تبیان، دستیار زندگی
نتایج پیمایش ملی بازی های رایانه ای در سال ۱۳۹۴ نشان می دهد که در ایران ۲۳ میلیون نفر بازی کامپیوتری می کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جدیدترین آمار رسمی از معتادان بازی های رایانه ای در ایران!

نتایج پیمایش ملی بازی های رایانه ای در سال ١٣٩٤نشان می دهد که در ایران ٢٣ میلیون نفر بازی کامپیوتری می کنند.

فرآوری: بابایی- بخش ارتباطات تبیان

بازی رایانه ای

حدود نیمی از این افراد (٥٣ درصد) که تقریبا ١٢ میلیون نفر (١٥ درصد جمعیت کشور) می شود بطور مستمر و بیشتر اوقات مشغول این بازی هستند.

بنیاد ملی بازی های رایانه ای که این پیمایش را انجام داده به زودی نتایج کامل این پژوهش را منتشر خواهد کرد.  بر اساس نتایج اولیه گوشی هوشمند و تبلت محبوب ترین وسایل بازی کامپیوتری در میان کاربران ایرانی هستند. از ٢٣ میلیون نفری که در ایران بازی کامپیوتری می کنند ٧٧ درصد آن ها با تلفن هوشمند بازی می کنند.

از نظر ترکیب جنسیتی ٣٧ درصد بازیکنان کامپیوتری در ایران زن هستند. جوانان اکثر بازیکنان کامپیوتری در ایران را تشکیل می دهند. تقریبا یک سوم بازیکنان ایرانی بین ١٢ تا ١٩ سال دارند. پس از آن افراد ٢٠ تا ٣٤ ساله و بعد کودکان بیشترین علاقه را به بازی های ویدئویی دارند. یک درصد از بازیکنان ایرانی یعنی ٢٣٠ هزار نفر هم بالای ٦٠ سال سن دارند.

بازی رایانه ای

بازی های عهد بوق با رایانه های امروزی سازگار شدند

از جمله محبوب ترین بازی های دیزنی که حالا به راحتی بر روی رایانه های جدید قابل اجرا هستند می توان به شیر شاه، کتاب جنگل و نسخه سگای بازی عسیتنالاالدین اشاره کرد.

اگر در عصر کمودور و رایانه های تحت داس جوانی کرده باشید، حتما می دانید که اجرای بازی های ساده و اولیه آن ایام تا چه حد لذت بخش و خاطره انگیز بوده است.

اجرای این بازی ها بر روی رایانه های پیشرفته امروزی به علت پیشرفت های گسترده دنیای فناوری و ناسازگاری آنها با سخت افزارهای مدرن کار دشواری است و نیازمند استفاده از برخی برنامه ها و نرم افزارهای شبیه ساز پیچیده و پردردسر است.

از نظر ترکیب جنسیتی 37 درصد بازیکنان کامپیوتری در ایران زن هستند. جوانان اکثر بازیکنان کامپیوتری در ایران را تشکیل می دهند. تقریبا یک سوم بازیکنان ایرانی بین 12 تا 19 سال دارند. پس از آن افراد 20 تا 34 ساله و بعد کودکان بیشترین علاقه را به بازی های ویدئویی دارند.

اما حالا راه برای خاطره بازی با برخی از این گیم های قدیمی دهه ٩٠ میلادی هموار شده، زیرا شرکت دیزنی برخی بازی های محبوب بیست سال قبل خود که به علت حجم اندکشان به بازی های ١٦ بیتی شهرت دارند با رایانه های قدرتمند امروزی سازگار کرده تا کودکان امروزی هم نوستالژی های پدران خود را تجربه کنند.

بازی های جدید با رایانه های مدرن و دسته کنترل های آنها سازگار شده اند. هر چند طراحی بصری و گرافیکشان چندان ارتقا نیافته و لذا نباید انتظار ظاهر زیبای بازی های امروزی را از آنها داشته باشید. گرافیک، صدا و روند این سه بازی مشابه با روال قبلی در دهه ٩٠ میلادی است.

قیمت این بازی ها هم در مقایسه با بازی های امروزی که عموما بیش از ٣٠ دلار قیمت دارند ارزان تر است و هر یک ده دلار به فروش می رسند. در صورت خرید هر سه بازی با یکدیگر قیمت مجموع آنها ٢٠ دلار خواهد بود.


منابع: مهر، سیتنا