تبیان، دستیار زندگی
این حیوان زیبا، کرکس، هما یا مرغ استخوان خوار یا کرکس ریش دار نام دارد. و تقریبا تمام خوراک خود را از تکه های استخوان تامین می کند ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مرغ استخوان خوار

این حیوان زیبا، کرکس، هما، مرغ استخوان خوار یا کرکس ریش دار نام دارد و تقریبا تمام خوراک خود را از تکه های استخوان تامین می کند و اگر امکانش باشد، استخوان ها را به صورت کامل می بلعد.

مرغ استخوان خوار
مرغ استخوان خواردر مورد اشیائی هم که پرنده توانایی بلعیدن شان را ندارد، آن ها را حین پرواز به آسمان برده و روی صخره ها رها می کند تا به قطعات کوچک تقسیم نماید. درست مانند هر کرکس دیگری، این گونه نیز که بر فراز کوه های آفریقا، آسیا و اروپا پرواز می کند، نقش بسزایی در حفظ اکوسیستم دارد و با مصرف کردن لاشه حیوانات، میزان شیوع و گسترش بیماری های مختلف را کاهش می دهد.

مرغ استخوان خوار اما نکته مهم در رابطه با این گونه آن است که 95 درصد از رژیم غذایی آن را استخوان ها تشکیل می دهند؛ در واقع پرنده بعد از دیدن لاشه ها، منتظر جانوران دیگر می ماند تا گوشت باقی مانده روی استخوان ها را پاکسازی نمایند و سپس با آسودگی خاطر به سمت غذای مورد علاقه اش حرکت می کند.

مرغ استخوان خواراما کرکس ریش دار توانایی بلعیدن استخوان جانوران بزرگ تر از این اندازه را ندارد. منقار و پنجه های آن بیش از اندازه ضعیف هستند که بتواند استخوان این موجودات را به قطعات کوچک تر تقسیم نماید. به همین خاطر، راهکار جانور آن است که استخوان را برداشته و برفراز آسمان به پرواز در می آید. کرکس در مرحله بعد، با دید خوبی که نسبت به محوطه زیرین خود پیدا کرده، یک تکه صخره را هدف گرفته و استخوان را روی آن رها می کند.

مرغ استخوان خواردر صورتی که هدف گیری دقیق انجام شود، استخوان به تکه های مختلفی خرد شده و سپس پرنده در آن ناحیه فرود می آید و آنها را می بلعدو اگر موفق نشود آن قدر این کار را تکرار می کند تا پیروز شود.

 مرغ استخوان خوار سوال جالب این جاست که این حیوانات عجیب و سخت کوش چرا به جای خوردن گوشت به این لذیذی استخوان پرندگان را می خورند؟

مرغ استخوان خوار جواب این جاست دو دلیل وجود دارد: نخست این که برای مصرف گوشت باید خطر مزاحمت های کفتار را هم به جان بخرد و دیگر اینکه، برخلاف دیگر لاش خورها که باید تا قبل از فاسد شدن جسد طعمه را مصرف نمایند، کرکس ریش دار می تواند هر زمان که دلش خواست از استخوان  لاشه ها تغذیه نماید و به همین خاطر می توان گفت که خوراک او در سرتاسر محیط کوهستان پراکنده شده و به یک نقطه محدود نمی شود.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.