تبیان، دستیار زندگی

بیماری‌هایی که خستگی می‌آورند

هر چند که خستگی در اثر عواملی مانند خواب ناکافی و یا فشار کاری و ... طبیعی است، اما گاهی می‌تواند نشانه‌ی یک مشکل جدی‌تر مانند یک بیماری باشد. زمانی که سیستم ایمنی بدن در حال مبارزه با یک بیماری است، نیاز به انرژی دارد. پس این موضوع تعجب‌آور نیست که در هر نوع بیماری احساس خستگی کنید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خواب ناکافی، خستگی، خستگی و بیداری،

کم کاری تیروئید

تیروئید یک غده‌ی کوچک واقع در جلوی گردن است که همه چیز، از سطح انرژی گرفته تا متابولیسم و عملکرد سیستم ایمنی بدن را تنظیم می‌کند. مشکلات تیروئید در جهان  بسیار شایع است و در ایران نیز شاهد آمار بسیار بالای مبتلایان به کم کاری تیروئید هستیم.
در حالی که خستگی اولین و برجسته ترین علامت کم کاری تیروئید است، افزایش وزن، یبوست، خشکی پوست و احساس سرمای دائمی نیز از علائم این بیماری هستند که باید مراقب آن‌ ها باشیم.

در دیابت، بدن در حال تلاش برای کنترل میزان قند خون است و به همین جهت فرد احساس خستگی شدید می‌کند

 

نارسایی غده فوق کلیه

در حالی که این بیماری کمتر از کم کاری تیروئید دیده می‌شود، اما دومین بیماری غدد درون ریز است که افراد مبتلا به آن، از خستگی شاکی هستند.

در این مشکل غدد آدرنال یا فوق کلیه، به خوبی کار نمی‌کنند و بدن فرد به اندازه‌ی کافی کورتیزول نخواهد داشت.

سرگیجه، کاهش وزن، درد شکم، اسهال و بروز تکه‌های تیره پوست، از علائم نارسایی آدرنال هستند.

سندرم خستگی مزمن

مشخصه‌ی این بیماری، خستگی ناتوان کننده است. زندگی فرد مبتلا به این بیماری مختل می‌شود و او قادر به انجام تقریبا هیچ کاری نخواهد بود. حدود 25 درصد افراد مبتلا، ناچار به بستری شدن و یا ماندن در خانه هستند. رنج و درد و تفکر مه‌آلود از علائم سندروم خستگی مزمن می‌باشند. این بیماری به احتمال زیاد با یک التهاب غیر قابل کنترل آغاز می‌شود.

کم خونی

کم خونی یک بیماری است که در آن گلبول های قرمز خون به اندازه‌ی کافی سالم و قادر به حمل اکسیژن نیستند. کمبود آهن و یا ویتامین ب12 ، قاعدگی های سنگین و پولیپ از علل شایع این بیماری هستند. خستگی و رنگ پریدگی پوست در این بیماری دیده می‌شود. کم خونی علائم مشترکی نیز نشان می دهد که شامل شکنندگی ناخن ها، ضربان تند قلب، سرگیجه و سردرد است.

دیابت

 

دیابت

خستگی همراه با تشنگی بیش از حد و تکرر ادرار، اغلب یکی از اولین و ماندگارترین علائم دیابت است. در این بیماری، بدن در حال تلاش برای کنترل میزان قند خون است و به همین جهت فرد احساس خستگی شدید می‌کند.

تمام افراد مبتلا به آپنه‌ی خواب در طول روز احساس خستگی می‌کنند

 

افسردگی بالینی

افسردگی یک اختلال مغزی است که می‌تواند به خلق و خوی پایین و خستگی فلج کننده منجر شود. افسردگی هنوز کمی ناشناخته است، پس نمی‌توان گفت که دقیقا خستگی آن ناشی از چیست.

خستگی ناشی از افسردگی می‌تواند فرد را خانه نشین کند و میل او برای انجام‌های کارهای حتی ساده را کم کند.

احساس غم و اندوه، کاهش اشتها و مشکلات تمرکز ذهن از علائم همراه می‌باشند.

اندوکاردیت

اندوکاردیت، عفونت یا التهاب قلب است. عفونت باکتریایی از طریق خون به پوشش داخلی قلب می‌رسد و به آن متصل می‌شود. افرادی که قبلا دچار بیماری قلبی شده اند و یا دریچه ی مصنوعی در قلب خود دارند، در معرض خطر هستند. تب و لرز از علایم شایع این بیماری هستند. درمان شامل درمان آنتی بیوتیکی و همچنین در برخی موارد عمل جراحی می‌باشد.

آپنه خواب

راه‌های هوایی تنگ و یا بسته، موجب تنفس کم عمق و یا توقف موقتی تنفس در هنگام خواب می‌شود. گاهی توقف تنفس تا یک دقیقه طول می کشد و فرد سعی می‌کند با خروپف یا سرفه مشکل را حل کند. هر چند این بیماری خطرناک نیست، اما تمام افراد مبتلا به آپنه ی خواب در طول روز احساس خستگی می‌کنند.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.