سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شبکه های اجتماعی تاثیر به سزایی را در آموزه ها و حرفه روزنامه نگاری داشته و تحولات بسیاری را در نحوه و نوع انتشار اخبار و اطلاعات ایجاده کرده است. اگر می خواهید در اینباره بیشتر بدانید ما به شما کتاب زیر را معرفی می کنیم
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مصطفی بابایی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

در شبکه های اجتماعی روزنامه نگاری کنید

شبکه های اجتماعی تاثیر به سزایی را در  آموزه ها و حرفه روزنامه نگاری داشته و تحولات بسیاری را در نحوه و نوع انتشار اخبار و اطلاعات ایجاد کرده است. اگر می خواهید در اینباره بیشتر بدانید ما به شما کتاب زیر را معرفی می کنیم.

فرآوری: بابایی - بخش ارتباطات تبیان
روزنامه نگاری

محمود سلطان آبادی در این رابطه کتابی را با عنوان با عنوان «روزنامه نگاری در رسانه های اجتماعی» با نگاهی به ارتباط بین رسانه های اجتماعی و روزنامه نگاری و کاربرد آن برای روزنامه نگاران، به نگارش در آورده است که توسط انتشارات ثانیه به چاپ رسیده است.

سلطان آبادی، نویسنده این کتاب درباره آن می گوید:با توجه به گسترش رسانه ها و شبکه های اجتماعی در سال های اخیر، به نظرم هنوز بسیاری از روزنامه ها و سازمان های خبری به اهمیت رسانه های اجتماعی پی نبرده اند.

وی افزود: اکنون گونه های مختلف رسانه  های اجتماعی مانند شبکه های اجتماعی، وبلاگ  ها، میکرو بلاگ  ها،پادکست  ها،ویکی  ها و اجتماعات محتوا محور هر کدام در ارتباط با روزنامه نگاری تحولات و تغییراتی ایجاد کرده اند و روزنامه  نگاران به  شکل  های مختلف می توانند از این گونه رسانه ها برای انجام کار حرفه ای شان استفاده کنند.

سلطان آبادی با بیان این که تعامل روزنامه نگاران با رسانه های اجتماعی در کشور ما به  دلایل مختلف از جمله فیلتر بودن بسیاری از این رسانه ها به  صورت محدود صورت می گیرد، یادآور شد: این کتاب می تواند پاسخگوی نیاز دانشجویان روزنامه نگاری و علوم ارتباطات، روزنامه نگاران و شاغلان در مطبوعات و خبرگزاری ها و نیز سایر علاقه مندان به حوزه رسانه های اجتماعی باشد.

با پیدایش رسانه های اجتماعی، اخبار دیگر به طور انحصاری در اختیار روزنامه نگاران و رسانه های جریان اصلی قرار ندارد، بلکه از زیست بومی برمی خیزد که در آن روزنامه نگاران، منابع و شهروندان به رَدوبدل کردن اطلاعات می پردازند

وی با اشاره به محتوای این اثر یادآور شد: گونه های مختلف رسانه  های اجتماعی مانند شبکه های اجتماعی (فیس بوک)، وبلاگ  ها، میکروبلاگ  ها (توئیتر)، پادکست  ها، ویکی  ها و اجتماعات محتوامحور (یوتیوب) که در ارتباط با روزنامه نگاری تحولات و تغییراتی ایجاد کرده اند و روزنامه  نگاران به  شکل  های مختلف می توانند از این گونه رسانه ها برای انجام کار حرفه ای شان استفاده کنند. این مباحث در این کتاب بررسی شده اند.

سلطان آبادی با اشاره به منابعی که برای نگارش این کتاب استفاده کرده توضیح داد: به دلیل این که در این حوزه با منابع فارسی محدودی مواجه هستیم، برای نوشتن کتاب از حدود 200 منبع انگلیسی شامل کتاب، مقاله و وب سایت های اینترنتی استفاده کرده ام که در متن با روش ای پی ای مشخص شده اند.

وی همچنین درباره مدت زمان نگارش این اثر توضیح داد: بیشتر از سه سال است که در این حوزه به  صورت تخصصی مطالعه و کار می کنم و به نوعی دغدغه ام شده است اما نوشتن این کتاب حدود یک سال زمان برده است.

سلطان آبادی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به محدودیت منابع موجود در این حوزه برای فعالان حوزه رسانه عنوان کرد:درباره این موضوع در ایران تاکنون کتابی منتشر نشده است و امیدوارم در آینده شاهد توجه بیشتر پژوهشگران و ناشران به این حوزه جدید باشیم. البته، من در حال ترجمه کتاب دیگری به  صورت مجموعه مقالات با عنوان «رسانه های اجتماعی و روزنامه نگاری شهروندی» هستم  که شامل هفت مقاله درباره «اجتماعی شدن خبر و روزنامه نگاری شهروندی»، «وبلاگ های خبری و روزنامه نگاری شهروندی»، «توئیتر
دلیل این که در این حوزه با منابع فارسی محدودی مواجه هستیم، برای نوشتن کتاب از حدود 200 منبع انگلیسی شامل کتاب، مقاله و وب سایت های اینترنتی استفاده کرده ام .
وی با بیان این که کتاب در هفت فصل تنظیم شده گفت:در فصول مختلف کتاب، موضوعاتی مانند مفهوم رسانه های اجتماعی، شبکه های اجتماعی و روزنامه نگاری، وبلاگ ها و روزنامه نگاری، میکرو بلاگ ها و روزنامه نگاری، پادکست ها و روزنامه نگاری، ویکی ها و روزنامه نگاری و اجتماعات محتوا محور و روزنامه نگاری نقد و بررسی شده اند.
معرفی کتاب: روزنامه نگاری در رسانه های اجتماعی
این کتاب به ارتباط بین رسانه های اجتماعی و روزنامه نگاری می پردازد و کاربرد آن را برای روزنامه نگاران مورد بحث و بررسی قرار می دهد.
گونه های مختلفِ رسانه  های اجتماعی مانند شبکه های اجتماعی (فیس بوک)، وبلاگ  ها، میکروبلاگ  ها (توئیتر)، پادکست  ها، ویکی  ها و اجتماعات محتوامحور (یوتیوب) هر کدام در ارتباط با روزنامه نگاری تحولات و تغییراتی ایجاد کرده اند و روزنامه  نگاران به  شکل  های مختلف می توانند از این گونه رسانه ها برای انجام کار حرفه ای شان استفاده کنند.

نویسنده در بخشی از مقدمه کتاب آورده است: «رسانه های اجتماعی در حال تغییر روزنامه نگاری هستند. تکنولوژی های مربوط به رسانه های اجتماعی طیف وسیعی از شهروندان را قادر ساخته اند که در جمع آوری، پالایش و توزیع اخبار مشارکت داشته باشند. با پیدایش رسانه های اجتماعی، اخبار دیگر به طور انحصاری در اختیار روزنامه نگاران و رسانه های جریان اصلی قرار ندارد، بلکه از زیست بومی برمی خیزد که در آن روزنامه نگاران، منابع و شهروندان به رَدوبدل کردن اطلاعات می پردازند. در این زیست بوم جدیدِ رسانه ای افراد غیرروزنامه نگار یا همان شهروندانِ روزنامه نگار به عنوان منابعی جدید برای سازمان های خبری جریان اصلی عمل می کنند؛ حال این  کار ممکن است یا با تهیه اخبار و اطلاعاتِ مستقیم و داوطلبانه انجام شود یا با ارسال نظر، عکس و تصاویر ویدئویی که از میان آن ها می توان دست به انتخاب و بازنشر زد. البته، روزنامه نگاران در ابتدا این منابع جدید را تهدیدی برای حرفه خود می دانستند، اما به تدریج در حال بهره مندی از مزایای آن هستند.
کتاب حاضر در هفت فصل تنظیم شده است و هر فصل آن (به جز فصل اول که به طور کلی درباره مفهوم رسانه های اجتماعی و ویژگی هایش است)  به یکی از گونه های رسانه های اجتماعی می پردازد.
در فصل اول با عنوان مفهوم رسانه های اجتماعی، ابتدا پدیده وب 2مورد بررسی قرار می گیرد و سپس به تعریف، ویژگی ها و گونه های مختلف رسانه های اجتماعی پرداخته می شود.
فصل دوم به تأثیر شبکه های اجتماعی بر روزنامه نگاری و دگرگونی های عمیقی که در عرصه دیجیتال به وقوع پیوسته، می پردازد. در این فصل پس از بررسی مفهوم شبکه اجتماعی، به پیدایش و برخی از مهم ترین تحولات شبکه های اجتماعی پرداخته می شود. در بخش های دیگر، توصیه ها و راهنمایی هایی برای حضور روزنامه نگاران در شبکه های اجتماعی، اصول کاربری شبکه های اجتماعی و نحوه گفت وگوی دوسویه روزنامه نگاران با مخاطبان شان در شبکه های اجتماعی و همچنین به عنوان یک نمونه عملی،  دستورالعمل کاربری شبکه های اجتماعی در خبرگزاری رویترز ارائه شده است.
در فصل سوم وبلاگ ها به عنوان شناخته شده ترین گونه رسانه های اجتماعی مورد بررسی قرار می گیرند. مهم ترین بحث هایی که در این فصل به آن ها پرداخته شده است، عبارت اند از: تعریف، ویژگی ها و تکنولوژی های وبلاگ ها، وبلاگ ها در زیست بوم روزنامه نگاری، گونه شناسی وبلاگ های روزنامه نگاری و همچنین وبلاگ ها و آینده روزنامه نگاری.
فصل چهارم درباره میکروبلاگ ها و محبوب ترین سرویس آن یعنی توئیتر به عنوان یکی از تکنولوژی های

کتاب حاضر در هفت فصل تنظیم شده است و هر فصل آن (به جز فصل اول که به طور کلی درباره مفهوم رسانه های اجتماعی و ویژگی هایش است)  به یکی از گونه های رسانه های اجتماعی می پردازد

 رسانه های اجتماعی که انتشار فوری قطعه های کوتاهِ داده ها از انواع منابع رسمی و غیررسمی را برای روزنامه نگاران امکان پذیر می سازد، بحث می کند. در این فصل همچنین کاربرد توئیتر برای روزنامه نگاران، نحوه تأیید صحت اخبار فوری در توئیتر و سیاست های سازمان های خبری در استفاده از توئیتر مورد توجه قرار گرفته است.
فصل پنجم درباره پادکست ها و کاربرد آن ها در روزنامه نگاری بحث می کند. در این فصل پس از ارائه تعریفِ پادکست به چگونگی ظهور این رسانه کوچک، ویژگی ها و کاربردهای آن و همچنین نحوه استفاده رسانه های جریان اصلی از پادکست ها پرداخته شده است.
فصل ششم به کاوش در استفاده از تکنولوژی ویکی در زمینه روزنامه نگاری می پردازد. در این فصل، ویکی نیوز به عنوان یکی از موفق ترین پروژه های ویکی در روزنامه نگاری مورد بررسی قرار می گیرد.
در فصل آخر کتاب نیز تأثیر یوتیوب به عنوان یکی از معروف ترین  سایت های به اشتراک گذاری محتوا بر روزنامه نگاری تشریح شده است. یوتیوب به همه کسانی که به هر نحوی امکان دسترسی به اینترنت را دارند، اجازه داده است تا به عنوان یک منبع خبریِ تصویری هر آن چه را که جالب و قابل  توجه است با دیگران به اشتراک بگذارند. یوتیوب و تاریخچه آن، محتوا در یوتیوب، راهنمای یوتیوب برای گزارشگران، یوتیوب و اخبار و همچنین تغییر رویکرد سازمان های خبری در استفاده از محتوای تولیدشده توسط کاربران از بحث های مهم در این فصل است.
کتاب روزنامه نگاری در رسانه های اجتماعی در 208صفحه و با تیراژ 1100نسخه و قیمت 8500تومان راهی پیش خوان کتابفروشی ها شده است.


منابع: ایبنا، رسانه های اجتماعی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین