تبیان، دستیار زندگی
درصد بسیار بالایی از افرادی که مصرف کننده مواد هستند سابقه اختلالات روانپزشکی دارند و مفهوم اختلالات روانپزشکی مفهوم متفاوتی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تاثیر روش‌های روانپزشکی برای ترک اعتیاد چقدر است؟
ترک اعتیاد

رضا دانشمند روانپزشک و دبیر بخش مقالات بین المللی دهمین کنگره دانش اعتیاد که از 24 تا 26 شهریور ماه جای در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود با اعلام این خبر گفت: درصد بسیار بالایی از افرادی که مصرف کننده مواد هستند سابقه اختلالات روانپزشکی دارند و مفهوم اختلالات روانپزشکی مفهوم متفاوتی است.

وی گفت: در خیلی از موارد علت گرایش افراد به مصرف مواد، ناهنجاریهای خلقی و هیجانی عدم توانایی در مدیریت و کنترل هیجان و یا اختلالات رفتاری مانند افسردگی، اضطراب، بی ثباتی در هیجان و خلق و خو است.

دانشمند منظور از عامل یا همراه در افرادی که مواد مصرف می‌کنند را اینگونه تشریح کرد و گفت: به عنوان مثال عامل یا همراه گاه می‌تواند در کسانی که مواد مصرف می‌کنند به این صورت باشد که افسردگی فرد را به سمت مصرف گرایش دهد و گاه ممکن است افسردگی وجود داشته باشد و در مصرف فرد تاثیر گذار باشد.

وی در ادامه گفت: اگر فقط به کنترل مصرف مواد و درمان اعتیاد فرد توجه کنیم واختلالات روانیشان را مدنظر قرار ندهیم هرگز در درمان آنها موفق نخواهیم بود و به همان اندازه که مداخلات درمانهای زیستی و دارویی در درمان این بیماران اهمیت دارد مداخلات غیر دارویی و روانپزشکی هم  بسیار اهمیت دارد و بدون اینها درمان موفق نخواهد بود.

دانشمند این کنگره را مهمترین و بزرگترین گردهمایی کارشناسان و اندیشمندان در حوزه اعتیاد دانست و اظهار داشت: محورهای وسیعی در زمینه علوم پایه ، تازه های عصب شناختی، مطالعات حیوانی چه در حوزه بالینی و  پیشگیری، مداخلات درمانی جدید، رویکرد به درما ن  و عوارض و شناخت مواد ، مداخلات کاهش آسیب  و رویکردهای روانی و اجتماعی که تمام این موارد به صورت سخنرانی و پنل در کنگره ارائه می‌شود.

و عضو مرکز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی محورهای خاص در این کنگره را شامل اعتیاد در کودکان، اعتیاد در زنان، اعتیاد در بیماران جسمی و روانپزشکی عنوان کرد .

دانشمند عنوان کرد: این کنگره حدود 3 هزار مخاطب دارد و 1000 مقاله و 40 پنل تخصصی با گرایش‌های مختلف و حدود 15 نفر از اساتید برجسته خارجی از سازمان بهداشت جهانی ومراکز بین المللی در حوزه علمی و عملی از داخل و  خارج کشور در این کنگره حضور خواهند داشت

وی گفت: ایران جزو کشورهایی است که در حوزه دانش اعتیاد در جهان پیشرو است و از نظر علمی جایگاه برجسته ای دارد و قطعاً وجود همچین کنگره بین المللی در منطقه به عنوان یک موقعیت برجسته می تواند کاریزمای ایران در فیلد اعتیاد باشد .

عضو مرکز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی خاطرنشان کرد: قرار است در این کنگره تازه‌های علمی بحث و بررسی شود و از دل این تازه‌ها و سخنرانی‌ها موضوعات به روز به گوش مسئولین برسد و تصمیم گیریها و سیاست گذاری‌ها در حوزه اعتیاد انجام شود.منبع: تسنیم

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .