تبیان، دستیار زندگی
کامبیز درم بخش کاریکاتوریست است نه مورخ اما وقتی بحث به مطبوعات کشیده می شود، تاریخ را ورق می زند. او یکی از کارتونیست های قدیمی است که آثارش علاوه بر نگهداری در مجموعه ها و موزه های ایرانی و خارجی، در مطبوعات نیز
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کاریکاتور زبان اعتراض مردم در مشروطه شد

کامبیز درم بخش کاریکاتوریست است نه مورخ اما وقتی بحث به مطبوعات کشیده می شود، تاریخ را ورق می زند. او یکی از کارتونیست های قدیمی است که آثارش علاوه بر نگهداری در مجموعه ها و موزه های ایرانی و خارجی، در مطبوعات نیز منتشر شده و به همین دلیل وقتی کاریکاتور در دوره مشروطه را مرور می کند.

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان
کاریکاتور زبان اعتراض مردم در مشروطه شد

گفت وگو با کامبیز درم بخش، کاریکاتوریست

معتقد است کاریکاتور رسالت خود را برای بیان تضادهای موجود در جامعه بیان کرده. بهانه گفت و گو با درم بخش انتشار کتاب «انقلاب مشروطه با رسم شکل» اثر محمدرفیع ضیایی بود که همزمان با صد و دهمین سالگرد مشروطه روانه بازار شد. در این کتاب وقایع مشروطه تا کودتای 1299 با بیش از 350 کاریکاتور روایت شده است. این کتاب، آخرین کار ضیایی یکی از کارتونیست های شناخته شده ایرانی است که چندی قبل درگذشت و نتوانست شاهد انتشار اثرش باشد. همچنین به واسطه آن که کتاب به تازگی منتشر شده، درم بخش نگاه مختصری به آن داشته و به همین دلیل گفت و گوی ما با او بیشتر به نقش و جایگاه کاریکاتور در دوران مشروطه معطوف شد.

برخلاف کارتون و عکس، دیگر شاخه های هنرهای تجسمی کمتر به موضوع مشروطه پرداخته اند. کاریکاتور و کارتون چه ویژگی داشته اند که توانسته اند همپای عکس روایتگر مشروطه شوند؟

مهمترین دلیل، طنز و شوخی موجود در کاریکاتور است. کاریکاتور، موضوع ها و پیام ها را سمبلیک می کند و به همین دلیل راهی را بوجود می آورد که به کاریکاتوریست ها امکان می داد تا از این طریق بتوانند حرف هایشان را بزنند. کاریکاتور فضایی ایجاد کرد تا حرف هایی که امکان بیان مستقیم آن ها وجود نداشت، به جامعه متنقل شود مثل «موش و گربه» عبید زاکانی که طنزی از دربار همان زمان است منتهی در قالب داستان روایت شده تا مشکلی برای زاکانی بوجود نیاید. پس کاریکاتور ابزار خوبی برای مات کردن سیاست از سیاسیون است.

مشروطه چرا موضوع جالبی برای کاریکاتور است؟

کاریکاتور یک هنر اعتراضی است و یکی از دلایل موفقیت آن معترض بودن آنست. اصل کاریکاتور سیاسی از انقلاب فرانسه شکل گرفت. در پاسخ به اعتراض مردم به ماری آنتوانت - آخرین ملکه فرانسه پیش از انقلاب که مردم نان ندارند، او گفته بود: «اگر مردم نان ندارند، پس کیک بخورند.» این مسئله باعث شد کاریکاتوریست ها اشرافی گری را مسخره کنند و کاریکاتور سیاسی را پی ریزی کنند. اصل کاریکاتور در کنتراست بودن آن است. در واقع آنچه در زندگی، مردم را آزار می داد، توجه کاریکاتوریست ها را به خود جلب می کند. کاریکاتوریست ها خواسته های مردم را مصور و آن را از طریق مطبوعات منتقل می کنند. بنابراین روزنامه ها و مجلات اوایل مشروطه مملو از طرح ها و کاریکاتورهایی است که علیه نابسامانی ها، حاکمان فاسد و تبعیض ها کشیده شده است تا هنرمندان از این طریق وظیفه خودشان را انجام دهند البته این کار همیشه به راحتی هم نبوده است. خیلی ها به سختی کار می کردند و برای برخی از کاریکاتوریست ها مشکلات زیادی بوجود آمد چون حاکمان و کسانی که قدرت و ثروت داشتند، نمی خواستند تسلیم خواسته های مردم شوند یا مورد تمسخر قرار بگیرند. بدین ترتیب شرایطی بوجود آمد که کاریکاتور روز به روز پخته تر و به زبان اصلی اعتراض تبدیل شد تا جایی که در صفحات اول روزنامه ها منتشر شد و مورد توجه قرار گرفت. کاریکاتور از دوران مشروطه، نقش تصویرسازی مقالات انتقادی را ایفا کرد اما بتدریج یک وظیفه خاص پیدا کرد و عملا به عنوان یک بخش مستقل، تعریف شد. به مرور کاریکاتورها گویا شدند به طوری که مضامین انتقادی از طریق کاریکاتورها بیان می شدند و دیگر لازم نبود یک نوشتار در کنار کاریکاتور منتشر شود تا کاریکاتور معنی پیدا کند. پس از آن کاریکاتور در ایران عمومیت پیدا کرد و همانطور که بارها گفته ام ابزاری برای خنک کردن دل مردم شد حتی می توان گفت کاریکاتور مثل قرص آسپیرین عمل می کند چراکه مردم با دیدن کاریکاتور تا مدتی احساس راحتی می کنند، هرچند کاری انجام نمی دهد اما باعث می شود مردم با دیدن کاریکاتورهایی که تضادها یا مشکلات را نشان می دهد، برای چند لحظه لبخند بزنند و کمی مشکلات برایشان راحت تر به نظر بیاید.

برای شما مشروطه موضوع جذابی برای طراحی کارتون بوده است؟

بله. من از 14 سالگی کار کرده ام و سال های زیادی را در مطبوعات فعال بوده ام. البته تک تک آثارم را به یاد ندارم اما به صورت کلی کارهای زیادی در مورد مسائلی از این دست انجام داده ام که در آن زمان تعدادی از آن ها در روزنامه ها منتشر شدند.

مشکلی برای اینکه به این موضوع پرداختید، بوجود نیامد؟

به هرحال همیشه مشکل وجود دارد. ضمن اینکه نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر هم ممکن است کاریکاتوریست برای طراحی یک اثر لطمه ببیند، منتهی کاریکاتوریست باید خیلی هوشیار و آگاه باشد و در هر شرایطی حرفش را طوری بزند که رسالت خودش را انجام دهد. البته این روزها در دنیا، سیاستمداران دیگر به این چیزها اهمیت نمی دهند. در گذشته اینطور نبود اما الان هزاران کاریکاتور هم بکشید، انگار نه انگار که اتفاقی افتاده چون برای سیاستمداران عادی شده و خوششان هم می آید. حتی ممکن است اگر کاریکاتورشان را نکشید، تصور کنند مورد توجه نبوده اند. در کشورهای خارجی وزرا و سیاستمداران، کاریکاتورهایی را که از آن ها کشیده شده، می خرند و در دفتر کارشان نصب می کنند تا بگویند چقدر مهم هستند که روی جلد مطبوعات آمده اند. با این  حال در ایران هنوز به زمان نیاز داریم که کاریکاتور جا بیفتد. سیاسیون ما همچنان در مقابل این هنر به عنوان یک طنز فکاهی و انتقادی جبهه می گیرند درحالی که هدف کاریکاتور بهبود وضعیت است و قصد آزار کسی را ندارند. در واقع یکی از وظایف کاریکاتوریست ها این است که جستجو کنند کجای کار لنگ است و آن موضوع را گوشزد کنند.

برداشت شما از مشروطه چیست؟

هر انقلابی یک هدف دارد و آن موفق شدن ایده و آرمان هاست. مشروطه نیز یکی از همین انقلاب ها بود که علیه دیکتاتوری برخاست. پس مسئله ای بسیار مهم است و نمی توان خیلی راحت از آن گذشت.

زنده نگه داشتن یا بازخوانی رویدادهایی مثل مشروطه چقدر اهمیت دارد؟

مشروطه بخشی ماندگار از تاریخ ماست و نمی توان وقوع و تاثیر آن را کتمان کرد منتهی کاری که ما در حال حاضر می توانیم انجام دهیم این است که از اسناد و آثاری که از آن دوره باقی مانده، به خوبی نگهداری کنیم. ضمن اینکه نسل جوان خیلی با تاریخ، مشروطه و حوادث گذشته، آشنا نیست. بیشتر آن ها وقت خود را با تلگرام و... صرف می کنند و فرصت نمی کنند به گذشته خود رجوع کنند. جای تاسف دارد که تاریخ ما برای آن ها در حاشیه قرار می گیرد هر چند نمی توان جلوی دوران جدید و تحولاتی که اتفاق می افتد، ایستاد. باید منتظر آینده بنشینیم و ببینیم چه می شود اما حداقل آنچه الان با آن مواجهیم خیلی جالب نیست. مطالبی که خوب و آموزنده هستند، در کناری قرار گرفته اند.

انتشار کتاب «انقلاب مشروطه با رسم شکل» در فضای کارتون ایران چه جایگاهی دارد؟

من یک کاریکاتوریست هستم نه یک مورخ بنابراین وقتی در مورد یک رویداد تاریخی مثل مشروطه حرف می زنم بیشتر شامل آموخته هایی است که می تواند جنبه شخصی داشته باشد اما کاری که ضیایی انجام داده یک کار پژوهشی و تاریخی است که نه تنها در ایران بلکه در یک سطح کلان، کاریکاتور را مورد بررسی قرار داده و چون این پژوهش در مورد کاریکاتور کمتر صورت گرفته، دارای ارزش زیادی است. یکی از جذابیت های کتاب این است که تا به حال کسی با این گستردگی به سراغ چنین موضوعی نرفته بود. جمع آوری و بررسی این آثار نیاز به زمان و پیگیری زیادی دارد و باعث خوشحالی است که ضیایی این کار را انجام داد. این کتاب می تواند راهنمایی برای پژوهشگران یا افرادی مثل من باشد که هنوز بسیاری از مسائل تاریخی را نمی دانیم. به نظرم ضیایی با آنکه خودش کاریکاتوریست بود اما پژوهش هایش برای این کتاب حتی از کاریکاتورهایش نیز فراتر می رود.


منبع: سایت تاریخ ایرانی ( سحر آزاد)