تبیان، دستیار زندگی
روایاتی که در آنها سفارش به استفاده از گوشت حیوانات شده با روایاتی که زیاده روی در خوردن گوشت را نکوهش کرده منافاتی ندارند. مفهوم تمام این روایات، رعایت اعتدال در مصرف گوشت است؛ زیرا از زیاده روی در مصرف گوشت نهی شده نه از خوردن آن و میان زیاده روی با خور
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بالاخره گوشت بخوریم یا نخوریم؟!

روایاتی که سفارش به خوردن گوشت می کنند، چگونه با روایاتی که از خوردن گوشت منع می کنند، جمع می شوند؟

فرآوری: حجت الاسلام تیموری- بخش احکام اسلامی تبیان

گوشت

درباره عوامل تباهی عقل امام صادق(علیه السلام) می فرماید: «هر کس چهل روز گوشت نخورد اخلاقش بد و عقلش تباه می شود»؛ (بحار الأنوار، ج 63، ص 72) و امام رضا(علیه السلام) فرمود: «مصرف فراوان گوشت حیوانات وحشی و گاو موجب تغییر عقل و سرگشتگی فهم و کُندذهنی و فراموشی زیاد می شود»؛ (مستدرک الوسائل، ج 16، ص 458) میان این دو روایت چگونه جمع می شود؟

روایاتی که در آنها سفارش به استفاده از گوشت حیوانات شده با روایاتی که زیاده روی در خوردن گوشت را نکوهش کرده منافاتی ندارند. مفهوم تمام این روایات، رعایت اعتدال در مصرف گوشت است؛ زیرا از زیاده روی در مصرف گوشت نهی شده نه از خوردن آن و میان زیاده روی با خوردن به اندازه تعارضی وجود ندارد و این مطلب در علم پزشکی امروز نیز تأیید شده  است.

روایاتی که در آنها سفارش به استفاده از گوشت حیوانات شده با روایاتی که زیاده روی در خوردن گوشت را نکوهش کرده منافاتی ندارند. مفهوم تمام این روایات، رعایت اعتدال در مصرف گوشت است؛ زیرا از زیاده روی در مصرف گوشت نهی شده نه از خوردن آن و میان زیاده روی با خوردن به اندازه تعارضی وجود ندارد و این مطلب در علم پزشکی امروز نیز تأیید شده است.

البته در روایات، مقایسه ای میان گوشت های مختلف از نظر خاصیت، شده است که به برخی روایات در این زمینه اشاره می شود.

فضیلت خوردن گوشت:

1. رسول خدا(صلی الله علیه و اله) فرمود: «ما قریش، مردمى گوشت دوستیم».

2. عبد الله بن سنان از امام صادق(علیه السلام) در مورد سرآمد غذاهای دنیا و آخرت پرسید؟ و آن حضرت فرمود: «آن گوشت است آیا سخن خداوند را نشنیده ای که فرمود: "و برای آنان از گوشت پرندگان آنچه بخواهند آماده است".

3. طبق روایتی از امام صادق(علیه السلام) رسول خدا(صلی الله علیه و آله) گوشت را دوست می داشت.

نکوهش زیاده روی در مصرف گوشت و سفارش به میانه روی

در روایتی می خوانیم: امام علی(علیه السلام) کمتر از گوشت استفاده می نمود و می فرمود: «شکم هایتان را گورستان حیوانات قرار ندهید.

».نکوهش زیاده روی در مصرف گوشت و سفارش به میانه روی در روایتی می خوانیم: امام علی(ع) کمتر از گوشت استفاده می نمود و می فرمود: «شکم هایتان را گورستان حیوانات قرار ندهید».

ادریس بن عبد الله گفت: در نزد امام صادق(علیه السلام) بودم که سخن از گوشت به میان آمد، و آن حضرت فرمود: «یک روز گوشت بخور و روز دیگر از شیر استفاده کن و روز بعد چیز دیگری».

برتری گوشت گوسفند بر گوشت گاو:

رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود: «گوشت گاو، بیمارى و شیر آن دوا است و گوشت گوسفند دوا و شیر آن بیمارى است».
سعد بن سعد به امام رضا(علیه السلام) گفت: خانواده من گوشت گوسفند نمی خورند. آن حضرت پرسید: «چرا؟» گفت: تصوّر می کنند که سودا را تحریک می کند و سبب سر درد و دردهاى مفاصل می شود. امام(ع) فرمود: «اگر دامى از گوسفند گرامی تر بود، خدای عزّ و جلّ آن دام را فداى اسماعیل ذبح می کرد».
البته گفتنی است؛ در برخی روایات آبِ گوشت گاو برای درمان بیماری پیسی سودمند دانسته شده است؛ مانند این که امام صادق(علیه السلام) می فرماید: «آب گوشت گاو، پیسى را از میان می بَرَد».

نتیجه:

خلاصه این که گوشت خوردن فوایدی دارد ولی باید اندازه نگه داریم و در خوردن گوشت زیاده روی نداشته باشیم. چون بدن انسان به فواید گوشت نیاز دارد.


منابع:
[1]. برقی، احمد بن محمد بن خالد، المحاسن، محقق، مصحح، محدث، جلال الدین، ج 2، ص 451، قم، دار الکتب الإسلامیة، چاپ دوم، 1371ق.
[2]. واقعه، 21.
[3]. المحاسن، ج 2، ص 460.
[4]. همان، ص 461.
[5]. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج 41، ص 148، بیروت، دار إحیاء التراث العربی، چاپ دوم، 1403ق.
[6]. المحاسن، ج 2، ص 470.
[7]. مستغفری، جعفر بن محمد، طبّ النبی(صلی الله علیه و آله و سلّم)، محقق، مصحح، الهی خراسانی، علی اکبر، ص 27، نجف، مکتبة الحیدریة، چاپ اول، 1385ق.
[8]. کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، محقق و مصحح: غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج 6، ص 310، تهران، دار الکتب الإسلامیة، چاپ چهارم، 1407ق.
[9]. «مَرَقُ لَحْمِ الْبَقَرِ یَذْهَبُ بِالْبَیَاضِ»؛ الکافی، ج 6، ص 311.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.