تبیان، دستیار زندگی
این آبفشان زیبا در در بیابان بلک راک نوادا میزبان یکی از زیباترین آبفشان های معدنی در جهان واقع شده است. در سال 1916 و در خلال حفاری چاهی عمیق در منطقه نوادا ، چاه به طور تصادفی به آب رسید و آب خنک بر بیابان داغ بلک راک جاری شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آبفشان فلای (Fly)

آبفشان فلای


آبفشان هفت‌رنگ فلای 
آبفشان فلای در بیابان بلک‌راک نوادا میزبان یکی از زیباترین آبفشان‌های معدنی در جهان است و جالب اینجاست که این پدیده به‌ظاهر طبیعی نیم قرن بیشتر قدمت ندارد و عامل پدیدآمدنش هم طبیعی نبود!
در سال 1916/1295 و در خلال حفاری چاهی عمیق در منطقه نوادا ، چاه به‌طور تصادفی به آب رسید و آب خنک بر بیابان داغ بلک‌راک جاری شد. عملکرد چاه تا چند ده‌سال طبیعی بود، تا این‌که در دهه 1960/1340، بخش‌های ضعیف دیوار چاه تخریب شد و آب‌های معدنی زمین‌گرمایی با راه یافتن به سطح زمین، چاه آب را به چشمه آب‌گرم تبدیل کردند. 

آبفشان فلای


اما این تازه آغاز ماجرا بود. دیری نگذشت که مواد معدنی فوران‌یافته روی چاه رسوب کرد و این چشم‌انداز زیبای شبیه به آتشفشان را پدید آورد. این پدیده کماکان ادامه دارد و آب معدنی گرم تا ارتفاع 1.5 متری از دهانه‌ها فوران می‌کند. تنوع مواد معدنی این آبفشان باعث پدیدآمدن این رنگ‌های زیبا شده است رنگ‌آمیزی رنگین‌کمانی این پدیده از مواد معدنی متفاوت درون آب که با اکسیژن هوا واکنش نشان داده‌اند، آمده است.
این آبفشان با جلبک گرمادوست پوشیده شده که به عنوان یک ریزموجود مقاوم در برابر گرما در این گونه محیطهای داغ دوام می‌آورد.

مرکز یادگیری تبیان-علی کلوت