تبیان، دستیار زندگی
میرقاسم علی به دلیل ارتکاب جنایات جنگی در دوران جنگ آزادی بخش بنگلادش از پاکستان، اعدام شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رهبر اسلامی بنگلادش اعدام شد

"میرقاسم علی" به دلیل ارتکاب جنایات جنگی در دوران جنگ آزادی بخش بنگلادش از پاکستان، اعدام شد.

بخش سیاست تبیان

رهبر، اسلام، اسلامگرایان، رهبر بنگلادش، اعدام، رهبر بنگلادش اعدام شد، جنگ، جنگ آزادی، میرقاسم علی، آ

"میرقاسم علی" ، رهبر "جماعت اسلامی" بنگلادش روز گذشته در پایتخت این کشور اعدام شد. وی به اتهام ارتکاب "جنایات جنگی" در دوران جنگ جدایی بنگلادش از پاکستان، دو سال پیش به اعدام محکوم شده بود. حکم اعدام وی روز شنبه خارج از "داکا،" پایتخت بنگلادش در زندانی با تدابیر امنیتی بالا به اجرا درآمد.

آمارهای دولتی نشان می دهد بیش از 3 میلیون نفر در جریان جنگ 9 ماهه جدایی بنگلادش از پاکستان کشته شدند.

وی که 63 سال داشت در سال 2010 بازداشت و در سال 2014 به اعدام محکوم شد. اعدام وی پس از حمله شبه نظامیان به رستورانی در بنگلادش رخ داد. شبه نظامیان در ماه ژوئیه (حدود 2 ماه پیش) به رستورانی در پایتخت بنگلادش حمله کردند و 20 نفر را کشتند.

از زمانی که "شیخ حسینه،" نخست وزیر بنگلادش در سال 2010 دادگاه رسیدگی به جرایم جنگی تشکیل داده است، پنج نفر از سران جماعت اسلامی اعدام شده اند.

منتقدان این دادگاه معتقدند دولت بنگلادش برای هدف قرار دادن مخالفان سیاسی دست به این اقدام زده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرد برگزاری این دادگاه ها مطابق با استانداردهای بین المللی نیست. این درحالیست که دولت حسینه برگزاری این دادگاه ها را برای التیام زخم های حاصل از جنگ بنگلادش، ضروری می داند.

جنگ آزادی بخش بنگلادش 26 مارس 1971 (6 فروردین 1350) آغاز شد. آمارهای دولتی نشان می دهد بیش از 3 میلیون نفر در جریان جنگ 9 ماهه جدایی بنگلادش از پاکستان کشته شدند. اما برخی معتقدند این تعداد مرگ و میر قابل تأیید نیست و رقم آن کمتر است.


منبع : تابناک