تبیان، دستیار زندگی
معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی کشور بر حمایت از هر پیام رسان داخلی که ظرفیت فنی لازم را برای جذب مخاطب و حضور گسترده در جامعه داشته باشد، تاکید کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حمایت از پیام رسان های داخلی برای جذب مخاطب

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی کشور بر حمایت از هر پیام رسان داخلی که ظرفیت فنی لازم را برای جذب مخاطب و حضور گسترده در جامعه داشته باشد، تاکید کرد.

بخش ارتباطات تبیان

اپلیکیشن

امیر خوراکیان با تشریح برنامه فعالیت شبکه های پیام رسان داخلی در شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: در این برنامه در بخش سیاست ها علاوه بر بحث حفاظت و صیانت از هویت ملی، حفاظت از حقوق شهروندی و حریم خصوصی و سایر محورهای آن، مهمترین بحث بسترسازی برای حمایت از پیام رسان های داخلی است.

وی با اشاره به اینکه در بخش اقدامات این برنامه در قالب نگاشت نهادی وظایف وزارتخانه های مختلف در این رابطه مشخص شده است، افزود: بحث پنجره واحد یکی از اقداماتی است که در این برنامه در نظر گرفته شده است و براساس آن یکی از مشکلات این نرم افزارها و پیام رسان های داخلی که نیاز بود تا برای اخذ مجوز، هماهنگی های لازم و در حوزه نظارت ها به جاهای مختلف پاسخگو باشند، پیش بینی شده است تا همه این کارها از طریق یک پنجره واحد صورت گیرد و در نتیجه تمرکز منظم و منسجمی در این ارتباط به وجود آید و به طور کلی فرآیند اخذ مجوز و نظارت تسهیل شود.

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی کشور تصریح کرد: مساله عرضه خدمات عمومی همچون خدمات دولت الکترونیک توسط این پیام رسان ها نیز در نظر گرفته شده که البته این موضوع در یک مرحله ای که از امکان سرویس دهی میلیونی آنها مطمئن شویم پیش بینی شده است

سرورها یا داخل ایران هستند یا خارج از ایران، بسته به این که کاربران به چه سایتی مراجعه می کنند، یا در سرورهای داخلی می چرخند یا به سرورهای خارج از ایران می روند. البته کسی ملزم نیست که سرورهایش را در جایی قرار بدهد، اما برای شرکت ها نیز راحت تر است که سرورهایشان در داخل ایران باشد.

وی با بیان اینکه مرکز ملی فضای مجازی نقش قرارگاهی داشته و ورود آن از جنس هماهنگی و پیگیری است، اظهار داشت: در حال حاضر جلسات مشترک متعددی را با وزارتخانه های مرتبط برگزار کردیم و علاوه بر این برنامه که در جلسه آتی شورای عالی فضای مجازی تعیین تکلیف خواهد شد، یک سند دیگری هم توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با مشورت و هماهنگی مرکز ملی فضای مجازی آماده شده که در آن کیفیت و مراحل حمایت های لازم از نظر فنی، زیرساختی، ارتباطاتی، تبلیغاتی و تسهیلاتی مشخص شده است.

او با اشاره به اینکه پیام رسان های داخلی که در حال حاضر فعال هستند تجربه های خوبی دارند، تاکید کرد: در چند ماه اخیر در جلسات مشترکی که در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات داشتیم تلاش شده است تا به صورت مرحله ای و با در نظر گرفتن توانایی های آنها ضعف های پیام رسان های داخلی بخصوص به لحاظ فنی و زیرساختی برطرف شود البته برخی هم اگر نمی توانند پوشش میلیونی داشته باشند، زمینه فعالیت آنها در حوزه های تخصصی و موضوعی تر فراهم خواهد شد.

کاهش تعرفه اینترنت منوط به تفکیک ارتباط بین المللی از داخلی

مدیر کل امور تجاری شرکت ارتباطات زیرساخت، پیگیری شبکه ملی اطلاعات و کاهش تعرفه اینترنت را از اهداف اصلی این شرکت دانست و کاهش تعرفه ها را در آینده منوط به پیاده سازی مدل های تجاری با تفکیک ارتباط بین الملل از ارتباط داخلی اعلام کرد.

مجید میرزایی  با اشاره به اهداف اداره کل امور تجاری شرکت ارتباطات زیرساخت اظهار کرد: اداره دو هدف بزرگ استراتژیک را در این چند ماه دنبال می کرد که یکی پیگیری و راه اندازی شبکه ملی اطلاعات بود که این اتفاق افتاد، مراکزی ایجاد و شبکه توسعه داده شد و مراکز دیتای اصلی که همه برای اینترنت به آنجا مراجعه کنند و اصطلاحا اطلاعات را در شبکه داخلی با هم ردوبدل کنند اعم از کسانی که در کشور محتوا و سرویس فراهم می کنند، مثل تولیدکنندگان محتوا و بازی سازها و اپراتورها فراهم شد.  وی ادامه داد: بدین ترتیب مراکز داده ای فراهم شده که تولیدکنندگان محتوا می توانند در آنجا به یکدیگر متصل شوند و بدون این که اطلاعات  از کشور خارج شود، اطلاعات در شبکه خودمان با سرعت بالاتر و کیفیت مناسب تر و در آینده با قوانینی که تصویب می شود با قیمت مناسب تر توزیع شود که این ماحصل و نتیجه شبکه ملی اطلاعات است.

مدیر کل امور تجاری شرکت ارتباطات زیرساخت کاهش تعرفه ها را دومین هدف شرکت ارتباطات زیرساخت و اداره کل امور تجاری دانست و گفت: از یکم مردادماه طبق مصوبه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و توافقی که با هم داشتیم تعرفه ای تقریبا مناسب برای خودمان و کاملا مناسب برای کاربران ایجاد کردیم و دید کاهش تعرفه نگاه به سود کاربر نهایی بوده است.

میرزایی در ادامه بیان کرد: ما کاری کردیم که شرکت ها برحسب مصرف خود به ما هزینه بپردازند و با این کار درآمد شرکت چیزی بیش از ٦٠٠ میلیارد تومان در سال کاهش پیدا می کند که البته امیدواریم با سایر تجارت ها جبران شود. بنابراین در این قسمت که کاربر نهایی ذی نفع است کاری کردیم که قیمت ها تا حدود ٤٠ تا ٥٠ درصد کاهش یابد.

وی با اشاره به احتمال کاهش تعرفه  اینترنت در آینده بیان کرد: برنامه ریزی ها برای کاهش تعرفه امسال از سال گذشته شروع شده و بخشی از کار به عهده زیرساخت و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات یعنی بخش دولتی بود، البته هنوز هم با قیمت های جهانی تفاوت داریم، ولی در مراحل بعدی باید تعرفه را با ایجاد بسترهای مناسب تر و کاهش هزینه ها و نگاه به نفع کاربر نهایی هزینه ها را کاهش دهیم و از مدل هایی استفاده کنیم که در حال حاضر در کشورهای پیشرفته تر وجود دارد.

از یکم مردادماه طبق مصوبه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و توافقی که با هم داشتیم تعرفه ای تقریبا مناسب برای خودمان و کاملا مناسب برای کاربران ایجاد کردیم و دید کاهش تعرفه نگاه به سود کاربر نهایی بوده است.

مدیر کل امور تجاری شرکت ارتباطات زیرساخت به نقش شرکت های ارائه دهنده سرویس در کاهش تعرفه اینترنت اشاره کرد و افزود: در حال حاضر تفکیکی بین ترافیک ها وجود ندارد و شرکت های فراهم کننده سرویس مثل اپراتورهای موبایل و شرکت مخابرات و شرکت های PAP پول را از کاربر می گیرند؛ آنها هم موظف شدند اقدام به پیاده سازی مدل های تجاری کنند تا هزینه را برای کاربر کاهش دهند و ما هم به خاطر آنها قیمت را کاهش دادیم.

میرزایی در ادامه با بیان اینکه از جمله اقدامات شرکت ها این است که ارتباط بین الملل را از ارتباط داخلی جدا کنند، گفت: یعنی شرایط به گونه ای شود که کاربری که اطلاعاتی از داخل شبکه خودمان می خواهد، هزینه کسی که یاهو را می خواهد نپردازد، یا مثلا کسی که به سایت دانشگاهی در کانادا مراجعه می کند نباید با کسی که به دانشگاه آزاد مراجعه می کند، یک هزینه را بپردازد. این مدل تجارتی است که شرکت هایی که هزینه را از کاربر نهایی می گیرند باید نهایی کنند و ما هم باید در این بخش همکاری کنیم و برای قدم بعدی به این سمت برویم.

وی خاطرنشان کرد: سرورها یا داخل ایران هستند یا خارج از ایران، بسته به این که کاربران به چه سایتی مراجعه می کنند، یا در سرورهای داخلی می چرخند یا به سرورهای خارج از ایران می روند. البته کسی ملزم نیست که سرورهایش را در جایی قرار بدهد، اما برای شرکت ها نیز راحت تر است که سرورهایشان در داخل ایران باشد.

به گفته میرزایی،اداره کل امور تجاری شرکت زیرساخت که حدود دو ماه از تشکیل آن می گذرد، متشکل از دو اداره کل سابق امور مشتریان و واگذاری مدارات با وظیفه فروش و واگذاری سرویس و مدار به مشتریان و اداره دفتر بررسی های اقتصادی با وظیفه انجام بررسی اقتصادی پروژه ها و سرویس ها و ارتباطات مکالمات تلفنی بین الملل است و اداره کل امور تجاری علاوه بر اینکه به مشتریان سرویس واگذار می کند، ارتباطات و مکالمات بین الملل را مدیریت تجاری می کند، پهنای باند اینترنت میفروشد و وظیفه بازاریابی و توسعه محصول و نگاه به آینده شرکت را هم بر عهده دارد.


منابع: تسنیم، ایسنا