کسی از ما زنده بمونه. دیدار به قیامت!». سردار جعفر اسدی فرمانده لشکر المهدی در محور کناری لشکر ثارالله بی سیم را برمی دارد و می گوید: «قاسم! قاسم! جعفر!» جواب می دهد: «جعفر به گوشم!» می گوید: «اشلو رو برات می فرستم.» جواب می دهد: «هر کاری می کنی زودتر جعفر جان!»

بخش فرهنگ پایداری تبیان

شهید مرتضی جاویدی

اِشلو» کیست؟

«مرتضی جاویدی» فرمانده گردان فجر لشکر المهدی که معروف به «اشلو» بود به همراه نیروهایش خود را به پشت نهر جاسم در محدوده پنج ضلعی می رساند. با نیروهای عراقی درگیر می شود و می تواند محاصره? آن ها را بشکند و دشمنان را به عقب براند و بچه های لشکر ثارالله از محاصره? دشمن بیرون بیایند.


عراقی ها و اشلو

مرتضی جاویدی بین عراقی ها معروف شده بود به اشلو. از بس که خودش را به سنگرهایشان می رسانده و به عربی با آن ها صحبت می کرده و می گفته: «اشلونک؟» یعنی حالت چطوره؟! بعد که آنجا را ترک می کرده، می فهمیده اند از نیروهای ایرانی بوده و خودش را عراقی جا زده که از آن ها اطلاعات منطقه را بگیرد. از طرف ستاد فرماندهی جنگ عراق برای سرش جایزه گذاشته بودند. دو سه بار هم به دروغ از رادیو عراق اعلام کرده بودند مرتضی جاویدی، مشهور به اشلو، از فرماندهان مهم ارتش دشمن و از مزدوران خمینی امروز توسط دلاورمردان عرب به درک واصل شد! برای همین چیزها بود که هر فرمانده لشکری آرزو داشت فرمانده گردانی چون او داشته باشد.

مرتضی جاویدی همچنین در عملیات والفجر 2 رشادت های بسیاری خلق کرد و به همراه نیروهایش در محاصره دشمن مقاومت جانانه ای می کند تا به قول خودش «اُحد» تکرار نشود.

صیاد و «اشلو»

«بعد از پیروزی عملیات والفجر 2 (عملیات در منطقه حاج عمران) به محضر امام (ره) رسیدیم. تعدادی از رزمندگان اسلام که در عملیات شرکت داشتند، افتخار دیدار با امام (ره) را در حسینیه جماران پیدا کردند. رزمندگان دسته دسته وارد حسینیه می شدند و هر بار لحظاتی مداحی می شد سپس بچه ها بعد از دیدار با امام (ره) جایشان را به دیگران می دادند. ما بین این دیدارها یکی از رزمندگان پاک و مخلص بسیجی به نام مرتضی جاویدی که بعدها در زمره پاسداران کادر رسمی قرار گرفت، از طرف فرماندهی محترم کل سپاه و این جانب به عنوان اسوه رزمندگان به محضر امام (ره) معرفی شد. این چهره دلاور که از خطه فارس (روستایی نزدیک فسا) بود، در این عملیات در سمت فرماندهی یکی از گردان های تیپ 33 المهدی حماسه آفرین بود و حدود یک هفته در حالی که در محاصره تنگ دشمن بود راه حاج عمران به تنگ دربند را قطع کرده و زمینه پیروزی رزمندگان اسلام را فراهم کرده بود. بعد از معرفی جاویدی (که بعدها به فیض شهادت رسید) او سروصورت و پیشانی و دست امام (ره) را بوسید و آرام در کنار فرمانده اش قرار گرفت. در این لحظه صحنه جالبی رخ داد و آن، این بود که امام (ره) بزرگوار با آن قامت بلند و مبارکشان خم شده و به پیشانی آن بسیجی دلاور بوسه زدند. این جانب از دیدن این منظره، عشق و علاقه عمیق امام (ره) را به فرزندان بسیجی خود دریافتم.»

صیادشیرازی در یکی از سفرهایش به شیراز، سراغ مزار مرتضی را می گیرد تا می رسد به شهر فسا و بعد روستای جلیان. همراهان صیاد می گویند از فاصله 50 متری مزار، از ماشین پیاده می شود. لباسش را مرتب می کند و با احترام کامل نظامی با قدم آهسته به سمت مزار شهید می رود و آنجا دست راست را به گوشه کلاه نظامی می چسباند و فاتحه می خواند و هرچه بچه های سپاه فسا که از حضورش خبردار شده بودند از او می خواهند ناهار را آنجا بماند، می گوید من در مأموریتم و فقط به احترام مردی که امام به پیشانی اش بوسه زد، به اینجا آمده ام و باید بروم.

گفتنی است در رابطه بازندگی این سردار شهید کتاب «تپه جاویدی و راز اشلو» منتشرشده است.


منبع: ایسنا