تبیان، دستیار زندگی
کیت سونیر از اولین کسانی بود که در ساخت آثار هنریش در سال 1960 از لامپ نئون و فلورسنت استفاده کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مجسمه هایی با لامپ های فلورسنت

کیت سونیر از اولین کسانی بود که در ساخت آثار هنریش در سال 1960 از لامپ نئون و فلورسنت استفاده کرده است.

فرآوری: یاسمن پیشوایی- بخش هنری تبیان
کیت سونیر

کیت سونیر (Keith Sonnier) هنرمند 75 ساله آمریکایی از اولین کسانی بود که در ساخت آثار هنریش در سال 1960 از لامپ نئون و فلورسنت استفاده کرده است. آثار او بخشی از فرآیند جنبش هنر عنوان می شود.

کیت سونیر

در دهه 60 هنگامی که «کیت سونیر»  وارد نیویورک شد، با دریافت چندین جایزه معتبر بین المللی و نیز نمایشگاهی که در گالری «لئوکاستی» برپا کرد شهرت یافت. سونیر از اعضای اصلی نسلی از هنرمندان نظیر «ایوا هسته»  ، «باری لوا» ،«بروس نومن» ،«ریچارد سرا» ،و «ریچارد تاتل» ،بود که به استفاده از ابزار نئون روی آوردند.

کیت سونیر


سونیر متولد سال 1941، در «ماموی»   ایالت «لوییزیانا»  است، در ابتدا با موادی همچون نمد، پشم شیشه، ورق آلومینیوم و سیم مسی، سرب، روغن، نئون و شیشه کار می کرد. او اولین هنرمندی بود که در اوایل دهه ی هفتاد نمایش ویدیوئی را در اتریش به کار گرفت و با پخش دو جانبه (بهار به پهلوی) تصاویر ویدیویی توسط ماهواره در سال 1975 به اوج رسید.

کیت سونیر
کیت سونیر


دو اجرای اخیر او، یکی «کیت سونیر: مبدل» در باشگاه هنر شیکاگو و دیگری «کیت سونیر: پیکرتراشی، نقاشی، اثر رسانه ای» در گالری ژوزف در مدرسه هنر هانفورد ایالت کنتیکوت، نشان می دهد که سونیر با به کار بردن ژانرهای مختلف به دنبال زبان ساختاری خاصی برای به کارگیری نئون است که تا معنایی القاگر معنادار شده باشد و چراغانی درخشان و پرشور راهروی زمینی به طول یک کیلومتر بین پایانه های فرودگاه باشد.

کیت سونیر
کیت سونیر
کیت سونیر

علاقه ی شدید او به خود مفهوم تبادل الکتریکی ادراکی و جهانی  مجموعه ای از آثار را در مدتی بیش از چهل سال به وجود آورد که در قاره ها و ژانرها، زمان و فضا، زبان و نظام های نشانه گذاری معنا در حرکت است.


منابع:
ایران مجسمه
هنرآنلاین