تبیان، دستیار زندگی
مارمولک آرمادیلو نوعی از مارمولک هایی است که در صحراهای آفریقا یافت می شود که این روزها به عنوان حیوان خانگی از آن نگهداری می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مارمولک آرمادیلو (Armadillo Girdled Lizard)

مارمولک آرمادیلو (armadillo girdled lizard)مارمولک آرمادیلو، مارمولک مخصوص آب و هوای بیابانی جنوب آفریقا است. همچنین به نام‌های نوعی مارمولک حلقه شده
(Typical Girdled Lizard) آرمادیلو حلقه شده (Armadillo Girdled Lizard)، آرمادیلو طلایی (Golden Armadillo Lizard) و آرمادیلو دم تیغی (Armadillo Spiny-tailed Lizard) نیز شناخته شده است.
توصیف حیوان
رنگ آرمادیلو می تواند بسته به نوع نژادش از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره باشد. زیر شکم این حیوان به ویژه زیر چانه اش، زرد با لکه های تیره است. اندازه او از 16 تا 21 سانتی متر متنوع است. این جانور تا طول 10.5 سانتی متر از پوزه تا انتها بزرگ می‌شود. مارمولک آرمادیلو در حرفه مربوط به حیوانات خانگی، مارمولک رایجی است. طوری که می توان آن‌را در فروشگاه های حیوانات خانگی یافت و پرورش این نژاد خیلی آسان است. جمعیت این حیوانات به خاطر فروش فراوان آنها در تجارت حیوانات خانگی، مورد تهدید قرار گرفته است.

 پراکندگی
محیط طبیعی زندگی این مارمولک بوته های کوتاه و زمین های پرصخره است. این مارمولک در روز به کارهایش می رسد. او در درزها و شکاف صخره ها پنهان می شود. همچنین در گروه‌هایی با 30 تا 60 مارمولک زندگی می‌کند، اما معمولا گروه ها کمتر از این تعداد هستند.  نرها به محیط زندگی خود وابسته بوده و محافظ آن هستند و با ماده های موجود در آن منطقه، جفت گیری می کنند. ماده ها یک یا دو مارمولک به دنیا می‌آورند، این نوع یکی از معدود مارمولک هایی است که تخم نمی‌گذارد. ماده این مارمولک ممکن است نوزادان خود را بخورد که این نیز در میان مارمولک ها غیر طبیعی است.

برنامه غذایی
مارمولک آرمادیلو اساسا با خوردن بی مهرگانی چون کرم‌ها و عنکبوت ها زندگی می‌کند. در حیات وحش رایج‌ترین شکارچی آنها موریانه هایی چونMicrohodotermes viator و Hodotermes mossambicus  هستند. این جانور می‌تواند در قفس بیش از 25 سال و یا در موارد نادر کمی بیشتر از آن زنده بماند. مارمولک آرمادیلو دارای یک حالت تدافعی در مقابل شکار است که در زمان وحشت دمش را نزدیک دهانش برده ومانند یک گلوله گرد می شود. در این حالت او از خود به وسیله فلس‌های کلفت و چهار گوشی که روی پشت و مهره های دمش دارد، در برابر شکارچیان محافظت می‌کند. این رفتار او شبیه پستانداران آرمادیلو (نوعی گورکن) بوده که این شباهت را به نام انگلیسی خود داده است. همچنین این رفتار ممکن است از یک جانور افسانه ای به نام اوروبوروس(Ouroboros)  الهام گرفته شده باشد. 


مرکز یادگیری سایت تبیان - علی کلوت