تبیان، دستیار زندگی
دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به آخرین جلسه مرکز ملی فضای مجازی در کمیسیون صنایع مجلس گفت: نظر ما این است که ۵۰ درصد هزینه های توسعه ای این شبکه باید صرف حوزه محتوا شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

٥٠ درصد هزینه های توسعه شبکه ملی اطلاعات باید صرف محتوا شود

ابوالحسن فیروزآبادی قائم مقام وزیر تعاون دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به آخرین جلسه مرکز ملی فضای مجازی در کمیسیون صنایع مجلس گفت: نظر ما این است که ?? درصد هزینه های توسعه ای این شبکه باید صرف حوزه محتوا شود.

بخش ارتباطات تبیان

فیروزابادی

سید ابوالحسن فیروزآبادی با اشاره به اینکه در جلسه شورای عالی فضای مجازی گزارش سه فاز مرحله نخست راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و سند اصول و ضوابط حاکم بر این شبکه تشریح شد، اظهار کرد: مرحله اول توسعه این شبکه قرار است طبق برنامه زمانبندی در سه فاز اجرا شود و نهایتا در روز جهانی ارتباطات سال آینده تکمیل شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره نحوه تهیه این سند عنوان کرد: تهیه سند مذکور کار مشترکی توسط وزارت ارتباطات، مرکز ملی فضای مجازی و برخی سازمان های ذی ربط بود که مسئولیت اصلی آن را وزارت ارتباطات برعهده داشت.

وی با بیان اینکه استخراج اصول و ضوابط حاکم بر شبکه ملی اطلاعات، شکل شبکه را مشخص می کند، گفت: این سند بر پایه شش مشخصه اصلی تبیین شده توسط شورای عالی فضای مجازی برای توسعه شبکه ملی اطلاعات است و عملا دو مرحله توسعه شبکه ملی اطلاعات را شامل می شود.

در برنامه ششم توسعه بر گسترش فضای تولید محتوای داخلی تا نرخ پنج برابر ظرفیت کنونی تأکید شده و ما نیز در آخرین جلسه کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی پیشنهادات مرکز ملی فضای مجازی را در این زمینه ارائه کردیم.

او افزود: شش شاخص در نظر گرفته شده شامل شبکه ای متشکل از زیرساخت های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملاً داخلی، شبکه ای کاملاً مستقل و حفاظت شده نسبت به دیگر شبکه ها با امکان تعامل مدیریت شده با آنها، شبکه ای با امکان عرضه انواع محتوا وخدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم با تضمین کیفیت از جمله قابلیت تحرک، شبکه ای با قابلیت عرضه انواع خدمات امن اعم از رمزنگاری و امضای دیجیتالی به کلیه کاربران، شبکه ای با قابلیت برقراری ارتباطات امن و پایدار میان دستگاه ها و مراکز حیاتی کشور و شبکه ای پرظرفیت، پهن باند و با تعرفه رقابتی شامل مراکز داده و میزبانی داخلی است.

فیروزآبادی همچنین در ارتباط با تأکید برنامه ششم توسعه بر افزایش تولید محتوای داخلی و قرابتی که بین دو مقوله محتوا و ایجاد شبکه ملی اطلاعات ایجاد شده است نیز گفت: در برنامه ششم توسعه بر گسترش فضای تولید محتوای داخلی تا نرخ پنج برابر ظرفیت کنونی تأکید شده و ما نیز در آخرین جلسه کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی پیشنهادات مرکز ملی فضای مجازی را در این زمینه ارائه کردیم.

وی ابراز کرد: نظر ما این است که 50 درصد هزینه های توسعه ای این شبکه باید صرف حوزه محتوا شود.


منبع: تسنیم