تبیان، دستیار زندگی
جشنواره زغال اخته از ساعت ۹ تا ۱۴ روز پنجشنبه یازدهم شهریور ماه با ظرفیت محدود در روستای « هیر» برگزار می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برگزاری جشنواره زغال اخته

جشنواره زغال اخته از ساعت ۹  تا ۱۴ روز پنجشنبه یازدهم شهریور ماه با ظرفیت محدود در روستای « هیر» برگزار می شود.

بخش گردشگری تبیان
زغال اخته

بخشدارر رودبار الموت غربی با اشاره به موقعیت جغرافیایی محل برگزاری جشنواره گفت : با توجه به صعب العبور بودن راه ارتباطی روستای هیر و محدودیت فضا و امکانات برای خدمات رسانی ، در روز برگزاری مراسم ورود به روستای هیر فقط برای افرادی که از قبل بلیت تهیه کرده باشند امکانپذیر است.
وی گفت:روستای « هیر» در فاصله حدود ۶۵ کیلومتری مرکز استان قزوین و در بخش رودبار الموت غربی از مناطق کوهستانی است که در صورت ورود مسافران خارج از ظرفیت حتی ممکن است از نظر راه ارتباطی ، ارائه خدمات ، تهیه غذا و جای توقف خودروها با مشکلات عدیده ای مواجه شویم.
برگزاری موسیقی و آواهای محلی ، بازی های سنتی ، عرضه و فروش زغال اخته از جمله برنامه های این جشنواره است .همچنین برپایی غرفه هایی شامل عرضه محصولات سنتی و بومی منطقه الموت و سایر محصولات کشاورزی فرآوری شده از محصولات باغبانی هم در کنار این جشنواره فعال هستند .
هم اکنون 710 هکتار از باغات استان به کشت زغال اخته اختصاص دارد و ۸۵ درصد این محصول کشور در بخش رودبار الموت غربی تولید می شود . میزان عملکردمحصول در سال جاری  3هزار و 500 کیلوگرم در هکتار برآورد شده است. روستای هیر در منطقه الموت و روستای یوزباشچای در منطقه طارم سفلی بیشترین سطح زیر کشت این محصول را دارند. برداشت این محصول از اوایل مرداد آغاز می شود و تا اواخر مهر ماه ادامه دارد.
زغال اخته محصولی مناسب برای صادرات محسوب می شود كه معمولا به صورت تازه خوری مصرف می شود ولی به صورت خشك، مربا، كنسرو، آب میوه، سس، ژله، سركه، لواشك و قرص های آنتی اكسیدان نیز قابل استفاده می باشد.
خواب راحت و عمیق، تب بر بودن ، رفع اسهال، ضد عطش، جلوگیری از پوسیدگی دندان و ضد پیری از جمله فواید درمانی زغال اخته است.
متقاضیان می توانند هرگونه اطلاعات درباره این جشنواره را از پایگاه اطلاع رسانی بخشداری رودبار الموت غربی ، اداره کل میراث فرهنگی و جهاد کشاورزی استان قزوین دریافت کنند.منابع :باشگاه خبرنگاران، جهادکشاورزی استان قزوین