وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
کوشک و باغ ناجی یزد متعلق به دوره قاجار واقع در بلوار شهید بهشتی یزد در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. با ثبت این باغ تعداد باغ های ثبت شده استان یزد به 31 عدد رسید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کوشک و باغ ناجی یزد ثبت ملی شد

کوشک و باغ ناجی یزد متعلق به دوره قاجار واقع در بلوار شهید بهشتی یزد در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. با ثبت این باغ تعداد باغ های ثبت شده استان یزد به 31 عدد رسید.

بخش گردشگری تبیان
title

  معاون میراث فرهنگی یزد با اعلام این خبر گفت: این عمارت و باغ املاک شخصی به نام ناجی، با کاربری مسکونی بوده  که در دوره های مختلف الحاقاتی در آن صورت گرفته است. این باغ پس از اهدا آن به شهرداری در حال حاضر به صورت بوستان بازسازی  و مورد استفاده عموم است .

محسن ذاکری نیا افزود: کوشک این باغ مشتمل بر ۴ جبهه فعال در یک بنای مرکزی است. این عمارات در قسمت شرقی دارای یک تالار با بادگیر و ۲ اتاق در بالای آن و ۵ اتاق در طبقه همکف است. به جز جبهه شمالی بقیه قسمت ها دارای زیر زمین است.

به گفته وی باغ‏‏های صدری، حافظی ، نمیر، علی نقی خان در تفت، تیتو و حمص بافق،  پهلوان پور و دکتر ملک زاده در مهریز، دولت آباد، روآب ، شاه عباسی، عبدالرحیم خان، مشیر،  شاه عباسی  و خان  در یزد از جمله باغ‎‎های تاریخی شهر خشتی یزد به شمار می رود.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی باغ دولت آباد یزد و پهلوان پور مهریز دو اثر از مجموع 9 منظومه باغهای ایرانی کشور هستند که به عنوان نخستین آثار استان یزد در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده اند.

وجود ساختمانهای قدیمی و تاریخی با معماری زیبا و سنتی که در وسط باغ قرار گرفته‌ و به آن " عمارت" گفته می ‌شود،از ویژگی‌ های باغهای تاریخی یزد است.

باغ دولت آباد یزد با مساحتی بالغ بر 40 هزار متر مربع از باغهای بی‌ نظیر ایران و یادگاری از دوره‌های افشاریه و زندیه به شمار می رود که هم ردیف باغ فین کاشان و باغ شاهزاده ماهان است.

باغ توسط "محمد تقی خان بافقی" سر سلسه خاندان خوانین یزد و معاصر "شاهرخ میرزای افشار" و "کریم خان زند" در سال 1160 هـ. ق احداث شده و بادگیر آن که به شکل منشوری است با ارتفاع 33 متری بلندترین بادگیر جهان شناخته شده است.

باغ  تاریخی پهلوان‏‏پور مهریز با داشتن برج گلین حفاظتی و کوشک از دیگر جاذبه های گردشگری استان یزد است که جاری بودن قنات حسن آباد در دو مسیر باغ سبب طراوت و شادابی خاص این باغ شده است.

باغ های تاریخی یزد با معماری اصیل ایرانی و اسلامی و قدمت چند هزار ساله از مواریث ارزشمند گذشتگان و گویای هنر و سخت کوشی کویرنشینان خوش نام است. طراحی و ساخت باغ های تاریخی با وجود کمبود آب در این استان نشانگر نبوغ استعدادها و خلاقیت معماران و باغ سازان تلاش گر و قناعت پیشه یزدی است .


منبع:خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین