تبیان، دستیار زندگی
وی با اشاره به نظرات و عقیده های متفاوت در مورد شیعه، شکل گیری و تثبیت آن در زمان صفویان خاطرنشان کرد: بعضی ها تشیع را به عنوان یک مذهب ایرانی در مقابله با اسلام و عرب ها مطرح کرده اند و شیعه را م
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ولایتی: امروز در سفره ای نشسته ایم که صفویان پهن کرده اند

وی با اشاره به نظرات و عقیده های متفاوت در مورد شیعه، شکل گیری و تثبیت آن در زمان صفویان خاطرنشان کرد: بعضی ها تشیع را به عنوان یک مذهب ایرانی در مقابله با اسلام و عرب ها مطرح کرده اند و شیعه را ملغمه ای از تصوف و تعالیم اسلامی که صفویان آن را به وجود آورده اند، قلمداد می کنند و در دهه های اخیر گروه های افراطی بویژه وهابیت در دامن زدن به این شبهات نقشی اساسی داشته است.

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان
ولایتی: امروز در سفره ای نشسته ایم که صفویان پهن کرده اند

مشاور امور بین الملل رهبری و تاریخدان برجسته کشور گفت: اسلام مدیون تشیع است.

علی اکبر ولایتی : ما اکنون هر چه میراث اسلامی داریم به برکت تشیع بوده و اگر تشیع نبود اصل اسلام از دست رفته بود.

وی با بیان نقش و تاثیرگذاری صفویان در ایجاد و گسترش علوم اسلامی در ایران و جهان افزود: حاصل حکومت صفویان در ایران احیای فلسفه، ریاضیات و عرفان بود. ولایتی خاطرنشان کرد: اکثر افراد تاثیرگذار و عرفا و دانشمندان علوم مختلف نجوم، پزشکی، فلسفه و ریاضیات و... در کشور ما در زمان حکومت صفویان ظهور و رشد کرده اند و دلیل آن هم وجود فضای اسلامی و تشیع در کشور بوده است.

وی بیان کرد: پایه گذار اصالت وجود در فلسفه که ابتکار عظیمی در تاریخ فلسفه بوده است، توسط ملاصدرا انجام پذیرفته که در زمان صفویان می زیسته است. این تاریخدان برجسته اسلامی عنوان کرد: در طول چند قرن حکومت و تسلط عثمانی ها بر شرق و اروپای شرقی هیچ اثر علمی و عرفانی بروز و ظهور نیافته است.

وی با اشاره به شکل گیری نوعی عرفان شیعی در عصر صفویان ادامه داد: مشخصات عارف شیعه مقابله با حکام جور و ستم است.

ولایتی، علامه طباطبایی، قاضی طباطبایی، سید علی شوشتری و امام خمینی (ره) را نمونه ای از عرفای شیعه ذکر کرد که بر علیه حکام ظالم زمان خود قیام کردند. وی ادامه داد: عرفای شیعه با پیروی از حضرت علی (ع) هم عارف بودند و هم زمان جنگ در میدان جهاد به مبارزه می پرداختند، عرفان تعمیم یافته در بین مردم نیز فتوت یا   همان جوانمردی است که سربازان قزلباش در این مسلک بوده و از یک طرف سرسپرده صفویان و از طرفی شیعه 12 امامی بودند که بر روی کلاه های خود اسامی 12 امام را حک می کردند.

وی گفت: هر کدام از این قزلباش ها حریف 3 یا 4 نفر در جنگ ها بودند و روش های مبازره آن ها شبیه چرخیدن ورزشکاران باستانی در زورخانه ها بوده است، چرخیدن در زورخانه تمرینی برای چرخیدن در میدان جنگ بوده است و پایه گذاری این ورزش نیز توسط پوریای ولی و محمود خوارزمی که پلی بین عرفا و جوانمردان می باشند، بوده است.

ولایتی با اشاره به مرام و مسلک فتیان در ایران خاطرنشان کرد: زمانی که ایران حکومت نداشت فتیان تمام محلات را پاسبانی کرده و از کشور نگهبانی می کردند. وی با بیان اینکه در تمام نقاط ایران حکومت شیعی به مدت کوتاه و بلند وجود داشته خاطرنشان کرد: صفویان تنها حکومتی بودند که شیعه و حکومت شیعه را در ایران پایدار کردند به نحوی که هم اکنون ما نیز در همین سفره ای که صفویان پهن کرده اند نشسته ایم.

ولایتی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ایران بیشترین نقش را در زنده نگه داشتن تشیع اسلامی دارد، افزود: تاریخ معاصر گواه این قضیه می باشد. وی همچنین با بیان نقش آذربایجان در گسترش و ترویج تشیع خاطرنشان کرد: آذربایجان نه تنها در استقرار تشیع در ایران نقش داشته بلکه در ایستادگی در برابر تهاجمات خارجی نیز نقش مهمی داشته است.


منبع: تاریخ ایرانی(ایرنا)