تبیان، دستیار زندگی

8 علامت سرطان بیضه

سرطان بیضه شایع‌ترین سرطان در مردان 20 تا 35 ساله است، اما ممکن است در هر سنی دیده شود. بطور کلی این سرطان اگر متاستاز نداده باشد، بالای نود درصد با شیمی درمانی و سایر روش‌ها قابل درمان است. مهم‌ترین چیزی که این بیماری را خطرناک می‌کند، بدون درد بودن علائم اولیه آن است، از این نظر سرطان بیضه شبیه‌ترین بیماری به سرطان سینه می باشد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سرطان بیضه در مردان


درمان این سرطان بستگی به نوع، مرحله و درجه بدخیمی آن دارد، ولی ترکیبی از جراحی (برداشتن بیضه همراه با برداشتن یا بدون برداشتن غدد لنفاوی)، شیمی درمانی و رادیوتراپی است. در صورتی که یک بیضه سالم باشد، خارج کردن یک بیضه تاثیری در عملکرد جنسی و باروری بیمار ندارد.

در حال حاضر تقریبا از هر 263 مرد یک نفر به سرطان بیضه دچار می‌شود. بنابراین آگاهی از چگونگی علائم این بیماری بسیار حائز اهمیت است.

مردان دچار سرطان بیضه می‌توانند حساسیت به لمس ، ترشح و حتی رشد در ناحیه ی سینه را تجربه کنند

 

وجود توده ی بدون درد در بیضه

یکی از علائم شایع سرطان بیضه، وجود توده ای بدون درد در بیضه است. لذا مردان وقتی متوجه یک توده ی غیر عادی در این ناحیه می‌شوند، باید جهت بررسی به پزشک مراجعه نمایند.

متاسفانه بسیاری از مردان خیلی دیر متوجه ابتلا به سرطان بیضه می‌شوند.

بنابر این بهتر است هر از چند گاهی و به طور منظم وجود و یا عدم وجود توده و برآمدگی در این ناحیه توسط پزشک چک شود.

احساس سنگینی در کیسه‌ی بیضه

سنگینی کیسه‌ی بیضه یکی از علائم سرطانی شدن آن است، حتی اگر دردی احساس نکنید. مردانی که احساس سنگینی و یا کشیده شدن در کیسه‌ی بیضه دارند، باید هر چه سریع تر تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرند. احساس کشیدگی و یا درد عجیب و غریب در این ناحیه چیزی نیست که بخواهید از آن چشم پوشی کنید.

بلوغ زودرس در پسران

برخی تومورهای بیضه هورمون آندروژن ترشح می‌کنند که هورمونی مردانه است و موجب بلوغ پسران می‌شود. پسرانی که خیلی زود علائمی مانند بم شدن صدا و رشد موهای زائد را تجربه می کنند، ممکن است دچار سرطان بیضه باشند. بنابراین به منظور محافظت از خانواده، از چگونگی رشد فرزند خود آگاه باشید.

حساس شدن ناحیه سینه

مردان دچار سرطان بیضه می‌توانند حساسیت به لمس ، ترشح و حتی رشد در ناحیه ی سینه را تجربه کنند. تومور بیضه نوعی پروتئین تولید می‌کند که می‌تواند سبب بروز این در منطقه‌ی قفسه‌ی سینه‌ی مردان گردد. بهتر است به جای خجالت کشیدن از رشد سینه و دیگر مشکلات این ناحیه، آن را یک علامت هشدار دانسته و به پزشک مراجعه کنید.

تغییر شکل بیضه‌ها

تغییر در اندازه‌ی یکی از بیضه‌ها نشانه‌ی خاموش سرطان بیضه به حساب می آید. البته این طبیعی است که اندازه‌ی یکی از بیضه‌ها نسبت به دیگری کمی متفاوت باشد و هر دو کاملا یکسان نباشند، اما اگر متوجه تورم و باد کردن غیر معمول یکی از بیضه‌ها شدید، با پزشک مشورت نمایید.

وجود مایع در کیسه‌ی بیضه

وجود مایع در کیسه‌ی بیضه می‌تواند طبیعی باشد، اما باید دقت کنید که وجود آن بیش از یک هفته به طول نیانجامد. تجمع ناگهانی مایع در این کیسه یکی از نشانه‌های وجود تومور در آن است. هیدروسل یک بیماری است که طی آن کیسه‌ای از مایع، اطراف بیضه‌ها شکل می گیرد و کمی باعث ناراحتی فرد می‌گردد، ولی خود به خود درمان می‌شود. اما اگر این حالت به مدت یک هفته یا بیشتر وجود داشته باشد و همچنین در کنار آن، سایر علائم سرطان بیضه مشاهده شود، باید این مسئله را جدی گرفت.

کمردرد و حتی سرفه

زمانی که سرطان متاستاز می‌کند، سلول های سرطانی وارد جریان خون شده و به بخش های دیگر بدن نیز گسترش می یابد. 10 تا 20 درصد مردان مبتلا به سرطان بیضه در ابتدا از علائم غیر مرتبط به بیضه شکایت دارند؛ برای مثال وجود توده در گردن هم می‌تواند به معنی گسترش تومور بیضه به غدد لنفاوی آن قسمت باشد. اگر شما این علائم را داشتید، باید وجود و یا عدم وجود توده در بدن تان بررسی شود. این علائم ممکن است مربوط به سرطان پروستات هم باشد.

دل درد

دل درد همراه با سایر علائم خاموش و بی صدا می‌تواند یک نشانه از سرطان بیضه ی پیشرفته باشد. البته بزرگ شدن غدد لنفاوی و انتشار سرطان به کبد می‌تواند منجر به دل درد شود. این نشانه‌ها می‌تواند ناشی از سرطان کبد نیز باشد. 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.