تبیان، دستیار زندگی
مدیر موزه سیار سفیران فرهنگ صلح گفت: می خواهیم چمدانی از آثار تاریخی و فرهنگی ایران را در همه مراکز فرهنگی و هنری کشورهای دیگر قرار دهیم تا آن آثار همواره برای مردم جهان به نمایش درآید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راه اندازی موزه ایران در کشورهای جهان

مدیر موزه سیار سفیران فرهنگ صلح گفت: می‌خواهیم چمدانی از آثار تاریخی و فرهنگی ایران را در همه مراکز فرهنگی و هنری کشورهای دیگر قرار دهیم تا آن آثار همواره برای مردم جهان به نمایش درآید.

بخش گردشگری تبیان
title

سوسن نیک ذات درباره راه‌اندازی موزه ایران در مراکز فرهنگی و هنری کشورهای جهان به خبرنگار مهر گفت: از سال ۸۷ مجوز ایجاد موزه را گرفتم و چون حدود ۲۵ سال است کار کودک انجام می‌دهم و در کلاس‌های هنری و NGOهای متفاوت فعالیت کرده‌ام موسسه بین‌المللی فرهنگ‌سازان کودکان پارس را نیز راه‌اندازی کردم این موزه نیز تحت نظر موسسه فعالیت می‌کند و هدف اصلی آن نیز ترویج فرهنگ صلح و حمایت از کودکان جهان است.

وی ادامه داد: این موزه بخش ثابت و سایر دارد و ما بیشتر در بخش سیار آن کار می‌کنیم و به اهداف مدنظر شورای جهانی موزه‌های ایران(ایکوم) نزدیک‌تر شده‌ایم. چون شعار ایکوم این است که اگر کسی نمی تواند به موزه برود ما موزه را پیش او ببریم.

نیک‌ذات تصریح کرد: می‌خواهیم موزه‌ای به نام ایران راه‌اندازی کنیم به این معنی که یک چمدان از آثار اهدایی ایرانی را در هر کشوری که می‌رویم به یادگار می‌گذاریم در این چمدان هر چیزی می‌تواند باشد از آثار فرهنگی تا هدایای مردم ایران. ما این چمدان را در یک جای مشخص و یا در موزه ای از موزه‌های کشور مقصد قرار می‌دهیم تا به اندازه یک چمدان در آن مرکز فرهنگی و هنری سهم داشته باشیم و به واسطه آن ایران را معرفی کنیم.

نیک ذات بیان کرد: از دو سال پیش سفرها را آغاز کرده و سعی کردیم به شهرها و روستاها و مناطق محروم برویم همه جا در ایران و خارج از کشور سعی شد موزه‌ای بدون مرز داشته باشیم به تازگی نیز به مناطق محروم ۸ کشور آفریقایی سفر کردیم ما در طول سفر برای بچه‌ها برنامه اجرا می‌کنیم و در همین سفرها اولین موزه قاشق و چنگال را در جهان راه اندازی کردیم یعنی به واسطه اینکه می‌توان از قاشق و چنگال به عنوان دو جنس مکمل استفاده کرد، آنها را به اشکال گوناگون درآورده و در طول سفر با همان قاشق و چنگالها برنامه اجرا و برایشان شخصیت پردازی می کردیم و در قالب همان عروسکهایی که با قاشق و چنگال ساخته شده است مسائلی که هر جامعه ای با آن درگیر است را مطرح می کنیم به خصوص مسئله حقوق بشر و صلح را.

نیک‌ذات ادامه داد: این عروسک‌ها در چمدان صلح و فرهنگ قرار دارند تا هر زمان به هر منطقه‌ای سفر می کنیم نسبت به مسئله‌ای که می‌خواهیم آن را بازگو کنیم، عروسک‌ها را از چمدان خارج می کنیم.

وی افزود: ما شعار هر فرد یک موزه‌دار را سرلوحه کارمان قرار داده‌ایم تا مردم اشیای قابل دیدن را از خانه‌ها بیرون آورده و آن را در معرض دید همگان قرار دهند. در جریان سفرها با افراد مختلفی از وزا و مسئولان کشورهای خارجی دیدار و گفتگو داشتیم و آنها نیز هدایایی ازجمله نماد کشورشان را به موزه ما دادند و آنها هم به موزه پیوستند ما نیز به آنها عروسک هایی از ایران تقدیم کردیم تا در موزه هایشان به نمایش بگذارند. هر کسی که به این موزه هدایایی می دهد به نام خودشان آن را ثبت می کنیم و آن هدیه به همراه اشیای دیگر در دنیا می چرخد.

وی از راه‌اندازی قطار صلح خبر داد و گفت: با شرکت راه آهن مذاکره شد تا در قطارها به آموزش صلح به خانواده‌ها بپردازیم. اولین اقدام نیز سال گذشته در روز صلح و مسیر مشهد به تبریز انجام شد می خواهیم که تمام مسیرها را پوشش دهیم و از اوقات فراغت خانواده ها در طول مسیر ریلی برای آموزش صلح استفاده کنیم.

عضو ایکوم ایران گفت: تاکنون به ۲۷ کشور جهان رفته‌ایم که البته ۱۲ سفر از آنها برای دریافت جوایز انجام بوده است مانند مکزیکو و سوئد که برای دریافت جایزه‌ام رفتم و سفر به رومانی که برنده جایزه خلاقیت شد در این سفرها حدودا ۵ یا ۶ نفر هستیم و گاهی با دخترم راهی می‌شویم هزینه این سفرها را نیز شخصا پرداخت می‌کنیم و کمکی تا به حال از جایی نگرفته‌ایم.

وی که آتش نشان افتخاری است و در سال ۸۰ اولین مرکز یادگیری موارد ایمنی و محافظت از خویش را راه اندازی کرد معتقد است: مردم موزه دار هستند نه ما باید ذهن آنها را درگیر این کنیم که داشته های خودشان را حفظ کنند و مردم جهان را به واسطه فرهنگ‌هایی که دارند با یکدیگر آشنا کنیم این موضوع به ایجاد صلح در جهان کمک زیادی می کند.


منبع:
خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .