سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
براساس آمار گمرک سهم تولیدات داخلی نوشت افزار از کل بازار میلیاردی ایران، کمتر از پنج درصد بوده و اکنون این بازار در تسخیر تولیدات چین، هندوستان و برخی کشورهای اروپایی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چین بازار لوازم التحریر ایران را قبضه کرد

براساس آمار گمرک سهم تولیدات داخلی نوشت افزار از کل بازار میلیاردی ایران، کمتر از پنج درصد بوده و اکنون این بازار در تسخیر تولیدات چین، هندوستان و برخی کشورهای اروپایی است. 

بخش اقتصاد تبیان

چین

با نزدیک شدن به شروع سال تحصیلی جدید، بازار لوازم التحر یر لوکس و گران قیمت هم داغ شده و شاید بسیاری از والدین در مورد تهیه این لوازم دچار تردید شوند؛ لوازم التحر یر ابزاری برای کسب علم و دانش است و نباید وسیله ای برای جلب توجه دیگران و متمایز شدن نسبت به سایر همکلاسان قرار گیرد، این نوع نگاه به لوازم  التحریر موجب رقابت و چشم و هم چشمی در کودکان می شود؛ بنابراین از همین زمان که شخصیت کودک شکل می گیرد والدین باید با توجه به شناختی که از کودک خود دارند، با اجرای ترفندها و روش هایی جلوی خواسته های بیش از حد که آسیب مصرف گرایی را به دنبال دارد را بگیرند. 

براساس آمار گمرک سهم تولیدات داخلی نوشت افزار از کل بازار میلیاردی ایران، کمتر از پنج درصد بوده و اکنون بازار نوشت افزار کشورمان در تسخیر تولیدات چین، هندوستان و برخی کشورهای اروپایی است. اولین سوالی که به ذهن ها می رسد این است که آیا واقعا تولیدکنندگان کشور توان تولید مداد و دفتر و تراش را ندارند یا مشکل دیگری باعث شده که نتوانند محصول باکیفیت و ارزان تولید کنند؟ 

طبق اطلاعات بازار،75درصد لوازم التحریر از چین،10 درصد از ترکیه و 15درصد از اندونزی وارد می شود.  با توجه به آمار چهار ماهه نخست سال جاری گمرک ،بیش از 73 تن مداد نوکی به کشور وارد شد.

 ارزش دلاری این میزان واردات 518 هزار دلار و ارزش ریالی آن بیش از یک میلیارد و 577 میلیون تومان در گمرک ثبت شده است. چین، امارات متحده عربی، جمهوری کره، آلمان، ترکیه, ژاپن, سوئیس و ایتالیا از کشورهای مبدا واردات مداد نوکی هستند که بیشترین میزان واردات از چین انجام شده است.  همچنین طبق آمار گمرک  یک تن و 749 کیلو گرم دفترچه مشق به کشور وارد شده که ارزش دلاری این میزان واردات چهار هزار و 73 دلار و ارزش ریالی آن بیش از دوازده میلیون تومان در گمرک ثبت شده است؛ گفتنی است ترکیه و چین از جمله کشورهایی هستند که بیشترین میزان واردات را به خود اختصاص دادند. 

 بر این اساس بیش از 505 تن خودکار به کشور وارد شده است که ارزش دلاری این میزان دو میلیون و 423 دلار و ارزش ریالی آن بیش از هفت میلیارد تومان در گمرک به ثبت رسیده است. گفتنی است کشورهای چین, امارات متحده عربی, هند, آلمان, مالزی و اندونزی از کشورهای مبدا واردات خودکار هستند که بیشترین میزان واردات از کشورهای چین و امارت متحده عربی انجام شده است. 

همچنین در این مدت حدود 45تن خط کش به ارزش دلاری 115,723  وارزش ریالی 3,520,291,647 به کشور وارد شده است؛ میزان واردات کیف مدرسه نیز حدود 218 تن بوده که ارزش دلاری آن 676,473 و ارزش ریالی آن 20,593,912,029 است. 

بر پایه این گزارش حدود 273 تن پاک کن به ارزش دلاری 670,558 و ریالی 20,411,047,930 و حدود 110 تن ماژیک هایلایت به ارزش دلاری 527,728 و ریالی 15,990,761,409 در 4ماه نخست سال به کشور وارد شده است. 

تولید کنندگان داخلی به دلیل واردات بی رویه قادر به تولید اجناس نیستند 

 موسی فرزانیان عضو هئیت مدیره اتحادیه نوشت افزار استان تهران اظهار داشت: برخی اقلام لوازم التحریر از قبیل دفتر، خودکار، مداد، پاک کن و.. در داخل با کیفیت بسیار بالایی تولید می شود که به سبب بالا بودن هزینه های تولید قدرت رقابت با اجناس خارجی را ندارند . 

گفتنی است که حدود 98 درصد دفاتر موجود در بازار داخلی است و تنها 2 الی 3 درصد آن وارداتی است. 

 وی افزود: تولیدکنندگان داخل به سبب کمبود نقدینگی با مشکلاتی مواجه هستند که از طرفی وام های بانکی با بهره بالا افزایش هزینه های تولید و ناتوانی رقابت با تولیدات خارجی را به همراه داشته که از این رو لازم است دولت با حمایت از تولیدکنندگان داخل و در اختیار گذاشتن وام های کم بهره ضمن کاهش هزینه های تولید ، قدرت رقابت پذیری تولید کنندگان در بازارهای داخل را توسعه دهد. 

فرزانیان در پاسخ به این سوال که چرا تولید کنندگان داخلی قادر به تولید محصولات ارزان قیمت نیستند، بیان کرد: با افزایش قیمت دلار و کاهش قدرت خرید مردم، برخی از واردکنندگان اقدام به واردات اجناس ارزان و بی کیفیت نمودند به طوریکه همین عامل موجب شد تا سهم عمده ای از بازار را به خود اختصاص دهند. 

 وی ادامه داد: واردات بی رویه اجناس چینی ارزان قیمت ضربه مهلکی به تولید داخل وارد کرد چرا که تولید کنندگان داخلی قادر به تولید اجناس با قیمت پایین نیستند. 

عضو هئیت مدیره اتحادیه نوشت افزار استان تهران تصریح کرد: قبل از واردات اجناس باید اتاق اصناف و گمرکات کشور از تجربه های اتحادیه های مربوطه در زمینه واردات کالا از نظر کمی و کیفی استفاده کنند تا شاهد اجناس ارزان و بی کیفیت در بازار و ورشکستگی تولیدکنندگان داخلی نباشیم. 

بر اساس این گزارش برخی از کارشناسان بر این باورند که واردات بی رویه از چین توان رقابت را از تولید کنندگان بومی گرفته است و باید در این خصوص تصمیمات لازم گرفته شود. 

 بیش ازنیمی نیاز لوازم التحریر در کشور از طریق واردات برطرف می شود  

 علی اصغر یوسف نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم در خصوص افزایش لوازم التحریر وارداتی بی کیفیت در کشور گفت : یکی از معضلات بخش تولید ، واردات بی رویه  و غیر ضرور است که این امر ضربه مهلکی به تولیدکنندگان داخلی می زند. 

وی افزود: مواد اولیه و ظرفیت برای تولید نوشت افزار در کشور به اندازه ی کافی وجود دارد ، این در حالیست که با نبود حمایت ویژه مسئولین میزان تولیدات این صنعت در کشور رو به کاهش است ، به طوریکه با اندک توجه و پشتیبانی از سوی دولت می توان جایگاه واقعی تولیدات داخلی نوشت افزار را رونق بخشید . 

 یوسف نژاد تصریح کرد: همچنین با بهره گیری از قابلیت ها و دانش فنی  و همچنین سرمایه گذاری مناسب می توان علاوه بر تامین نیاز داخل بازار کشورهای همسایه را مورد توجه قرار داد ، امید است مجلس و کمیسیون های تخصصی صنایع و معادن نیز بتواند اقدامات موثری در این خصوص صورت دهند . 

 وی افزود : میزان مصرف لوازم التحریر در ایران بالا و نگران کننده است به طوریکه از کشورهایی نظیر چین واردات اجناس بی کیفیت صورت می گیرد؛ زمینه ارتقای  تولیدات داخلی باید مهیا شود تا تولیدات و صادرات در حوزه نوشت افزار  روز به روز پیشرفت کند. 

یوسف نژاد ادامه داد:متاسفانه ورادات از طریق قاچاق و مبادی رسمی میزان اشتغال جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد در هر دو صورت به اقتصاد کشور ضربه وارد می شود . 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم در ادامه گفت: اقلام چینی بدلیل ارزان بودن در بازار به وفور یافت می شود و همین امر موجب صدمات جبران ناپذیر برای تولیدکننده می شود.


منبع: مشرق نیوز