وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
فن آوری قدرتمند است و می توان از طرق مختلفی برای نیرومند کردن آموزش از آن استفاده کرد. مرزها و محدودیت های فناوری با خلاقیت کاربران آن محدود می شود این بدان معناست که هر چه ما خلاق تر و نوآورتر باشیم...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

5 راه برای استفاده از فن آوری تلفن همراه در کلاس درس (2)

فن آوری قدرتمند است و می توان از طرق مختلفی برای نیرومند کردن آموزش از آن استفاده کرد.

مرزها و محدودیت های فناوری با خلاقیت کاربران آن محدود می شود این بدان معناست که هر چه ما خلاق تر و نوآورتر باشیم، نتایج بهتری در استفاده از فن آوری خواهیم داشت. در ادامه تنها چند راه حل کوچک برای کمک در راستای ایده های خلاقانه ارائه خواهیم کرد.

در مطلب قبل عنوان کردیم که استفاده از فن آوری در تحصیل رو به افزایش است، اما تعداد زیادی از دانشجویان و دبیران از فن آوری تنها برای کارا شدن و نه موثر بودن استفاده می کنند. مطلب قبل که می توانید آن را از اینجا بخوانید، به پژوهشی در آفریقای جنوبی اشاره نموده و نتایج آن بر این ادعا استوار بود که دانشجویان و اساتید با استفاده از تلفن همراه کارایی خود را افزایش می دهند و نه اثربخشی را.

5 راه برای استفاده از فن آوری تلفن همراه در کلاس درس (2)

 

کارایی در محل کار به معنی مدت زمانی است که انجام یک کار طول می کشد، در حالی که اثربخشی سطح نتایج از فعالیت های افراد است .

در ادامه قصد داریم 5 روشی که بر اثربخشی تاکید دارد بیاوریم.

1. استفاده از ویژگی ضبط صدا

اولین موردی که می توان به آن اشاره نمود استفاده از ویژگی ضبط صدا برای برقراری ارتباط به جای نوشتن است. دانشجویان معمولا نیاز به بازخورد شخصی و با کفایت برای کاری که انجام می دهند دارند، به دلیل ارتباط کم بین دانشجویان و اساتید در دوره های آموزشی امروزی، بالاخص در دوره های الکترونیکی و آنلاین، ارائه دهندگان می توانند از ویژگی ضبط صدا - که روی اکثر تلفن های هوشمند وجود دارد - برای ارائه این بازخورد ها به دانشجویان استفاده کنند. پژوهش ها نشان می دهند که نه تنها دانشجویان بازخورد این چنینی را دوست داشته اند بلکه آن را بر روش های دیگر مانند روش های نوشتاری ترجیح می دهند.

دانشجویان معمولا نیاز به بازخورد شخصی و با کفایت برای کاری که انجام می دهند دارند، به دلیل ارتباط کم بین دانشجویان و اساتید در دوره های آموزشی امروزی، بالاخص در دوره های الکترونیکی و آنلاین، ارائه دهندگان می توانند از ویژگی ضبط صدا - که روی اکثر تلفن های هوشمند وجود دارد - برای ارائه این بازخورد ها به دانشجویان استفاده کنند.

2. ابزارهای رای دهی برخط

ابزارهای دیجیتال رای دهی/ آزمون گیری برخء می توانند به عنوان بلیط های ورودی و خروجی کلاس درس برای ارزیابی های رسمی استفاده شوند. ارائه دهندگان می توانند از این ابزارها (که بسیاری از آنها رایگان هستند) برای تعیین سطح دانشجویان و دانش آموزان استفاده کنند. روش های ذکر شده می تواند دیدگاه متفاوتی نسبت به میزان نقاط قوت و ضعف دانشجویان به اساتید و دبیران کلاس بدهد و به راهنمایی کردن آنها کمک کند.

3. ایجاد ویدئوها

علی رغم اینکه دانشجویان قادرند یک مقاله 2000 کلمه ای درباره موضوع مورد مطالعه کلاس درس بنویسند، اما بسیاری از آنان مطالب خود را  بدون داشتن درکی از آن از اینترنت کپی و پیست می کنند، اساتید و دبیران می توانند از دانشجویان بخواهند تا یک ویدئوی 5 دقیقه ای و یا فایل صوتی با مدت زمان حتی کمتر از 5 دقیقه ای درباره موضوع مورد بررسی و آنچه به دست آورده اند ایجاد کنند.

4. گفتگو و تالارهای گفتگوی برخط

اساتید می توانند از ویژگی های گفتگوی گروهی تلفن های هوشمند استفاده کرده تا یک تالار گفتگوی بر خط برای ایجاد انگیزه درباره موضوع درس ایجاد کنند، حتی بیرون از کلاس. دانشجویان می توانند در حالی که در خانه هستند یا در تعطیلات حتی بدون حضور استاد - درباره موضوع کلاس صحبت و بحث کنند تا درک خود از مفاهیم را بالا ببرند.

اساتید می توانند از ویژگی های گفتگوی گروهی تلفن های هوشمند استفاده کرده تا یک تالار گفتگوی بر خط برای ایجاد انگیزه درباره موضوع درس ایجاد کنند، حتی بیرون از کلاس.

5. استفاده از کدهای QR

کدهای سریع العمل (QR) راه مناسب دیگری برای استفاده از تلفن همراه در کلاس درس هستند. لینک به منابع بیشتر، دیاگرام ها و تصاویر پیچیده، از دیگر راه حل هایی هستند که می تواند به صورت کد شده در اختیار دانش آموزان قرار گیرد.

5 راه برای استفاده از فن آوری تلفن همراه در کلاس درس (2)

 

 

روش های بسیار دیگری نیز وجود دارد که هر دوی دانشجویان و اساتید می توانند از آن به صورت خلاقانه - از تلفن همراه در کلاس درس - استفاده کنند. دوباره تاکید می کنیم که فن آوری قدرتمند است و مزایای آن بسیار بیشتر از کارا نمودن فعالیت های ماست. فن آوری می تواند بهره وری را افزایش دهند و به ما کمک کند تا به نتایج بهتری در کارمان که در اینجا به طور مشخص فعالیت ها و نتایج کلاس درس است - دست پیدا کنیم، و از این طریق کار ما را موثرتر کند.

شما از فن آوری تلفن همراه در کلاس درس چه استفاده موثری می کنید؟

مطالب مرتبط:

 

 

منابع :

elearningindustry.com

5 Effective Uses of Mobile Technology in The Classroom

Are you using mobile technology in the classroom in an effective way?

بخش آموزش الکترونیک سایت تبیان
تهیه:سید خاموشی،تنظیم: نیلوفر یاقوتی
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین