تبیان، دستیار زندگی
اگر تصمیم گرفته اید فرزندی به دنیا بیاورید و مشخص شده است میزان اسپرم تان ناکافی است باید برای افزایش میزان آن تلاش کنید. قبل از هر کاری...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راه های افزایش اسپرم برای بچه دار شدن

اگر تصمیم گرفته اید فرزندی به دنیا بیاورید و مشخص شده است میزان اسپرم تان ناکافی است باید برای افزایش میزان آن تلاش کنید. قبل از هر کاری باید با پزشک در خصوص دلایل کاهش اسپرم صحبت کرده و توصیه های لازم را برای مقابله با این مسئله دریافت کنید. ما در این مطلب توصیه های ساده ای برای کمک به شما ارائه می دهیم.

فاطمه مهدی پور - بخش سلامت تبیان
اسپرم

علت مشکل

کاهش تعداد اسپرم ابتدا باید علت یابی شود. در حالت کلی این مسئله ناشی از عادت های نادرست آقایان است که روی میزان اسپرم تاثیر می گذارد. در برخی مواقع برخی بیماری های نیز چنین پیامدی دارند. بنابراین اول به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کنید تا علت مشکل تان بررسی شود.

اگر سالم هستید

اگر مشکل خاصی ندارید، اولین تغییر شامل بهبود تغذیه و عادت های غذایی تان است.

برای حفظ کیفیت اسپرم از قرار دادن لپ تاپ روی پاها، قرار گرفتن در معرض گرمای زیاد، پوشیدن لباس های تنگ، ضربه و هر مسئله ای که باعث آسیب ناحیه تناسلی می شود خودداری کنید

مصرف پروتئین بخصوص گوشت های کم چرب، مرغ و ماهی را افزایش دهید.

مصرف چربی، سرخ کردنی ها و فست فود را کاهش دهید و در عوض میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنید تا ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن و افزایش دهنده اسپرم را دریافت کنید.

عادت های غلط را کنار بگذارید

عادت های نادرستی مانند مصرف الکل، مواد مخدر و دخانیات علاوه بر تاثیر منفی روی باروری خانم ها، روی باروری آقایان نیز تاثیر نامناسب می گذارد. برای افزایش میزان اسپرم تان لازم است که دور الکل و سیگار را خط قرمز بکشید.

وزن تان را کاهش دهید

اضافه وزن در تولیدمثل و باروری انسان تاثیر منفی می گذارد. برای مقابله با این مشکل، برنامه غذایی تان را اصلاح کرده و به وزن متناسب برسید.

از لباس زیرهای مناسب استفاده کنید

لباس زیر مناسب لباسی است که باعث تحریک یا داغ شدن یبضه ها نشود، چون این مسائل روی تولید اسپرم تاثیر منفی دارند. در حین ورزش نیز لازم است از لباس زیر مناسب استفاده کنید تا از بروز هر نوع آسیبی در منطقه تناسلی پیشگیری شود.

از استرس دور باشید

باید از استرس دور باشید. استرس پدر شدن نیز می تواند روی میزان اسپرم تولیدشده تاثیر بگذارد.

ورزش کنید

ورزش کردن باعث کاهش فشارهای عصبی و استرس و همچنین بهبود جریان خون می شود. حتما می دانید که گردش خون مناسب در نعوظ خوب و طولانی مدت و داشتن رابطه زناشویی مناسب تاثیر دارد. تمام این موارد نیز قدرت باروری تان را بالا می برند.

کیفیت اسپرم به اندازه کمیت آن حائز اهمیت است

یادتان باشد که کیفیت اسپرم نیز به اندازه کمیت آن اهمیت دارد. اگر می خواهید کیفیت اسپرم تان بالا برود نیز لازم است توصیه های ارائه شده را به خوبی در نظر داشته باشید.

از گرم شدن منطقه تناسلی خودداری کنید. برای این کار لازم است از قرار دادن لپ تاپ روی پاها، قرار گرفتن در معرض گرمای زیاد، پوشیدن شلوار تنگ، ضربه و هر مسئله ای که باعث آسیب ناحیه تناسلی می شود خودداری کنید.

یادتان باشد برای بارداری لازم است که حداقل یک سال تلاش کنید. اگر تمام موارد اشاره شده را انجام داده و به نتیجه نرسیدید، لازم است که به متخصص مراجعه کرده و آزمایش بدهید.مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.